MTU Ayarı

Arch

Hectopat
Daha fazla  
Başka bir forumdan alıntı dedi:
Adil Kullanım Kotası Aşımından Sonra Torrent İçin Tam Hız Çözümü!

Arkadaşlar eğer adil kullanım kotasını aştıktan sonra hızınız düşünce üzülüyorsanız ve Torrent ağı ile indirme işlemlerine müptela iseniz size bir çözümüm var. Eski emektar (2008) AirTies RT-206 TTNet v1 model ve sürümü modemimi kullanarak yaptığım herkesin bildiği ancak benim sadece Torrent ağı üzerinde sürekli etkisi olan bir çözüm vereceğim.

Not: Bazı modemlerde örneğin benim yeni olan (2009) ZyXel P-660W TTNet v1 benzeri modemlerde anlatacağım MTU denen ayar minimum 512/500/576 gibi rakamlara kadar iniyor onlar için minimum değerden başlayarak yüksek seed oranlı hızlı torrentlar ile deneyebilirsiniz. Bir ipucu eğer desteklenmeyen MTU değeri girerseniz zaten modeminizin arayüzünde uyarıda verecektir en düşük ve en yüksek değerleri.

Şimdi internet tarayıcı programınızı açıp şu adreslerden biri ile modem arayüzüne gelip giriş yapınız (modem kitapçığınızda vardır gerekli giriş bilgisi) 192.168.2.1 veya 192.168.1.1 gibi (modele göre değişkendir bu).
Daha sonra arayüze giriş yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifre XXX@ttnet gibi o bilgilerin girildiği yerden eğer ilk bakışta yani orada varsa MTU denen değer oradan eğer yoksa gelişmiş butonuna tıklayarak arkaplanındaki MTU ayarından 1492 gibi bir rakam olan değeri eğer izin verirse 392 rakamına getirip kaydet yapınız ve internet ışığınızın yanmasını bekleyiniz. Dediğim gibi eğer desteklemiyorsa not olarak verdiğim kısımdaki dediklerimi deneyin.

Sonuç: Bazı modemlerde bu ayarı yaptıktan sonra internet geldikten sonra sitelere girmeyebilir. Ancak bende ilk google açılışı biraz geciktikten sonra her türlü şekilde sitelere erişim sağladım. Ekstra olarak Google DNS ayarlarını da kullanabilirsiniz belki faydası olacaktır. Giremezseniz bir siteye VPN programlarını denemeniz lazım örneğin Hotspot Shield gibi.

Ben bunları dediğim ikinci modemimde yapamadım ancak eski modemimi bulup bu ayarlar ile kullanıyorum. Seed yani karşıya yükleyen kişiler indirenlerden çok ise daha başarılı bir hız değerine ulaşabilirsiniz. Benim internetim 8Mbit Net Limitsiz 50 GB adil kullanım kotası / akk / akn olan bir paket. Eski modemimde sadece açma / kapama tuşunda biraz problem var bir şekilde açınca iş tamam oluyor. Dediğim gibi bir torrent ile en yüksek hız değerine ulaşabilirsiniz.

Hatırlatma: Bu MTU değişiminden sonra sadece ilk indirme bağlantısında (normal bir indirmeden bahsediyorum torrent değil!) kısa süreli hızlı indirme söz konusu. Artık kimsede MTU ayarı ile herşeyde normal dahil tam hız olmaz geri 1Mbit olur. Sadece bu ayarlar Torrent ağı ile işlemektedir ve sabaha kadar indirme yaptım hiç düşmedi tabiki indirdiğiniz torrent ne kadar hızlı ise o kadar. Çok karşı yükleme yapan varsa ve yükleyenlerin sayısını indirenler geçmiyorsa tam hız oranına ulaşırsnız.

Saygılar;
KemalALKIN

Arkadaşlar ben bu ayarı yapmayı düşünüyorum. Torrent'ten oyun indireceğim, bu yüzden bu ayarı yapmayı düşünüyorum. 800-900 kb/s arası ile indirmek yerine 300/400 kb/s arasında indiriyorum ve bu durumdan çok sıkıldım. MTU ayarının bir tehlikesi var mı? Ona göre önlem alıcam veya evde duran başka modemlere uygulamayı deniyiceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ayar fazla etki yaratmadı, zaten 300-400 kb/s arası indiriyordum MTU'yu 392 yapınca 500 ile 580 kb/s arası oldu. Benim beklentim 800-900 kb/s şeklindeydi. Yani normalde indirdiğim gibi olacağını düşünüyordum ama olmadı acaba benden mi kaynaklı bu? Bazı kişiler AKK'den önceki hızıyla aynı hızda indirmeyi başarmış. Modemlere göre bu MTU sayısında farklılık oluyormuş bu konuda bir önerisi olan var mı?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı