MSÜ mantıklı mı?

Liber Pater

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Harp okulundan mühendis olarak mezun olduktan sonra istihbaratçı olmak mümkün mü? Öyleyse de mantıklı mı? Ayrıca şartları neler?

Lisans eğitimi bittikten sonra istihbarat sınıfını seçebiliyorsun. Onun eğitimini aldıktan sonra göreve başlıyorsun.
Mesela herhangi bir meslek seçildiğinde daha sonra fiziki yeterlilik olduğu taktirde istihbaratçı olma şansı var mı? En geç kaç yaşa kadar vakit var?

Bir de MSÜ ile yetişmek mi daha mantıklı yoksa lisans eğitimi ardından mı?

Mesela herhangi bir meslek seçildiğinde daha sonra fiziki yeterlilik olduğu taktirde istihbaratçı olma şansı var mı? En geç kaç yaşa kadar vakit var?

Bir de MSÜ ile yetişmek mi daha mantıklı yoksa lisans eğitimi ardından mı?
MSÜ'ye girersen çok daha rahat istihbaratçı olabilirsin. Onun dışında MİT'e istihbaratçı olarak girmenin şartlarını net olarak bilmiyorum fakat belirli bölümlerin lisans programlarından mezun olmak ve belli sağlık şartlarına sahip olmak gerektiğini biliyorum. MSÜ'ye 20 yaşını geçtikten sonra giremezsin. Bunu aklında bulundur.

@Liber Pater Bu arada benim kastettiğim lisans eğitimi MSÜ'de verilen lisans eğitimi. MSÜ'ye girdikten sonra 1 yıl hazırlık, 4 yıl lisans eğitimi veriliyor. Ondan sonra seçilen sınıfın eğitimi veriliyor.

Son düzenleme:
MSÜ hariç mit çalışanı olmanın bir yolu yok mu?

Üniversite mezunu olmalısın ve çok iyi derecede yabancı dil veya diller bilmelisin.

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 35 yaşını doldurmamış olmak
  • Üniversitelerin en az 4 yıllık örgün eğitim veren lisans programlarının herhangi birinden mezun olmak (Yurt dışı mezuniyetlerinde YÖK denkliği aranmaktadır)
  • Aşağıda belirtilen yabancı dil gerekliliklerinden en az birini yerine getirmiş olmak:
    • Sınav sonuçları 2017 yılı ve sonrasına ait olmak üzere İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinin birinden 70 veya üzeri YDS puanı almış olmak ya da İngilizce için 70 veya üzeri YDS puanına karşılık gelen TOEFL IBT sınav sonucuna sahip olmak (TOEFL IBT’nin YDS puan eşdeğerliği www.osym.gov.tr üzerinden öğrenilebilir)
    • Sınav sonuçları 2017 yılı ve sonrasına ait olmak üzere İngilizce, Fransızca, Almanca dışında kalan ve YDS kapsamında bulunan dillerin birinden 60 veya üzeri YDS puanı almış olmak.
Yukarıda belirtilen şartları sağlamayanların başvuruları değerlendirmeye alınmamaktadır.

Diğer taraftan,

• Analitik zekaya sahip olma ve yaratıcı düşünebilme,
  • Yönetme-yönlendirme,
  • Yüksek sorumluluk bilinci,
  • Güçlü yazılı-sözlü iletişim becerisi,
  • Stres altında çalışabilme,
  • Detaylara önem verme,
  • Pratik ve hızlı düşünebilme,
  • Uzun ve yoğun çalışma saatlerine uyum sağlayabilme,
  • Ketumiyet
gibi kişisel özellikler istihbarat uzmanlarında aradığımız diğer önemli nitelikler arasında yer almaktadır.

Yeni konular

Geri
Yukarı