Müstakil eve fiber çektirme

sahingoksu

Kilopat
Merhabalar, benzer başlıkları okudum ve çoğunlukla maliyetten çekinmişler.
-TTkom ile görüşmedim henüz-
Oturduğum beldede ana yoldan fiber hat geçiyor, hattın evime uzaklığı yaklaşık kuş bakışı 230 mt. kabloyu yerden değilde havadan getirtmeyi düşünüyorum. FTTh havai kablolar çok pahalı değil 250mt için bir satıcıyla anlaştım hatta çok iyi fiyata sonlandırma kutusu bile buldum, onunla da yetinmeyip yeraltı ek kutusu buldum. Bana işçilik hariç bin liranın altına mal oluyor. Aklımda birkaç soru var. Bunlar:
-işçilik ne tahmini ne kadara patlar?
-gpon modem'i de ben mi almalıyım?
-altyapıyı yaptırdıktan sonra başka bir internet sağlayıcıdan hizmet alabilir miyim?
İyi forumlar dilerim.

TT altyapı ekibine anlat. De ki ben bu kutuları kendim tahsis ediyorum. İşçiliği onlar yaparlar, kutu takmasını vs. şeyleri. GPON kutusunu kendileri takarlar. ONT ve modem de onlara ait.

Bildiğim kadarıyla farklı İSS'ten de hizmet alabilirsin. TT altyapısını kullananlardan alırsın ama. Mesela TurkNet. Millenicom. Netspeed.

Sırayla cevaplayalım o zaman.
Başlangıçtaki bağlantıyı bu işin uzmanı yapması gerekir(kutu başlangıcı), bununla alakalı ne kadar istenir bilemiyorum.

İşçiliği de direkleri kendin dikerek bedavaya getirebilirsin(köy gibi bir yerde isen), son bağlantı kısmına da bir uzman gerekir senin altından kalkabileceğin bir şey değil.

Yani burada önemli olan senin ne kadar maliyete girebileceğin senin yapabileceğin şeyleri anlatmak istedim sana, maliyetten kaçıyorsan dikkate alabilirsin yoksa dikkate almana gerek yok.

İşçiliği de direkleri kendin dikerek bedavaya getirebilirsin(köy gibi bir yerde isen), son bağlantı kısmına da bir uzman gerekir senin altından kalkabileceğin bir şey değil.

Cevaplar için teşekkürler,
Direkler sıkıntı değil, sulama kuyusu için 3 tane yüksek voltaj direğimiz var(fiber son direğin dibinde), herhangi bir sıkıntı olmaz ise bu ay sonu çektirmeyi planlıyorum. İleride benzer şekilde döşemek isteyenler için bu konuyu güncellerim adım adım döşemeye başladığımda.

Ben fiber değil de sizin olaya benzer ADSL kablosu çektirmek için 2 adet elektrik direği(ahşap) dikmek zorunda kaldım,
Daha sonra Telekom geldi kabloyu çekti. Halen dahayazları köye gidince internet var mı diye soranlar benim duacım.
:)

FTTC olarak hizmet verilen altyapının FTTH' ye dönüştürülmesi için İl Müdürlüğüne yaptığım başvuru Fiber dönüşüm projesi dışında olduğundan reddediliyor. 150 Metre Altyapı döşemesi için 6500 TL, aylık fatura ise kulanım bedelinin 2500 TL olacağını belirttiler. Planlama birimiyle de görüştüm her seferinde talep reddediliyor ve sadece kendi fiber kablolarını kullanma şartı sunuldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı