MSI Z97 GAMING 5 Mavericks 10.9.3 Kurulum Sorunları

bkavakci

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Meslek
video kurgu, grafik animasyon
Herkese Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde mac os x için pc bileşenlerini bir araya getirdim. Sistemi topladım gayet güzel çalışır durumda. Tek sorun Mavericks kısmı. Donanımları aşağıya listeliyorum. Yardımlarınız için şimdiden minnettarım.

• Anakart MSI z97 Gamıng 5
  • Ekran Kartı Gtx 760 (Ekran kartı sorunsuz çalışıyor macdede)
  • 16gb ram 1600mhz
  • 120gb SSD

@Recep Baltaş'ın hazırladıgı mavericks rehberinden ilk başta sorun yaşadım boot etmekte. -x komutu girmeden boot edemiyorum. Kurulum sorunsuz ilk bootda sorunsuz fakat yine -x komutu ile.
Clover Configurator kısmına geldiğimizde de Mount EFI dediğimde diski mount ediyor fakat içi boş gözüküyor. Gizli dosyaları göster komutunu da denedim fakat çare olmadı.

Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güvenli modda EFI Mount etsenizde işe yaramaz. Dosyalar gözükmez.

• İlk olarak BIOS ayarını yaptınız mı?
  • iGPU'yu kapattınız mı?
  • Hangi bootloader kullandınız ?
  • -v ile boot edince nerede takılıyorsunuz ?
  • Chameleon ile boot etmeyi denediniz mi?
  • Son rehberi izlediniz mi?
ASUS VivoPC'ye Mac OS X ve Windows 8 Kurulum Rehberi » Technopat

Herhangi bir bios ayarı yapmadım. Ama inceledim iGPU göremedim.
Son rehberi hemen izliyorum.
-v ile boot ettiğimde sistem başlıyor. Fakat dil seçim ekranına gelmiyor. Renkli yuvarlak dönmeye başlıyor.
-x ile kurulum yaptıktan sonra da -v ile başlattığımda ios bluetooth host controller usb transport bu kısımda takılıp kalıyor.

Chameleon ile boot etmeye çalıştığımda doğrudan sistem yeniden başlıyor.
Bir kaç kod denedim onlarında faydası olmadı.
iGPU kapalı.
Anlatımda uyguladığınız bootloader daki GPU ile ilgili seçimleri ben de denedim o da başarıya ulaşmadı.
GraphicsEnabler Yes, No denedim oda sonuç vermedi. :)

Pc yi ateşlediğim ilk günde böyle olsun ummuyordum :)

edit*

Aynı sorunla karşılaşan insanlar vt-d ayarından bahsetmişler. Bir kaçtanesi de biosu update ederk o ayara ulaştıklarını ve düzelttiklerinde sorunun çözüldüğü söylemişler. Fakat MSİ Gaming 5 vt-d desteklemiyormuş. Artık her ne ise.

edit*2

Seçenek varmış buldum en sonunda ve disable yaptım şu an takıldığım yer sorunsuz geçildi. Fakat bu vt-d ayarı baya OC settings'in içinde gizlenmiş.
Ohhh :)

Tekrardan merhaba, Sn. @Recep Baltaş

En son incelemesini yayınladığınız MSI gaming 5 anakartım var.
os x mavericks, ses dışında her şey sorunsuz.
Sanıyorum tek çözüm sizde. Yardımınızı bekliyorum. ön görülen kextlerin hepsini denedim. Voodooları denedim. Sonuç alamadım.

Münasip bir zamanınızda yardım edebilirseniz memnun olurum.

Selamlar.

@bkavakci
DSDT düzenlemesini yaptığınızdan emin misiniz? Eğer DSDT yapamıyorsanız veya yapamazsanız; insanelymac.com sitesinden güncel Enoch Chameleon bootloader indirip kurun ve şu Extra ile kullanın: Extra

Farkı ne derseniz: Extra içerisine HDAEnabler entegre ettim. Ben onunla kullanıyorum :). Eğer gene olmaz ise Chameleon kurarken layout seçimi var. Oradan o DSDT düzenlemesindekiler ne ise ona göre seçim yapın.

Düzenleme: Kusura bakmayın linki yanlış vermişim. Düzenledim.

Şimdi söylediğiniz şu sanırım.
Sıfırdan kurulum yapın.. Clover yerine önerdiğiniz Chameleon bootloader ı kullanın. Sonra paylaşmış olduğunuz ekstrayı kullanın ve DSDT düzenleyin. (.

DSDT düzenleme konusunda bilgim yok. sizin kullandığınız anakart da aynı mı ?
Bu işi clover kullanarak çözemez miyim ?
ve paylaştığınız dosya bir resim extra bilgisi o resimde nerede?

Teşekkürler.

@bkavakci
Linki düzelttim, mediafire yanlış kopyalattı :). Yanlış anladınız. DSDT yapacaksınız ve oradaki kodu gireceksiniz, eğer beceremezseniz Chameleon ile ilgili söylediklerimi deneyeceksiniz. Sıfırdan kuruluma gerek yok :). Malesef anakartım çok eski. Ses kartım ALC662 :). Bu işi Clover ile yapabilmek için DSDT kullanmanız lazım, Clover için diğer bir yöntem var ama ondan emin değilim :). Sisteminizi bozmak istemem :). Ama bana config.plist dosyanızı bir gönderin. İçine kodu eklemeye çalışırım.

Ekleme: Chameleon ile özelleştir yaparak kurulum yaparken seçmeniz gereken layout id: 0x04 :).

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı