Müziğin telif hakkı nasıl alınır?

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Kuzenim bir şarkı bestelemiş ancak yayımlamaktan korkuyor. Telif hakkını almak istiyor. Acaba bunu nereden yapabilir? Nasıl yapabilir? Ne kadar para ödemesi gerekir? Konu hakkında kesin bilgi sahibi kişiler yazarsa sevinirim. Teşekkürler.

Kuzenim bir şarkı bestelemiş ancak yayımlamaktan korkuyor. Telif hakkını almak istiyor. Acaba bunu nereden yapabilir? Nasıl yapabilir? Ne kadar para ödemesi gerekir? Konu hakkında kesin bilgi sahibi kişiler yazarsa sevinirim. Teşekkürler.
Hatırladığım kadarıyla onun için biraz para gerekiyor. Müziği yapanlarla görüşüyorsun. Ondan sonra para konusunda anlaştınız vesaire vesaire. O parayı attıktan sonra artık telif atılmaz. Çok bilmiyorum fakat buna benzer birşey olduğuma eminim.

Hatırladığım kadarıyla onun için biraz para gerekiyor. Müziği yapanlarla görüşüyorsun. Ondan sonra para konusunda anlaştınız vesaire vesaire. O parayı attıktan sonra artık telif atılmaz. Çok bilmiyorum fakat buna benzer birşey olduğuma eminim.
Kuzenim sözlerini kendisi yazdı, müziğini de kendisi besteledi. Başkalarının müziğini veya sözlerini kullanmasını istemediği için telif hakkını üstüne almak istiyor. Bunun nasıl yapılabileceğini soruyorum ben. Bilmediğiniz bir konu olunca bildiğimiz şeyleri veya alakasız şeyleri tekrar bize anlatıyorsunuz. Bir müziği Cover falan yapmadı. Dediğin şey Cover yaparken işe yarıyor. Bilmiyorsanız yazmayın lütfen.

SORU : Eserimi nasıl koruyabilirim?
CEVAP
: Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan eserler, eserin yaratıldığı andan başlayan doğal bir korumadan yararlanır. Eserin herhangi bir kuruma kayıt (tescil) ettirilmesine ya da onaylattırılmasına gerek yoktur. Bir eserin korunması için sahibinin özelliğini taşıması ve yasada sayılan eser türleri kapsamında olması gerekir. Fikir ve Sanat Eserlerinin Kayıt ve Tescili Hakkında Yönetmelik’in 5 inci maddesi gereğince zorunlu kayıt tescile tabi sinema ve müzik eserleri ile bilgisayar oyunları dışındaki eser gruplarında, eser sahipleri isteğe bağlı kayıt tescil işlemi yaptırabilirler. Söz konusu işlem hak ihdas etmek amacı taşımaksızın, hak sahiplerinin haklarının ihlâl edilmemesi, hak sahipliklerinin belirlenmesinde ispat kolaylığı sağlanması amacı taşımaktadır. İsteğe bağlı kayıt tescil işlemleri Genel Müdürlüğümüzce yürütülmekte olup elden veya posta yolu ile başvuru yapılması mümkündür. Bunun için öncelikle Genel Müdürlüğümüzün ******* internet sitesi üzerinden otomasyon sistemine girilerek istenilen bilgiler kayıt altına alınır. İşlem sonunda verilen başvuru numarası ve istenilen belgelerle birlikte Genel Müdürlüğümüze başvurulur. İstenilen belgelerin eksiksiz olarak ibrazı halinde mali haklara ilişkin kullanma yetkilerini içeren belgelerin bir örneği mühürlenir ve aslı gibi kabul edilerek kayıt altına alınır. Başvuru sahibine de yapılan işleme ilişkin olarak kayıt- tescil belgesi düzenlenerek verilir. Başvuranların sayısından bir adet fazla olacak şekilde düzenlenen bu belgenin biri de Bakanlıkta kalır.

Kaynakça : Buradan Baktım

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı