Müzik Studiosu İçin Custom Mac?

Hayri DARAR

Hectopat
Yer
Avanos
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Forumda ilk konum. Yanlışım olursa affola..
Müzik Production işleri ile uğraşıyorum. Bu işlerimi Mac OS işletim sisteminde devam etmek istiyorum.

Şuanda kullandığım bilgisayar
  • Amd phenom II x 6
  • Gigabyte Ga-870A-UD3
  • Shapphire HD6870 1 GB 256 bit Amd Radeon DX11
  • 8GB Kingston Hyperx Genesis DDR 1600
  • RME Fireface UCX USB 2.0 Firewire400 Ses kartı
  • OZC Agility SSD 120 GB
  • WD 2TB Caviar Black Sata 3.0

Bilgisayarıma Niresh OS X Maveriks 10.9 sürümünü başarılı bir şekilde yükledim. Fakat Ses kartı ile ilgili sıkıntı yaşıyorum. Ses kartımın mac os uyumlu sürücülerini yükledim. Fakat sürekli olarak kesik kesik gelen bir sesle karşılaştım.
Realtek ALC892 Anakart üzerindeki ses kartında da aynı sorunu yaşadım.

Sistem Toplama Rehberi » Technopat
Rehberini izleyerek sistemimi yenilemeye karar verdim.

• P9X79 Intel x79 Anakart
  • Core i7 4820K 2011 3.7 Ghz
  • Vengeange 16 (2x8GB) 1600mhz (daha sonra 32 GB ye çıkarmayı düşünüyorum.)
  • Videodaki Modellere sadık kalmaya çalıştım.
  • Ekran kartı , Sabit diskleri Değiştirmeyi düşünmedim ( Tabiki değişmesi gerekiyorsa değiştireceğim )

Ses kartımın sorunsuz çalışabildiği bir sistem kurmak amacım. Grafiksel olarak yapacağım pek bişey olmayacak. Sadece audio işleme üzerine bir kullanım alanım olacak.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence bunun için sistem değiştirmeye gerek yok. Niresh AMD sistemlerde başarılı bir şekilde çalışmaktadır. Config.plist dosyasında bir kaç değişiklik yaparak ses sorununu çözmek mümkün diye düşünüyorum. Tabi ki tercih sizin. Harici ses kartı için bu sayfadaki driveri kurdunuz mu?
RME: Downloads

Config.plist dosyasının ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmadım.Nasıl bir değişiklik yapacağım konusunda da bir fikrim yok . Linkte verdiğiniz sürücüleri yüklemiştim. Fakat sorun çözülmedi. Aslında sistemi yenilemekte var aklımda. Sırf bu sorun için geçerli bir durum değil. Sistemi yenilemişken Mac Os'la da sorunsuz çalışabilmesini istedim.

EFİ'yi masaüstüne mount edin. EFİ/Clover/config.plist npci=0x2000 satırı silin. Ses kartı kextlerini tekrar kurup disk izinlerini onarıp restart yapın.

EFİ'yi masaüstüne mount edin. EFİ/Clover/config.plist npci=0x2000 satırı silin. Ses kartı kextlerini tekrar kurup disk izinlerini onarıp restart yapın.

Dediğiniz gibi Clover kullanarak masaüstüne EFI mount oluşturdum. EFİ/Clover/config.plist npci=0x2000 satırı sildim. Ses kartı sürücüsünü yükledim ardından disk izlencesinden disk izinlerini onara tıklayıp restart yaptım. Fakat sonuç değişmedi. Hala sorun devam etmekte. 3 4 defa format attım herşeyi baştan denedim. Sorunu bir türlü çözemedim.

Record_0001.wav — Yandex.Disk linkte örnek ses kaydı aldım. Sürekli ritmik olarak bir ses kesilme durumu var.

Resimdeki gibi ekranda donup kaldı. daha sonra bilgisayarı resetledim ve boot1: error şeklinde bir hata verdi.
Bu yazıyı yazabilmek içinde hali hazırda bulunan windowsu recovery yaptım.
IMAG0035.jpg

Anladım. Sistemi kurarken Chalmeleon değilde clover bootloder seçin, ses kartını seçmeyip kurulumu öyle yapın.

Yarın sıfırdan bir kurulum deneyeceğim. İlginize teşekkür ederim.

Anladım. Sistemi kurarken Chalmeleon değilde clover bootloder seçin, ses kartını seçmeyip kurulumu öyle yapın.

Hocam bugün yeniden niresh mavericks kurdum. Dediğiniz gibi sistemi kurarken ''clover bootloader '' olanı seçtim ve ses kartını seçmeden yükledim. Şu anda hiç bir ek yazılım yada driver yüklemedim. Yardımcı olabilir misiniz?

Ayrıca bir sorum daha var.

Rme Fireface Ucx ses kartımın sürücü uyumluluğu 10.6 ve üstü olarak belirtilmiş. Mavericks yerine daha eski mac os sürümü yüklenmesi ile bu sorunu ortadan kaldırabilirmiyiz?

Kurulum ile bilgileri arkadaşlar paylaşmış. Ancak eğer ses ile uğraşıyorsanız harici bir ses kartı almanız daha verimli olacaktır. Onboard ses kartları, malasef yeterli değiller

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı