Mühendislik vs Veterinerlik vs Öğretmenlik

Pek sorun yok inşallah yani, teşekkürler, abinizin maaş durumu nasıldır ortalama sorması ayıp :)?

Yok abim şu an ne denir bilmem klinikte ustaların yanında çalışıyor nasıl bir şey bende bilmem abim diyor 12.000 rahat alerim belki 10.000'e düşer klinik falan açacak ortalama 12.000 13.000 maaş tabii biz izmirdeyiz sizi bilemem sizinki bence daha fazla olur klinik falan açarsanız 15.000 gibi bir rakam.

Öncelikle bu konuya teşekkür etmek için geri döndüm çünkü birçok ikilemde kalan ve tercih yapacak olan kardeşlerimize rehber olacaktır bu başlık Google'da böyle bir karşılaştırmayı arattıklarında.
@Mark III
@Ahsapzen
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
@ibrahimY
@Pekear
Başta olmak üzere herkese çokça teşekkürler, ben sayenizde bir şeyler öğrendim, umarım bu yoldan geçecek arkadaşlar da bir fikir alacaklardır. Sağ olun♥️

Öncelikle bu konuya teşekkür etmek için geri döndüm çünkü birçok ikilemde kalan ve tercih yapacak olan kardeşlerimize rehber olacaktır bu başlık Google'da böyle bir karşılaştırmayı arattıklarında.
@Mark III
@Ahsapzen
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
@ibrahimY
@Pekear
Başta olmak üzere herkese çokça teşekkürler, ben sayenizde bir şeyler öğrendim, umarım bu yoldan geçecek arkadaşlar da bir fikir alacaklardır. Sağ olun♥️

Merhabalar hocam, ben şu an 11. sınıfım. Geçen diyalogları okudum ve gerçekten de sayenizde az çok bir bilgi birikimi elde ettim. Son gelişmeyle alakalı herhangi bir durum güncellemesi yapmamışsınız ona istinaden hem meraktan hem de sizin tecrübeleriniz, sınav çalışma süreciniz hakkında bilgi almak istemiştim.

Yardımcı olur ve vaktinizi bana ayrırsanız çok sevinirim. Teşekkürler :)

@Mark III
@Ahsapzen
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
@ibrahimY
@Pekear
Hocam neyi tercih ettiniz?

Merhabalar hocam, ben şu an 11. sınıfım. Geçen diyalogları okudum ve gerçekten de sayenizde az çok bir bilgi birikimi elde ettim. Son gelişmeyle alakalı herhangi bir durum güncellemesi yapmamışsınız ona istinaden hem meraktan hem de sizin tecrübeleriniz, sınav çalışma süreciniz hakkında bilgi almak istemiştim.

Yardımcı olur ve vaktinizi bana ayrırsanız çok sevinirim. Teşekkürler :)
Hocam öncelikle selamlar, şu an Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğrenciyim. Tercihlerimde 2 Vet çoğunluğu mühendislik olarak tercih yaptım. Şu anda dersler dışında bölümü seviyorum açıkçası, sadece kalma riskim olmasa iyi olurdu :)
Süreç ve tecrübeler hakkında öncelikle bu sürecin cidden çok rahat olduğunu söyleyebilirim, tabii içindeyken cidden çok zor geliyordu ama çemberin dışına çıkınca aslında ne de kolay ve güzel olduğunu görebiliyorsunuz. İlk senemde sıfır bilgi ile girmiştim ve ikinci seneye sadece 8 ay hazırlandım, samimi anlamda 8 aylık ortalama çalışma ile bile çok rahat yapılabilir, EA ve SÖZ için 4 ayda derece yapılabilir eğer temel varsa. Cidden çok çok kolay. Gözünüzde büyütmeyin, sadece düzenli çalışın, bol deneme çözün, zor soruları es geçin(Sayısalda ilk 10k hedefi yoksa), sınav tarzını iyi benimseyin(en çok yaptığım şeydi açar açar 2018-2019-2020 sorularını çözerdim özellikle AYT Matematik, denemelerde AYT MAT hep 15-20 net idi, sınavda ise 30. Denemelere çok da takmayın yok 3D imiş APOTEMİ imiş hepsi fasa fiso. Kesinlikle çözün ama moral bozmayın yani; Töder,Özdebir ve Bilgi Sarmal denemelerine kesin girin, en yakın sonucu verirler genelde. Diyeceklerim bu kadar, kasmayın, rahat olun, ben geçen sene bu zamanlar tutuşuyordum ama ne gerek varmış :), 11 isen zamanın da bol rahat rahat önüne bakarsın kardeşim. Sonuçlarımı da bırakayım dediklerime somut örnek olsun.

Hocam neyi tercih ettiniz?
Veterinerlik hocam.

Dosya Ekleri

• 7BA9C037-05FB-47CA-9242-8BC948A18047.png
    7BA9C037-05FB-47CA-9242-8BC948A18047.png
    181 KB · Görüntüleme: 48
  • 89FA7BB2-2873-4EBE-B5CD-03E23955CF5D.png
    89FA7BB2-2873-4EBE-B5CD-03E23955CF5D.png
    181,1 KB · Görüntüleme: 50
Hocam öncelikle selamlar, şu an Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğrenciyim. Tercihlerimde 2 Vet çoğunluğu mühendislik olarak tercih yaptım. Şu anda dersler dışında bölümü seviyorum açıkçası, sadece kalma riskim olmasa iyi olurdu :)
Süreç ve tecrübeler hakkında öncelikle bu sürecin cidden çok rahat olduğunu söyleyebilirim, tabii içindeyken cidden çok zor geliyordu ama çemberin dışına çıkınca aslında ne de kolay ve güzel olduğunu görebiliyorsunuz. İlk senemde sıfır bilgi ile girmiştim ve ikinci seneye sadece 8 ay hazırlandım, samimi anlamda 8 aylık ortalama çalışma ile bile çok rahat yapılabilir, EA ve SÖZ için 4 ayda derece yapılabilir eğer temel varsa. Cidden çok çok kolay. Gözünüzde büyütmeyin, sadece düzenli çalışın, bol deneme çözün, zor soruları es geçin(Sayısalda ilk 10k hedefi yoksa), sınav tarzını iyi benimseyin(en çok yaptığım şeydi açar açar 2018-2019-2020 sorularını çözerdim özellikle AYT Matematik, denemelerde AYT MAT hep 15-20 net idi, sınavda ise 30. Denemelere çok da takmayın yok 3D imiş APOTEMİ imiş hepsi fasa fiso. Kesinlikle çözün ama moral bozmayın yani; Töder,Özdebir ve Bilgi Sarmal denemelerine kesin girin, en yakın sonucu verirler genelde. Diyeceklerim bu kadar, kasmayın, rahat olun, ben geçen sene bu zamanlar tutuşuyordum ama ne gerek varmış :), 11 isen zamanın da bol rahat rahat önüne bakarsın kardeşim. Sonuçlarımı da bırakayım dediklerime somut örnek olsun.

Veterinerlik hocam.
Hocam açıkçası bir seneki önceki tabloya ve son yaptığınız tabloya bakınca gerçek anlamda büyük bir yükseliş gözlemliyoruz netlerde. Gerçekten çok tebrik ediyorum sizleri, bence 1 senelik dönem için çok iyi bir yere getirmişsiniz. Bu başarı da aslında azimle ve çalışma disipliniyle bir yerlere gelinebildiğini göstermekte.
Bu arada süreci ve çalışma mantığını detaylıca bizlere aktardığınız için çok müteşekkirim. Yalnız bu süreci geçirmiş olduğunuz için özellikle sormak istediğim bazı sorular mevcut. Açıkçası ben dersi derste dinlemeyi seven sonrasında istediği şekilde vaktini geçiren teste ya da tekrara çok önem vermeyen bir şahsiyetim. Geçen sene yani 10. Sınıfta böyle bir durum yoktu aksine 11. Sınıfa göre daha tempolu çalışıyordum. 11’nci sınıf başlangıcı da iyiydi ancak sonradan cozutmaya başladım ve kontrolü kaybettim. Dizginleri kaybedince de bir boşluğa düştüm. Sürekli iç sesim sen halledersin, daha zamanın var demeye başladı 😂 Bunun neticesinde de o eski azmimi kaybettim. Uzun bir süre bunla mücadele etmeye çalıştım ama zafer elde edemedim. Artık buna iradesizlik mi denir irade zayıflığı bilmiyorum. Eğlenceye ve eğlenmeye önem verdiğim için derslerin zamanla sıkıcı olduğunu düşünmeye başladım ve şu an da tam bir girdaptayım.

Sizin hiç böyle bir durumunuz oldu mu? Bu durumu nasıl çözerdiniz?

Çalışma azmini ve motivasyonunu kaybetmiş biri için ne önerirsiniz?

Son sorum (şimdilik) benim özellikle TYT Matematik kısmında büyük bir sıkıntım var. Sizce nasıl bir yol izlemem gerekir?

Tecrübelerinize önem verdiğim için özellikle soruyorum. Çok soru sorduğum için kusura bakmayın.

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Saygı ve sevgilerle 😇

Hocam açıkçası bir seneki önceki tabloya ve son yaptığınız tabloya bakınca gerçek anlamda büyük bir yükseliş gözlemliyoruz netlerde. Gerçekten çok tebrik ediyorum sizleri, bence 1 senelik dönem için çok iyi bir yere getirmişsiniz. Bu başarı da aslında azimle ve çalışma disipliniyle bir yerlere gelinebildiğini göstermekte.
Bu arada süreci ve çalışma mantığını detaylıca bizlere aktardığınız için çok müteşekkirim. Yalnız bu süreci geçirmiş olduğunuz için özellikle sormak istediğim bazı sorular mevcut. Açıkçası ben dersi derste dinlemeyi seven sonrasında istediği şekilde vaktini geçiren teste ya da tekrara çok önem vermeyen bir şahsiyetim. Geçen sene yani 10. Sınıfta böyle bir durum yoktu aksine 11. Sınıfa göre daha tempolu çalışıyordum. 11’nci sınıf başlangıcı da iyiydi ancak sonradan cozutmaya başladım ve kontrolü kaybettim. Dizginleri kaybedince de bir boşluğa düştüm. Sürekli iç sesim sen halledersin, daha zamanın var demeye başladı 😂 Bunun neticesinde de o eski azmimi kaybettim. Uzun bir süre bunla mücadele etmeye çalıştım ama zafer elde edemedim. Artık buna iradesizlik mi denir irade zayıflığı bilmiyorum. Eğlenceye ve eğlenmeye önem verdiğim için derslerin zamanla sıkıcı olduğunu düşünmeye başladım ve şu an da tam bir girdaptayım.

Sizin hiç böyle bir durumunuz oldu mu? Bu durumu nasıl çözerdiniz?

Çalışma azmini ve motivasyonunu kaybetmiş biri için ne önerirsiniz?

Son sorum (şimdilik) benim özellikle TYT Matematik kısmında büyük bir sıkıntım var. Sizce nasıl bir yol izlemem gerekir?

Tecrübelerinize önem verdiğim için özellikle soruyorum. Çok soru sorduğum için kusura bakmayın.

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Saygı ve sevgilerle 😇
Teşekkür ediyorum, dostum aynı şeyleri bizzat yaşadım hatta şöyle ki Eylül ve Ekin ayında neredeyse ders falan çalışamadım, ya yapamazsam psikolojisi çok zordu, çalışasın da gelmiyordu ama zamanla gerçekten zamanla bir baktım ki netler uçmaya başladı ve bir anda olur genelde, ondan sonra zaten motive olup 1–2 daha daha diye diye yeni konulara yelken açtıkça çok kolay olduğunu gözlemledim, seninkisi de buna benzer, sadece senin boşlama sebebin rahatlık benimki stresti. Ve iç sesin doğru diyor, halledersin, ama şunu unutma ki o psikolojiye kapılıp da boğulan çok arkadaşım oldu, önemli olan o durumu iyi yönetip yer yer aşmak, her öğrenci bıkıyor, hepsi yılıyor ama asla bırakmayanlardan bir şey oluyor, ister inan ister inanma, ne kadar çalıştığımı bizzat görsen dersin ki yahu çok rahatmış çok kolaymış bu sınav süreci, yatakta AYT Mat dinliyordum öyle diyim, test falan yok ha, direkt Mert Hoca’yı açıp dinleyip uykum gelince de uyuyor, sabah da testini çözüp bitiriyordum, bu kadar rahattı. Yani demem o ki bu kadar kolay şeyi kendine zindan etme, çok şanslısın ki çok çok erkenden idrak etmişsin sınav sürecini, ben 12’ye geçtiğimde TYT-AYT nedir haberim oldu. Yani 11. sınıfta rahat rahat ama cidden bitire bitire gidersen mezuna kalmadan bile üste oynarsın, ya şu olsun kafanda, şu an keyfi olarak çalıştığım şeyleri 1 yıl sonra başkaları stresle çalışacak, bense çoktan zinde kafayla bitirmiş ve kenara koymışım, yani her erken olduğu için her çalıştığın şey sana artı. Zaten böyle böyle keyfi keyfi konuları bitirmeye başladın mi bir baktın çoğu halloldu, çünkü rahatsın, anlamazsam ilerde çalışırım modunda olacağın için otomatikten beyinde soru işareti de kalmıyor be Full odak noktan ders oluyor ve çoğusunuz da anlıyorsun. Diyeceklerim bu, rahatlık ile kontrolü elinde tut, hepten gevşersen bir bakmışsın 12’de harıl harıl konu yetiştiriyorsun.

Tyt mat için inan diyeceğim en mühim şey bol deneme, genel veya alan, sadece deneme. 1 SB bitirdikten sonra denemelerle artıyor, ilk senemde 345 kitabını neredeyse tamam etmiştim netler ortada, ikinci sene dershanedeki denemelere gire gire ve yapamadıklarımı çöze çöze 25 düzeyine attım(benim hedef çok değildi ondan bana fazlasıyla yeterliydi.) yani ne yap et denemeleri ihmal etme ve çözemediklerine kesin bak. Diğer derslerde de mühim ama bence deneme çözmek en çok tyt matta net artırır, bu da zamanla olur yani kasma niye artmadı diye benimki şubat mart gibi 5-10’lardan 20-30 a çıktı. 👍

Teşekkür ediyorum, dostum aynı şeyleri bizzat yaşadım hatta şöyle ki eylül ve ekin ayında neredeyse ders falan çalışamadım, ya yapamazsam psikolojisi çok zordu, çalışasın da gelmiyordu ama zamanla gerçekten zamanla bir baktım ki netler uçmaya başladı ve bir anda olur genelde, ondan sonra zaten motive olup 1–2 daha daha diye diye yeni konulara yelken açtıkça çok kolay olduğunu gözlemledim, seninkisi de buna benzer, sadece senin boşlama sebebin rahatlık benimki stresti. Ve iç sesin doğru diyor, halledersin, ama şunu unutma ki o psikolojiye kapılıp da boğulan çok arkadaşım oldu, önemli olan o durumu iyi yönetip yer yer aşmak, her öğrenci bıkıyor, hepsi yılıyor ama asla bırakmayanlardan bir şey oluyor, ister inan ister inanma, ne kadar çalıştığımı bizzat görsen dersin ki yahu çok rahatmış çok kolaymış bu sınav süreci, yatakta AYT mat dinliyordum öyle diyeyim, test falan yok ha, direkt mert Hoca'yı açıp dinleyip uykum gelince de uyuyor, sabah da testini çözüp bitiriyordum, bu kadar rahattı. Yani demem o ki bu kadar kolay şeyi kendine zindan etme, çok şanslısın ki çok çok erkenden idrak etmişsin sınav sürecini, ben 12'ye geçtiğimde TYT-AYT nedir haberim oldu. Yani 11. sınıfta rahat rahat ama cidden bitire bitire gidersen mezuna kalmadan bile üste oynarsın, ya şu olsun kafanda, şu an keyfi olarak çalıştığım şeyleri 1 yıl sonra başkaları stresle çalışacak, bense çoktan zinde kafayla bitirmiş ve kenara koymışım, yani her erken olduğu için her çalıştığın şey sana artı. Zaten böyle böyle keyfi keyfi konuları bitirmeye başladın mi bir baktın çoğu halloldu, çünkü rahatsın, anlamazsam ileride çalışırım modunda olacağın için otomatikten beyinde soru işareti de kalmıyor be Full odak noktan ders oluyor ve çoğusunuz da anlıyorsun. Diyeceklerim bu, rahatlık ile kontrolü elinde tut, hepten gevşersen bir bakmışsın 12'de harıl harıl konu yetiştiriyorsun.

TYT mat için inan diyeceğim en mühim şey bol deneme, genel veya alan, sadece deneme. 1 sb bitirdikten sonra denemelerle artıyor, ilk senemde 345 kitabını neredeyse tamam etmiştim netler ortada, ikinci sene dershanedeki denemelere gire gire ve yapamadıklarımı çöze çöze 25 düzeyine attım(benim hedef çok değildi ondan bana fazlasıyla yeterliydi.) Yani ne yap et denemeleri ihmal etme ve çözemediklerine kesin bak. Diğer derslerde de mühim ama bence deneme çözmek en çok TYT matta net artırır, bu da zamanla olur yani kasma niye artmadı diye benimki şubat Mart gibi 5-10'lardan 20-30'a çıktı. 👍

Abi merhaba bende lise son sınıfım ve veterinerlik istiyorum. Hayvanları genel olarak seven birisiyimdir. İsteyen çoğu kişi aksine sadece kedi köpek değil de büyükbaş-küçükbaş hayvanlara da ilgim var, hatta daha çok bile diyebiliriz. Yaz tatilin de köye gideriz, hayvanlara alışık olmasam da köy ortamını aşağı yukarı bilen birisiyim. Size sorularım şunlar: İnternette çok fazla bilgi kirliliği var kimi diyor iş imkanı fazla, maaşlar da fena değil yani özel klinikte çalışırsak 20-22 civarı alırsın diyor, kimisi diyor iş imkanı az maaşlar da asgari ücret ya da bir tık üstü 15 bin civarı yani. Okuyan biri olarak bunlara cevap verirseniz çok sevinirim. Ha bu arada eklemeyi unuttum da benim Ankara'da okuyacak maddi durumum pek yok, onun yerine burdur da okunabilir mi? İnternette orası için iyi yorumlar okudum. Zamanınızı ayırıp cevap verirseniz çok memnun olurum.

Abi merhaba bende lise son sınıfım ve veterinerlik istiyorum. Hayvanları genel olarak seven birisiyimdir. İsteyen çoğu kişi aksine sadece kedi köpek değil de büyükbaş-küçükbaş hayvanlara da ilgim var, hatta daha çok bile diyebiliriz. Yaz tatilin de köye gideriz, hayvanlara alışık olmasam da köy ortamını aşağı yukarı bilen birisiyim. Size sorularım şunlar: İnternette çok fazla bilgi kirliliği var kimi diyor iş imkanı fazla, maaşlar da fena değil yani özel klinikte çalışırsak 20-22 civarı alırsın diyor, kimisi diyor iş imkanı az maaşlar da asgari ücret ya da bir tık üstü 15 bin civarı yani. Okuyan biri olarak bunlara cevap verirseniz çok sevinirim. Ha bu arada eklemeyi unuttum da benim Ankara'da okuyacak maddi durumum pek yok, onun yerine burdur da okunabilir mi? İnternette orası için iyi yorumlar okudum. Zamanınızı ayırıp cevap verirseniz çok memnun olurum.
Dostum bir kere maaş konusunda 20-22 bin Veteriner için az maaştır yani kim demişse salla gitsin. Ha kendi yerini falan açarsın ilk zamanlar 15-20 kazanırsın ama zamanla çok artar. İş imkanı konusunda valla dediğin gibi biz de net bir şey bilmiyoruz, ama işsiz kalan görmedim. Ben sıfır ilgi ile geldim şu an 2. sınıfım ara ara bırakmayı düşünüyorum bu sene sonunda karar vereceğim net bir şekilde. Burdur’da yaz okulu açıyorlardı bildiğim o, okul hakkında bilgim yok ama çok da fark etme hayvan hastanesi ve imkanlarına bak önemli olan o. Ha bir de zaten para için yapılmaz, seversen yapılır. Yapınca da her şekil para kazanılır. Dersler çok zor bunu bilerek gel, atıyorum İlk Mat Öğr sınavlara bir gün önce çalışıp geçiyor sende öyle bir şey yok. 2-3 dersi sıkı tutmak zorundasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı