Mühendislik için Laptop Tavsiyesi

oguz-

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bu sene inşaat mühendisliği 1. sınıfa başlayacağım. Laptop konusunda kararsız kaldım.
Fazla oyun oynamam, film izlerim, bir de mühendislik programlarını kullanacağım. (Autocad..)

MONSTER® ABRA A5 V5.1.1 15.6" - Monster Notebook Laptop Modelleri ve Fiyatları > ABRA

Monster'ı biraz araştırdım, donanımsal olarak ve fiyat olarak güzel ama malzeme kalitesini pek beğenmiyorlar. Sizce nasıl?

4 sene idare edebilecek başka laptop tavsiyelerinizi de bekliyorum. 3000-3500 TL limitim var. Yardımcı olursanız sevinirim

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben sizin yerinizde olsam daha hafif ve taşınabilir cihazlara yönelirim. Dell XPS 13, HP Spectre x360, Surface Pro 3 gibi. Mühendislikte dersler genelde teorik ilerliyor. Teknik resim gibi derslerde sizi zaten laboratuvar gibi yerlere götürüyorlar. Sunum yapılması gereken durumlar zaten projektörden yapılıyor notebook ekran boyutunun bir önemi yok. Kimse sizi laptop bilgisayarınız yok diye sınıfta bırakmaz. Bilgisayar size daha çok ödev yaparken lazım olacak. Ben bütün gün okulda ödev yapacağım diyorsanız o zaman büyük ekranlı modellere yönelin. Hatta almışken 17 inçlik modellere yönelin. 2.5 kg taşıyan biri 4 kg da taşır. Ama bence güçlü bilgisayar gereken durumlarda ödevi güçlü bir masaüstü bilgisayarda yapmak daha mantıklı olur. Masaüstü bilgisayarınız yoksa, bütçeniz kısıtlıysa ve ya yer sıkıntısı varsa (farklı şehirde okumak) büyük laptop tercih edilebilir. 960m ekran kartı ne kadar işinizi görür tartışılır.

Son düzenleme:
Farklı şehirde okuyorum. Laptopu gündelik olarak yurtta kullanacağım, ayrıca gerektiğinde okula götüreceğim o yüzden hafiflik çok önemli değil benim açımdan. GTX960 yeterli bir ekran kartı diye düşünmüştüm, öyle değil mi?
Normalde bana okuyan arkadaşların önerdiği diğer laptoplarda daha düşük model ekran kartları var.

Zaten benim önerdiğim modeller ekran kartı olarak daha düşük. Onlar ve sizin gösterdiğiniz model autocad için yeterli olur. Render alınması gereken 3 boyutlu büyük projelerde yetersiz kalabilir. Bütün işlerinizi laptop üzerinde yapacağınız için taşınabilirlik dediğiniz gibi sizin için ikinci planda kalacaktır. Sizin tercihlerinize göre yazdığınız model iş görecektir. SSD olsaydı daha iyi olurdu, ayrıca 960m'den yüksek grafik performansı beklemeyin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı