Mühendislik için Fransa'ya gidilir mi?

Liber Pater

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar, Çapa Fen Lisesin'de okuyorum ve Galatasaray Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okumak istiyorum. Sanırım orada okursam evrensel sertifikam olacak. Bu sertifika ve bir miktar para ile nasip olursa mezun olduktan sonra Fransa'ya gitmek mantıklı bir karar mı olur? Senelerce çalışıp günümün çoğunu eğitime adayarak 10 bin TL yani 1000 sterlin ile yetinmeyi kendime yediremem. Eğer Fransa veya İngiltere'ye gidersem maaşım ne kadar olur? Hangisi daha mantıklı olur? Halihazırda İngilizce biliyorum fakat Fransızcaya gerçekten epey merakım var. Dil açısından problem yaşayacağımı sanmıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Bilgisayar Mühendisliği yerine Dijital Oyun Tasarımı gibi bir alan okursan yurt dışında iş bulman kolaylaşır ve iş bulursan paraya para demezsin. Sebebi ise belli yurt dışında bir sürü oyun firması var... Bilgisayar mühendisliği yerine Yazılım Mühendisliği de okunabilir. Fransız şirketlerinde kod yazarsın. Umarım hedefine ulaşırsın.

Eğer niteliksiz bir insan olarak gitseydin önceden yaşadığın bölge ön plana çıkacaktı. Böylece 2. sınıf insan muamelesi görmen olasıydı. Fakat düzgün özelliklere sahip olacağın için... Kaç kurtar kendini. Buradaki mühendis maaşlarıyla sürünmektense orada daha iyi bir yaşam kurabileceğini umuyorum.

Geri
Yukarı