Mütercim tercümanlık okuyup teknoloji şirketlerinde çalışmak

ParliaMêrt

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta çok anlatamamış olabilirim bu yüzden kusuruma bakmayın. Konuya gelecek olursak ben mütercim tercümanlık okumak istiyorum fakat böyle kendi ofisimi açıp veya şirketlerde hukuk vb. metinleri çevirmek istemiyorum. Benim istediğim oyunlara alt yazı oluşturmak, animasyon veya filmlere alt yazı oluşturmak gibi işler yapmak istiyorum ve bu tür işler acayip hoşuma gidiyor. Sorum ise bu bölümü okuyup bu tür işler yapabilir miyim?

Ben de bir dil bölümü lise son sınıf öğrencisi olarak gelecek cevapları merak etmekteyim açıkçası.
Elon Musk gibi atılımcıların yaptığı projeler dil bölümündeki meslek yelpazesini daraltacak diye içimde bir şüphe var. O yüzden grafik-tasarım öğreniyorum 2 senedir. Olur da imkanlarım kısıtlanırsa grafik-tasarım bölümüne geçerim muhtemelen. Ki ileride tasarımcı alımı yapılırken diplomaya bakılır mı, o da ayrı bir mevzu.
Ancak kime sorsam ''dil bölümü okuyorsan her türlü iş bulursun, merak etme'' tarzı şeyler söylüyorlar. Hadi bakalım...

Ben de bir dil bölümü lise son sınıf öğrencisi olarak gelecek cevapları merak etmekteyim açıkçası.
Elon musk gibi atılımcıların yaptığı projeler dil bölümündeki meslek yelpazesini daraltacak diye içimde bir şüphe var. O yüzden grafik-tasarım öğreniyorum 2 senedir? Olur da imkanlarım kısıtlanırsa grafik-tasarım bölümüne geçerim muhtemelen. Ki ileride tasarımcı alımı yapılırken diplomaya bakılır mı, o da ayrı bir mevzu.
Ancak kime sorsam "dil bölümü okuyorsan her türlü iş bulursun, merak etme" tarzı şeyler söylüyorlar. Hadi bakalım...

O tür sözleri bende çok duyuyorum hele ki okulda matematik hocam haricinde bütün hocalarımdan çokça duyuyorum (not: Matematik hocam dünyanın sadece matematik üzerine kurulu olduğunu sanıyor). Elon muskın öne sürdüğü projeler şu anlık bana çok uçuk geliyor belki bir 40-50 yıl sonra yapılabilir ama şu an hiç ümidim yok o tür projeler için.
Home Office çalışabilirsin.

Hocam peki neler yapabilirim? Sesli çevirmenliği eğer seçenek arasına koyarsanız sesim berbat.

Öğrenebilirsen Çince öğren. Tencent gibi şirketler sağ olsun yaptıkları her oyuna Türkçe ekliyorlar. Sadece oyun için de düşünme bunu. Her şeyi çevirebilirsin.

Şu an aklımda zaten ingilizceden sonra Çince ve rusça öğrenmek var. Çin teknolojik alanda Rusya ya göre daha dışa açık olduğu için ve sizin yazınızı da baz alırsak ilk olarak Çince öğrenmem daha mantıklı gibi.

Bu konuyu takipteyim. Yukarıdaki arkadaş gibi ben de Elon Musk abimizin yaptığı aletten birazcık tırstım. Matematiğim hiç yoktur. Hayalim ise çevirmen olup İngiltere'ye gitmek. Yapabilir miyim bilmiyorum.

Şu an aklımda zaten ingilizceden sonra Çince ve rusça öğrenmek var. Çin teknolojik alanda Rusya ya göre daha dışa açık olduğu için ve sizin yazınızı da baz alırsak ilk olarak Çince öğrenmem daha mantıklı gibi.
Çince öğrenirsen C1 veya daha yüksek düzeyde İngilizce bildiğini de belgelersen Çin'de öğretmenlikten başlayabilirsin. Daha sonra da Tencent tarzı firmaların yolu daha kolay açılabilir. Ama sana tavsiyem ilk önce Çin'de öğretmen olman, hiç yoktan Türkiye'den kurtulursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı