Münazara: Bireyin gelişimde okul mu yoksa aile mi daha önemlidir?

Zeki Mürmeyen

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba hepinize. Yarın okulda münazara yapacağız. Konu ' Bireyin gelişimde okul mu yoksa aile mi daha önemlidir?' Biz okul daha önemlidir kısmını savunuyoruz. Bana biraz örnek verebilir misiniz nasıl savunabilirim bu konuyu?

Biraz düşünüp birşeyler bulacağım. Okulda ailenin yaptığı yanlışlar tespit edilip düzeltilebilir. Okulda bireyin yetenkleri keşfedilebilir. Kimin hangi türde daha kolay anladığı anlaşılabilir.

Aileniz size sevgi, güvenlik ve uygun yaşam ortamı sağlamakla yükümlü. Gelişim ise okullarım asli görevi. Aileniz sizi hatalı yetiştirebilir çünkü bu konuda uzman değiller ama okullarım böyle bir lüksü yok. Onlar profesyonel eğitimciler. Anne-baba başka bir şey. Temel eğitim ok ama insan gelişiminden bahsediyorsak temel eğitim yeterli değil.

Hayatınızın kaç saati, yılı, ayı okulda geçiyor (dersane vs eklenebilir) kaç saati evde geçiyor? Bundan uyku ve yemek saatlerini çıkarın ve kıyaslayın. Okulun önemi anlaşılır.

Münazarayı bile okulda yapıyoruz diyebilirsin.:) Bu konuları okulda tartıştığınızı okul sayesinde doğruları öğrenip, düzgün bir kişilik oluşmasına etki ettiğini vurgulayabilirsin.

Aile tarafından verilen yanlış bilgiler okulda düzeltilebilir. Mesela bazı küçük çocuklar bakterilerin hepsini zararlı olarak biliyor. Okulda bazı bakterilerin yararlı olduğu öğretilir.

Her şey ailede biter. Ben mesela çoğu şeyleri ailemden öğrendim. Şimdi şuan her ne kadar beni anlamasalar da....
Hani şimdi biz daha yeni böyle gençlik çağından çıkıyoruz ya, ailemizin dediklerinden çok arkadaşların bize önerdiği güzel şeyler daha geçerli oluyor. Her ne kadar dediklerini yapmasakta (konudan uzaklaştım :D ) biz ailemiz sayesinde büyüdük bu yerlere gelebildik bu derece saygılı olduk saygınlık kazandık. Öğretmenler bizim hakkımızda hiçbir şey bilmezler. Öğretmenlerin ailelerden daha iyi olduklarını ben söyleyemem.

İlgisiz aileden bir baltaya sap olanı gördünüz mü hiç? - Ben görmedim. O nedenle her şey başta ailede bitiyor, tabi okulun da rolü oldukça büyük...

Bana göre aile daha önemlidir bize terbiyeyi veren Anne ve Babamızdır. Okul ise bilgimizi geliştirmek amaçlı öğrenmek amaçlı bir kurumdur. Önce ailemizden terbiyemizi alırız ve sonra eğitim hayatına başlarız. Ancak okulda kötüysek derslerimiz kötüyse Ailemiz bize gerekli terbiyeyi verememiştir ve Ailemizin düzeltemediği sorunları okuldaki öğretmenler düzeltemez.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı