Mühendislik için i5 10300H GTX 1660Ti vs i5 10870H GTX 1650Ti

• Konuyu başlatan Wade
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 41
  • Görüntüleme 3B
Arkadaşlar bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorum. Şu an 11. sınıfım ve oyun falan da oynadığım için bir laptop almayı düşünüyorum. Bütçemde 2 laptop var.

Birisi:
i5 10300H GTX 1660 Ti.

Diğeri.
i7 10870h GTX 1650 Ti.

Acaba i5 10300H bana yeterli olur mu? Yoksa illa i7 alıp ekran kartından kısmam mı lazım? Cevaplarsanız sevinirim.

İleriye dönük olmak için i7 10870h modeli alın derim. İki cihazda çok güçlü.

Maalesef hocam o kadar bütçem yok i5 10300H GTX 1660 Ti şu an uygun diğerlerinden.

Hocam i5 beni 5 yıl idare eder mi peki ? Ya da i7 daha fazla mı idare eder.
İ5 10300H o kadar iyi bir işlemci değil, daha iyisini alsaymışım dedirtecek bir süre sonra. Boşver oyunu High değil Medium-High oynarsın, işlemcini önemse.

Hocam baktım ürün fiyatına göre iyi ancak ekrandan ışık sızması,bilgisayardan ve ekrandan cızırtılar gelenler varmış.
IPS panel bir ürün alacaksanız screen bleeding olmaması piyango gibi bir şey. Ayrıca hiçbir zaman alacağınız bilgisayarı veya bileşeni coil whine'ı yok diye almayın. Çünkü hiçbir zaman kesinliği yok. Acer Nitro 5, Predator, Ideapad Gaming-Creator, Legion, TUF ve birçok modelde coil whine yaygın.

Şahsen TUF önermem. Ciddi termal problemleri mevcut. Acer ve Asus sizin bizzat yükseltme yapmanıza izin vermiyor (1 ay önce sorduğumda öyleydi). Aldığınız RAM bellekleri cihazla birlikte servise yollamanızı istiyorlar. Asus yükseltmeyi yapmak için para istiyor (sadece kasa açıp RAM takmak için😂), Acer ise ücretsiz yapıyor bu işi. Lenovo ve HP sizin yükseltme yapmanıza izin veriyor bileşenlere ve kasaya hasar vermediğiniz sürece.

Dün arkadaşım için Ideapad Gaming 3 siparişi verdik. Cidden Ryzen mimarili uygun fiyatlı notebooklar arasında tercih edilesi bir model. Jarrod'sTech de Acer Nitro'nun önüne koymuştu Ideapad'i. Ek olarak yine etiketleyeyim. @Exinie ve @Noxiares hocalarım bu kasayı kullanıyorlar. Sorunuz varsa siz de etiketleyebilirsiniz almadan önce.

Son düzenleme:
Her türlü götürür merak etme. Arkadaşın attığı da iyi ama 3 4 yıl sonra iyi oyunları oynayamazsın.

Abi bir şey sormak istiyorum. Ben de şu an 10.sınıfa gidiyorum i7 10750H ve 1660 Ti beni inşaat mühendisliğindeki kullanılacak programlarda kullandırır mı?(yani 2 yıl sonra iniversitede olmak istiyorum.)
Şimdiden teşekkür ediyorum.

Abi bir şey sormak istiyorum. Ben de şu an 10.sınıfa gidiyorum i7 10750H ve 1660 Ti beni inşaat mühendisliğindeki kullanılacak programlarda kullandırır mı?(yani 2 yıl sonra iniversitede olmak istiyorum.)
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Bütçenizi belirtip konu açın hocam, ona göre daha iyi yardımcı oluruz. Hem o başlık altında başkaları da bilgi almış olur. 😊
Zaten açmışsınız. Bir bakayım.

Maalesef hocam o kadar bütçem yok i5 10300H GTX 1660 Ti şu an uygun diğerlerinden.

Hocam i5 beni 5 yıl idare eder mi peki ? Ya da i7 daha fazla mı idare eder.
I5 in 5 yıl idare edebileceğini sanmıyorum. Bende şu anda I5 7300hq var 2017 de çıkmış işlemci ve günlük kullanım hariç oyunlarda 1050 ye darboğaz yaptığını söyleyebilirim. Intel nanometreyi düşürecek, DDR5 bellekler çıkıyor, AMD vs Intel kapışmasına Nvidia da katılacak gibi o yüzden önümüzdeki bu 5 yıl içerisinde baya bir şey olacağa benziyor. Bana göre I7 almanız daha mantıklı olur ileride de eGPU deneyebilirsiniz. Ya da biraz daha para biriktirmeyi deneyip daha iyi bir makine alabilirsiniz.

Geri
Yukarı