MSI Z97 GAMING 7 İnceleme

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 6 ay önce almış olduğum;
9pyMg9.jpg

MSI Z97 GAMING 7 ürünü hakkında inceleme,tavsiye ve görüşlerimi belirttiğim bir pasaj yazacağım.

1-) Z97 Nedir?
Intel Core i serisinin 4. ve 5. nesil işlemcilerini sorunsuz bir şekilde destekleyen çıkmasının üzerinden geçen zamanla oturmuş en iyi chipsetlerden biridir.

2-)MSI Markasını bu konuda vazgeçilmez kılan nedir?

Diğer markaların anakart üretirken atladıkları aşırı derecede yüksek performans ve dayanıklık gerektiren
kullanımları MSI kesinlikle atlamıyor ve diğer tayvan üreticilerinden 'Gaming' konusunda daha başarılı ürünler üretmesi. Z97 Chipsetli Gaming anakartlar bunların canlı örnekleridir. (y)

3-)Peki bu firmayı ve ürettiği anakartları diğerlerinden özel kılan özellikler nelerdir?

Tek bir özellikle açıklamak mümkün değil, bu firma oyuncuların göz bebeği olan 'HER ŞEYİ DÜŞÜNMÜŞLER!' diyebileceğimiz özelliklere ve eşsiz tasarımlara sahip (y)

a)Killer E2200 Game Networking

ÇAĞIMIZIN EN BÜYÜK PROBLEMİ 'LAG'!

Online olarak multiplayer ya da co-op diye tabir edebileceğimiz her çeşit oyunda, oyunun sunucusuna göre bilgisayarımızın alacağı adı ping olan gecikme süresi vardır. İnternet servis sağlayıcınız ve bilgisayarınız bu konuda çok önemli rol oynar. MSI bizlere bu konuyu gözünden kaçırmamış ve her gaming anakart tasarımında
'Killer Network E2200' çipini eklemiş. Bir kaç görselle de bunu sizlere göstermek isterim:
1n58VA.png

Görüntüde görebileceğiniz gibi ben bir fps oyuncusuyum ve oyun oynarken kesinlikle kötü gecikme süreleriyle uğraşmak istemem. MSI benim için bu sorunu kökten çözüyor ve en yüksek bağlantı kapasitesini 'csgo.exe' ye ayırıyor. (y)

b)Audio Boost 2 Teknolojisi

Kendimden örnek vermek gerekirse ben bir fps oyuncusuyum ve benim için detaylar çok önemli. 'Footsteps' diye tabir ettiğimiz ayak sesleri her oyuncunun dikkat etmesi gereken bir unsurdur. Sesin size ne kadar kristalize ve doğru bir şekilde iletildiği bu kısmın işi. MSI Audio Boost 2 teknolojisiyle sadece biz oyunculara değil diğer uygulamaları kullanıcak insanlar için de mükemmel arayüz ve kullanım rahatlığı sunmuş. Auido Boost 2 teknoloji sayesinde kasanızın ön tarafındaki 3.5mm jacklardan da arka jacklardaki sesin berraklığını ve şiddetini hiç bir kesinti olmadan algılayabilirsiniz. Müzik ile uğraşan arkadaşlarım da bu teknolojinin bulunduğu anakartları almalarında sakınca göremiyorum. (y)

R6MWRZ.png

c)Xsplit Game Caster

Ülkemizde artık twitch yayınlarının ne kadar yaygın izlendiğini düşünürsek bu yazılımı anlamak olmayacak gerek. Xsplit Game Caster yazılımı freeware yazılım değildir fakat MSI bizler için düşünmüş ve bu yazılımı bizlere özel 1 ücretsiz kullanma hakkı tanımış. Nedir bu yazılım diye soracaksınız. Bu yazılım sayesinde oyun oynarken kendi ekran videonuzu ve web cam görüntünüz ile birleştirip profesyonel bir şekilde kaydedebilirsiniz, twitch/youtube gibi sosyal ağlarda canlı olarak bilgisayarınızda aşırı bir performans düşüşü yaşamadan yayımlayabilirsiniz.

d)Military Class 4

Pasajımın başında belirttiğim gibi MSI size bir üründen daha çok güven ve dayanıklılık sunuyor. Peki 'Military Class' nedir? Basit bin anlatımla MSI biz kullanıcılara anakart ve ekran kartı modellerinde askeri dayanıklılık standartlarına yer veriyor. Anakartın yapısında bulunan kapasitörler, dirençler ve diğer elektronik aksanlar biz oyuncu kullanıcıların isteğine göre yüksek performans gösterecek şekilde çalıştırıldıklarında fiziksel olarak yıpranmalara uğruyor. Yüksek ısı, overclock gibi durumlar da kartımızdaki baskıları fazlaca arttırmakta. Military Class sayesinde anakartımızın ömrü çabuk dolmuyor ve ne kadar baskı altında kalırsa kalsın kartınız ilk gün aldığınız performansı vermek için çabalıyor.

e)MSI Gaming App

MSI biz oyuncular için oyunlarda daha çok fps yani; 'Frame Per Second' saniyede alacağımız kare sayısını arttıran bir yazılım geliştirmiş. Peki bunu nasıl yapıyor diye soracaksınız. Gaming app kullanılacak işe göre size seçim şansı sunuyor eğer o an oyun oynamak istiyorsunuz size 'Gaming' seçeneğini sunar ve ekran kartınızın çekirdek hızınızı ve bellek hızınızı elverdiği sürece arttırır. Daha çok günlük hayat ve ses istemiyorsanız size 'Slient' seçeneğini sunar ve oldukça daha az fan gürültüsü alabileceğiniz düşük bellek hızınızı frekanslara düşürür. OC modu ise kartınızın artık sınırlarını zorlamak istediğini gösterir, kartınızdan tam performans almak için bu modu seçmelisiniz. :)

MSI markasının resmi sitesinden daha fazla detay ve özelliklere ulaşabilirsiniz.

Sırf bir oyun için bir markanın bu derece reklamı yapılmaz. Bunu yanlış buluyorum.
Ortada bir yarışma mevcut ve müşterilerinden inceleme bekleniyor. Ortada da rahatsız edici, taraf tutucu bir reklam yok. Anakarttaki teknolojileri anlatmış arkadaş. Her firmanın yaptığı bir şey. İncelemede de "Anakart rakipsiz, en iyisi MSI, kesin bunu alın." gibi cümleler yok. Sadece teknolojiler ve anakartın yetenekleri anlatılmış.

İstersen bulma umrumda mı be? Buz gibi 180 lira değerindeki oyunu aldım ben (Far Cry 4)
Uygunsuz üslup nedeniyle ceza aldınız.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı