MTB bisikleti elektrikliye çevirme (Kit kullanmadan)

the_bkp

Hectopat
montana-d-21v-md.jpg

Yukarıdakine benzer bir bisikletim var. yokuş aşağı inerken iyi ama yokuş çıkılmıyor yürüyerek çıkmam gerekiyor. Bunun için elektrikli yapmak istiyorum. Kit fiyatlarına baktığımızda en dandiği 5.000TL. Durum böyle olunca kendi imkanlarımla elektrikliye çevirmeye karar verdim. Ama kafanda çok fazla soru işareti var:

-Motor Seçimi: fırçasız dc motorlar güzel ancak fiyatları ve sürücüleri çok pahalı. Piyasada çok bulunan çamaşır makinesi motorlarına baktım. Avantajları ucuz ve güçlüler uzun süreli kullanım içinde uygun fakat çoğu AC ile çalışıyor ve 220volt vermemiz gerekiyor. Bir diğer seçenek ise avuç içi taşlama alıp besleyebilirsem hem potansiyometresi var gücünü yönetmesi kolay DC ile çalıştıkları için beslemesi kolay olur diye düşünüyorum ama motoru küçük ve yüksek devir olduğu için bir hayli ısınacaktır motorun yanma ihtimali var. Bu sebeple çamaşır makinası motoru benim için iyi gibi geldi. Önerileriniz bekliyorum.

-Pil: Elimde bir sürü 18650 notebook pilleri var. 2. el olduğu için ortalama 3volt diyelim (sıfırları 3.7 volttur.) çamaşır makinesi motoru 220 volt çekeceğinden yaklaşık 75 pil kullanmalıyım ama bu çok fazla yer kaplıyor ve ağır olur. voltajı yükseltmek için inverter kullanabilirim. Hem elektriği AC'ye çevirmiş oluruz. böylece motor bulmak kolaylaşır. ve sanırsam 20 pil falan kullanmak yeterli olacaktır. Ve bu pilleri nasıl şarj edeceğimi bilmiyorum. (hesapta yanlış varsa yazın)

-Motor Sürücüsü (ESC): ben bu olayı anlamadım açıkçası. Neden ESC kullanıyoruz? Kullanmak zorunda mıyım? Kullanırsam artıları neler? Çamaşır makinesi motoruna ESC takılır mı?

-İşin Mekanik Tarafı: Motoru ön tekere bağlamak kolay fakat motor büyük olacağından dengesizlik olur sonuçta gidonu çevirirken onu da çevirmek gerekecek. Bu yüzden arka tekere bağlamalıyım. Motoru sele'nin altına (amortisörün hareket ekseni üzerinde olmayacak şekilde) kaynaklamayı düşünüyorum. Zincirle arka tekere bağlayacağım. Dişli oranlarını hesaplarız. Asıl olay ben pedal çevirirken motorun dönmemesi (nasıl yapacağım hakkında pek bir fikrim yok). Pil inverter yerlerini bir şekilde ayarlarız zaten pilleri tek tek ben birleştireceğim, bisiklete uygun yaparım.

-Bisikletin Ekranı Ve Hız Kontrolü: hız göstergeleri internette hazır olarak var ama çamaşır makinesi motorunun nasıl hızını yöneteceğimi bilmiyorum.

Yukarıya bütün aklımda olanları yazdım. İnternette pek bir kaynak bulamadım. Yorum yazanlara şimdiden teşekkürler.

Kit almak en sağlıklısı, bu şekil fazlasıyla masraf ve hata ile karşılaşırsın, 75 tane 18650 pil çamaşır makinesi motorunu ne kadar süre besler Allah bilir, ekstra olarak görüntü çirkin olur ve ağırlık dengesini ayarlamak zor olur, kiti ikinci elden alabilirsin daha mantıklı olur.

Kit almak en sağlıklısı, bu şekil fazlasıyla masraf ve hata ile karşılaşırsın, 75 tane 18650 pil çamaşır makinesi motorunu ne kadar süre besler Allah bilir, ekstra olarak görüntü çirkin olur ve ağırlık dengesini ayarlamak zor olur, kiti ikinci elden alabilirsin daha mantıklı olur.
kitler dediğim gibi çok pahalı ve motorları güçsüz çamaşır makinesi motoru 50tl ye bile bulunabiliyor. pillerin motoru ne kadar süre besleyebileceğini kağıt üzerinde hesaplayabilirim.
görünüş konusuna bişey diyemeyeceğim :D Cevabınız için teşekkürler.

Teknik kısımda yardımcı olabilecek kadar bir bilgim yok ama motor konumu olarak bence pedaların altını seçin ve bir dişli ile gücü pedallardaki dişlilere aktarın böylelikle hem çirkin görüntü kaybolur hem vitesleri kullanabilirsiniz ve yeri geldiğinde yüksek tork yeri geldiğinde yüksek hız elde edersiniz. Hazır kitlerdeki mid drive denen sistem gibi.

Çamaşır makinesi motoru bu iş için yeterli değil. Yeterli torku sağlayamaz. Sonradan yapacağınız bisikletler hub motoru almak zorundasınız ya da bisikletin aynakol tarafını kesip kaynak yapacaksınız. Anladığım kadarıyla elektronik işlerinden pek anlamıyorsunuz, batarya paketi üretimi şakaya yer vermez. Motorun gerektiği voltaj'a göre batarya paketinin seri bağlantılarını ayarlayacaksınız ve paralel bağlantıları ise size ne kadar menzil vermesini istediğine göre ayarlayacaksınız. Ayrıca batarya paketinde pillerin sağlıklı çalışması için BMS kullanmalısınız. ESC kullanmadan fırçasız motorları çalıştıramazsınız. Fırçasız motorlarda 3 tane soket bulunur ve bunları kontrol etmek için kontrolcüye ihtiyacınız var.
Elektrikli arabaların ve neredeyse bütün elektrikli araçlar 18650 lityum iyon pillerin seri ve paralel birleşimi ile oluyor. Kiti yapanlar uzaydan madde getirmiyor, kitin içerisinde de 18650 batarya var.

images (1).jpg

Çamaşır makinesi motoru bu iş için yeterli değil. Yeterli torku sağlayamaz. Sonradan yapacağınız bisikletler Hub motoru almak zorundasınız ya da bisikletin aynakol tarafını kesip kaynak yapacaksınız. Anladığım kadarıyla elektronik işlerinden pek anlamıyorsunuz, batarya paketi üretimi şakaya yer vermez. Motorun gerektiği Voltaj'a göre batarya paketinin seri bağlantılarını ayarlayacaksınız ve paralel bağlantıları ise size ne kadar menzil vermesini istediğine göre ayarlayacaksınız. Ayrıca batarya paketinde pillerin sağlıklı çalışması için bms kullanmalısınız. ESC kullanmadan fırçasız motorları çalıştıramazsınız. Fırçasız motorlarda 3 tane soket bulunur ve bunları kontrol etmek için kontrolcüye ihtiyacınız var.

Elektrikli arabaların ve neredeyse bütün elektrikli araçlar 18650 lityum iyon pillerin seri ve paralel birleşimi ile oluyor. Kiti yapanlar uzaydan madde getirmiyor, kitin içerisinde de 18650 batarya var.

Eki Görüntüle 1401670

"Araba" kanka bisiklet değil, 10 kglık bisiklet vs 1 tonluk araba evet, bilgi için teşekkürker bilmiyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı