Müzik sözlerine nasıl efekt ekleneiblir?

228522

Kilopat
Makaleler
4
Arkadaşlar, bir şarkı üzerinde çalışıyorum ama sesim çok kötü çıkıyor. Şu an nefes alıştırmaları yapıyorum, bu sorunu çözdüğümde sadece bir sorun kalacak. Sesim çok belli oluyor, şarkı sözü gibi gelmiyor. Eminim sanatçıların %80 gibi bir oranı efekt koyuyordur seslerine. Ben sesime nasıl efekt ekleyebilirim, daha profesyonel bir seslendirme imiş gibi gösterebilirim?

Not: Nefesim yetmediği için ilk kısım ve son kısımda biraz tutukluk yapmışım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şarkını erişime açarsan fikir konusunda yardım edebilirim.
Hocam açıktı fakat uzun süre yardım gelmeyince kapattım. İsterseniz sizin için kısa süreliğine açabilirim.
İçlerinde solfej eğitimi alan, armoni öğrenen yok mu acaba? Bu şekilde mi oluyor emin misiniz? Yani hiç çalışmadan, eğitim almadan efekt ile çözülebiliyor mu işler?
Efekt koymaktan nasıl böyle bir anlam çıkardınız? Uzun emekler versen bile bu insan bedeni, bir sınırı var. Zaten efekt koyuyordur dedim, 1 tanecik efekt koyan bile efekt koymuş oluyor.

Efekt koymaktan nasıl böyle bir anlam çıkardınız? Uzun emekler versen bile bu insan bedeni, bir sınırı var. Zaten efekt koyuyordur dedim, 1 tanecik efekt koyan bile efekt koymuş oluyor.

Bence yanlış bildiğiniz ve öyle olduğunu sandığınız bazı mevzular söz konusu. Mesela, "Efekt" olarak tanımladığınız şeyin ne amaçla kullanıldığını ve nasıl bir sonuç verdiğini düşünüyorsunuz?

Bence yanlış bildiğiniz ve öyle olduğunu sandığınız bazı mevzular söz konusu. Mesela, "Efekt" olarak tanımladığınız şeyin ne amaçla kullanıldığını ve nasıl bir sonuç verdiğini düşünüyorsunuz?
İşin içinde olmadığım için bilgisayar ile eklenen veya düzenleme yapılan her şeye efekt diyorum. Zaten bilmediğim için bence diyorum :D.

İşin içinde olmadığım için bilgisayar ile eklenen veya düzenleme yapılan her şeye efekt diyorum. Zaten bilmediğim için bence diyorum :D.

Efektler ses tonunu değiştirmez; etkisini arttırır. Mesela reberb kullandığınızda müzik içinde vokalin uzak ya da yakın duyulmasını sağlarsınız.
Efektler Detone bir vokali değiştiremez ve olması gerektiği gibi duyulmasını sağlamazlar. Eğer vokal performansı kötü ise; daha kötü duyulmasına sebep olursunuz.

Bazı düzenlemeler ile küçük hatalar düzeltilebilir. Ancak bunlar büyük hatlar ise; düzelttiğinizde çok fazla göze batar, ve bunun yapıldığını anlarsınız.

Sizin kaydınızı dinlersem sorununuzun ne olduğunu söyleyebilirim. Muhtemelen ton, gam, solfej ve ritm bilgisine sahip değilsiniz.

Son düzenleme:
Başkan eğer açabilirsen videoyu şu an bakabilirim.
Hocam şuan açıyorum, yalnız dalga geçmezseniz sevinirim hem benim yeteneksizliğim hem doğuştan kötü sesim yüzünden :D.
Başkan eğer açabilirsen videoyu şu an bakabilirim.
Buyurun hocam:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Hocam şuan açıyorum, yalnız dalga geçmezseniz sevinirim hem benim yeteneksizliğim hem doğuştan kötü sesim yüzünden :D.

Buyurun hocam:

Rap vokali ile ilgili yapabileceğm tek yorum zamanlama ve tempo uyumu. Burada göze çarpan bir şey yok. Ölçülerin dışında kalınmamış. Konuşarak söylenen sözlerin ton uyumundan bahsetmek anlamsız ona bir yorum yapamam.

Kayıt ile ilgili Gain sorunu var,
EQ kullanımını öğrenmeniz gerekli, çünkü frekanslar bass ve kick sesler ile karışıyor.
Reverb ve kompressör kullanımı ile ilgili detaylar da gerekli bunlar olmadan çıkarttığınız sesler çok dengesiz duyuluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı