Mühendislik öğrencisi için laptop tavsiyesi

Haklısınız aynı şey dell ve diğer markalar içinde geçerli ve ben ciddi ciddi türkiyede dell fetişmizmi olduğunuda anladım. Bakalım gün içerisinde xps 13 ü inceleyebileceğim bir teknoloji markete gidip yakından incelemek istiyorum. Gönlüm macbook pro diyor aklım ikilemde.

Edit: Yeri gelmişken söylemek isterim. Dell servisini övüp durdunuz ancak bu servis 2 senelik garanti için geçerli. Zaten normal şartlarda 2 sene hiçbir sorunun çıkmaması gerekiyor bence ? Hal böyleyken 2 senenin sonunda bahsettiğiniz meşhur Dell servisinin fiyat politikası nasıldır ?

Edit 2: Cihaza ömür biçilmez ancak başka bir forumda mbp için 4 yıl ömür biçildi. Nedir aslı astarı ?
1. için hiç bir fikrim yok ama mesela yeni aldığım Dell 7567'nin 130W adaptörünü almaya kalkışsam 90 Euro(dolar da olabilir) Türkiye de de 250 TL fiyat gördüm. Yedek parça konusunda fiyat bakımından belki de kimse Apple'in eline su dökemez(Telefon tarafında Note 8, S8, S7 Edge gibi cihazların ekranları bir kenara ).

2. olarak ben kendi oyuncu bilgisayarı sınıfına giren 7567'mi minimum 5 sene kullanım amacı ile aldım. 2 sene sonra falan Samsung 960 Evo takmayı düşünüyorum. O beni götürür diye düşünüyorum. Ömür biçmek zor nasıl kullandığınıza bakar.

Son düzenleme:
1. için hiç bir fikrim yok a mesela yeni aldığım Dell 7567'nin 130W adaptörü üreticiler almaya kalkışsam 90 Euro(dolar da olabilir) Türkiye de de 250 TL fiyat gördüm. Yedek parça konusunda fiyat bakımından belki de kimse Apple'in eline su dökemez(Telefon tarafında Note 8, S8, S7 Edge gibi cihazların ekranları bir kenara ).

2. olarak ben kendi oyuncu bilgisayarı sınıfına giren 7567'mi minimum 5 sene kullanım amacı ile aldım. 2 sene sonra falan Samsung 960 Evo takmayı düşünüyorum. O beni götürür diye düşünüyorum. Ömür biçmek zor nasıl kullandığınıza bakar.
Dell 7567 i5 olan mı i7 mi? Niyetlenip alim diyorum soruyorum doğru düzgün cevap yok. Bi de sana sorayım. Memnun musun, problemleri var mıdır, varsa nelerdir?
TN panel kötü diyenler, ışık sızması vs birçok problem yazan gördüm. O kadar para vermişken de sorunları en az olana yönelmek istiyorum.

Dell 7567 i5 olan mı i7 mi? Niyetlenip alim diyorum soruyorum doğru düzgün cevap yok. Bi de sana sorayım. Memnun musun, problemleri var mıdır, varsa nelerdir?
TN panel kötü diyenler, ışık sızması vs birçok problem yazan gördüm. O kadar para vermişken de sorunları en az olana yönelmek istiyorum.
İ7 olan model var bende ekran İPS. Win10 Educition 64 bit kurdum. Şimdilik bir sıkıntım yok. Bios dahil her güncellemesini yaptım. Cihazdan memnunum oyun testleri yapmadım. Ha bir tane yaptım o da LOL onda da 180-160 FPS falan alıyor belki daha fazla alır kendini yormuyor gibi duruyor. Fan çalıştırmayacak utanmasa. Niye oyun testi yapmadın dersen oyunum yok ve cihazı oyun oynamaktan öte minimum 5 sene kullanım ve mühendislik programları için aldım. Mühendislik programları için abartı diyorlar ama yarın teklerse satayım başka alayım şansım 0. Almışken iyisi olsun dedim. Tam olarak bilmiyorum ama İ5'li model TN panel sanırım. İ7 olan modelin 4 kodu ile başlayan varyasyonları IPS ekran hepsi buradadan 4200'e aldım 1 günde Kütahya'da ulaştı üniversite için kaldığım şehirden gittim aldım. Şuan hepsi burada indirim adı altında 4300'e çıkarmış fiyatını.

Edit: Yeri gelmişken söylemek isterim. Dell servisini övüp durdunuz ancak bu servis 2 senelik garanti için geçerli. Zaten normal şartlarda 2 sene hiçbir sorunun çıkmaması gerekiyor bence?
Zaten normal şartlar altında bu cihazın size minimum 4 5 sene problem çıkartmaması gerekiyor. Fakat kullanılan parçanın üretimde oluşabilecek bir zayıflık, taşınma esnasında patlak verip cihazın daha ilk seferde veya ilerleyen dönemlerde çalışmasını engelleyebilir. Bu tip durumlara karşı böyle bir servis ağına sahip olacağınızı söyledim sadece.
Hal böyleyken 2 senenin sonunda bahsettiğiniz meşhur Dell servisinin fiyat politikası nasıldır?
Ekstra 4 yıllık PremiumPlus garantiyi 600$, Premium garantiyi ise 300$'dan veriyor. Bu süreler içerisinde garanti kapsamınız koşullarda bir değişiklik olmadıysa aynen devam ediyor.

Birde, XPS serisi en yeni 8. Nesil Intel işlemcilerle yenilenlenmiş durumda. Amazon üzerinden sipariş vermeyi deneyebilirsiniz. :)

Son düzenleme:
Bugün vatan bilgisayara gidip dell ile tanıştım. Yahu çok ufakmış. Evet macbook ile aynı ekran boyutuna sahip ama çok daha ufak. Benim bu kadarda ufak bir bilgisayara ihtiyacım yok. 15 inç olanı vatanda 7,300 küsür fiyatı vardı. Satıcılar ikiye bölündü. Bir tanesi ben olsam dell alırım dedi diğeri mac alırım dedi. Yalnız hangi satıcı arkadaşa hp yi 10 yıl kullandım desem tebrik etme noktasına geliyorlar :) Visual studio mac ile çalışıyormuş. Autocad ve matlab te çalışıyordu zaten. Bakalım yarın belki başka bir mağazada biraz daha kurcalayabilirim.

İnternette xps ile videoları izlerken fan sesi ile ilgili bir videoya denk geldim. Sonra aynı şekilde mac için arattım bu çok canımı sıktı iki pc dede fan problemlerine rastladım. İlginç geldi.

@SypeR Pazartesi günü MBP almaya niyetlenmiştim. Akşam kendi kendime yahu benim laptoba ihtiyacım varmı ? diye sordum ve şuan kafa karışıklığıma İmac te eklendi :) Üniversitem kendi şehrimde. Seyahate çıkan biri değilim. Acaba İmac, mbp dan daha mı uzun ömürlü olur ?

Acaba iMac, MBP'dan daha mı uzun ömürlü olur?
Hangi iMac sürümünü alacağına bağlı. Çok uç modellerini satın almadığın sürece MBP ile aynı donanıma sahip kartı kullanıyor Apple. Yani ikisi arasında performans farkı olmuyor.
Evet macbook ile aynı ekran boyutuna sahip ama çok daha ufak.
Çünkü birisi gerçek 0 (Sıfır) çerçeve, diğeri ise üfürükten 0 (Sıfır) çerçeve. Arada fark yaratan şey bundan ibaret.

Akşam kendi kendime "Yahu benim laptopa ihtiyacım var mı?" diye sordum.
Bu sorunun cevabını kesinlikle siz vereceksiniz. :)

Ne oldu? Aldın mı?

Pazartesi günü büyük bir heyecan ile apple store a girip siparişimi oluşturuyordum. Ödeme ekranına gelene kadar. Kredi kartı dışında ödeme kabul etmiyormuş paşalar. Banka kartını, Nakit parayı istemediler. Pazar günü Bursadan, İstanbula ayaklarına kadar gidip öyle alacağım.

Pazartesi günü büyük bir heyecan ile apple store a girip siparişimi oluşturuyordum. Ödeme ekranına gelene kadar. Kredi kartı dışında ödeme kabul etmiyormuş paşalar. Banka kartını, Nakit parayı istemediler. Pazar günü Bursadan, İstanbula ayaklarına kadar gidip öyle alacağım.
Bu bir mesaj. Dell almalısın :D.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı