Muhabbet kuşu alışmıyor

yunus ereng

Decapat
Daha fazla  
2ay önce 1.5aylıkken aldığım dişi bir muhabbet kuşum var fakat hâlâ bana alışamadı. 2ay günde 3-4 saat ilgilenmeme elden yem vermeme konuşmama vs rağmen hâlâ elimi görünce yabancı bir nesne görmüş gibi geri çekiliyor kaçıyor, elime gelmesi için zorlamak istemiyorum ama zorlasam bile zar zor geliyor. İlk ay kafasını sevdiriyordu şimdi onu da yaptırmıyor. 3 günde eline alıştıranları gördükçe deli oluyorum. Ne yapmam lazım?

Yerini değiştirmeyin mesela odana al bir süre onunla kısık ses ile konuş onu dışarı sal 1 2 defa perdeye falan takılacaktır ama sonra alışıcaktır salonda salmanız daha sağlıklı olabilir eğer salonda değilse 2 3 hafta salonda dursun etrafa baksın nereye uçabilir diye sonra salın zarar görmez salarken de muhtemelen kapıyı açtığınızda çıkmaz kuşu avcunuza alın ve omzunuza koyun bunu sürekli tekrarlayın 3 4 seferde alışıyor

Yerini değiştirmeyin mesela odana al bir süre onunla kısık ses ile konuş onu dışarı sal 1 2 defa perdeye falan takılacaktır ama sonra alışıcaktır salonda salmanız daha sağlıklı olabilir eğer salonda değilse 2 3 hafta salonda dursun etrafa baksın nereye uçabilir diye sonra salın zarar görmez salarken de muhtemelen kapıyı açtığınızda çıkmaz kuşu avcunuza alın ve omzunuza koyun bunu sürekli tekrarlayın 3 4 seferde alışıyor.

Avcuma alınca daha çok korkmaz mı?

Son düzenleme:
Elime alınca daha çok korkmaz mı?
Kafesin kapısını açın ve elinizi yavaşça onun ayaklarının aşağısına doğru götürün. Bu sırada avucunuz açık olsun. Biraz bekleyin ilk başta ilk ayağını atabilir sonra aniden çekebilir. Normaldir bu durumlar. Yavaş, yavaş elinize gelir ve oturur. Oturduktan sonra yavaşça kapıdan dışarıya çıkartın. Bunu her gün tekrarlayın.

2ay önce 1.5aylıkken aldığım dişi bir muhabbet kuşum var fakat hâlâ bana alışamadı. 2ay günde 3-4 saat ilgilenmeme elden yem vermeme konuşmama vs rağmen hâlâ elimi görünce yabancı bir nesne görmüş gibi geri çekiliyor kaçıyor, elime gelmesi için zorlamak istemiyorum ama zorlasam bile zar zor geliyor. İlk ay kafasını sevdiriyordu şimdi onu da yaptırmıyor. 3 günde eline alıştıranları gördükçe deli oluyorum. Ne yapmam lazım?
Hocam bunun için yaklaşık 1-1.5 hafta süreye ihtiyacınız var. İlk 4 gün kafesten çıkarmayın. Elinizi kafes kapalıyken dışarıdan kafeste tutun elinizi oynatın yavaş yavaş. Sonraki 3 gün elinizi kafesin içine götürün ve kuşa dokunmadan orada bekletin çok yavaş hareket ettirin parmaklarinizi vs. Sonraki 3-4 gün ise dokunmaya başlayın ve elinize alın. Herzaman elinizde tutmayın.

Geri
Yukarı