Muhabbet kuşu almak

KnifeRex

Hectopat
Merhaba, bir iki hafta içinde muhabbet kuşu almayı düşünüyorum. Birkaç sorum var bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. İlk olarak kuşu yavru olarak alıp konuşturmak istiyorum, bunun için erkek mi alınmalı ve kaç aylık olmalı? İkinci olarak sıfırdan kuş, kafes vs. kaç ₺ tutar?

Merhaba, bir iki hafta içinde muhabbet kuşu almayı düşünüyorum. Birkaç sorum var bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. İlk olarak kuşu yavru olarak alıp konuşturmak istiyorum, bunun için erkek mi alınmalı ve kaç aylık olmalı? İkinci olarak sıfırdan kuş, kafes vs. kaç ₺ tutar?
Erkekler dişilere kıyasla daha iyi ve daha çok konuşuyorlar ek olarak daha oyuncular. Aylık konusu değişir ancak size önerim en fazla 3 aylık almanız. Hatta 1 aylık alın, elinize çabuk alışsın. Alacağınız kafese göre değişir. Ben papağan kafesi aldım ortalama 150 TL tuttu. Yem, su vesaire 30-40 TL tutuyor. Bide oyuncak alırsanız en fazla 250-300 TL arası tutar (kafesi çok ucuza aldım ben.)
Konuşturma işine gelirsek size tavsiyem kuşu yalnız bırakırken yanına telefonla "aşkım, bitanem" ses kayıtlarını açıp sürekli tekrara almak. Bu sayede kuşunuz ezberleyebilir. Ben 2-3 hafta bunu uygulayınca ortalama 3-5 kelime öğrendi.

Erkekler daha konuşkandır, ne kadar küçükken alırsan o kadar iyidir çünkü ağaç yaşken eğilir mesela benim kuşum kendini sevdirmeye alışık değil çünkü 4 5 aylıkken aldık. Kuşlar aşağı yukarı 80 TL, ona en uygun kafesler aşağı yukarı 150 TL'den başlıyor ama kesinlikle büyük bir kafes almaya çalışın. Suluğu yemliği yemleri falan aşağı yukarı 100 TL.

Büyükşehirde yaşıyorsanız alın ve olabildiğince ev içerisinde kaçmayacak şekilde ayarlayıp evde kuşu kafesten dışarı çıkarın. Kafes geniş almaya çalışın yalnız ise kuş kafes oyuncağı alabilirsiniz.

Konuşması için erkek al ve bence yeni yeme düşmüş al ben öyle almıştım hem eline hemen alışıyor hem de konuşuyor tabii ki ilgilenmem lazım bir de kuşu alınca petshoptaki adam sana 1 hafta kafeste tut derse falan dinleme kuş eve gelsin bir etrafına alışsın 1-2 saat sonra kafesten çıkar ve eline alıştır.

Bu sene 8 yaşına basmış muhabbet kuşum var ilk seneden beri muhabbet etmişliğimiz bir hukukumuz oldu lakin 8 senedir annemin maviş adını koyduğu kuşumun tek öğrendiği kelime maviş oldu ondan ötesi olmadı :) Ağzımın içine kadar girer dinlemek için çok denedim benimkisi öğrenemedi :D Sana bu yolda başarılar. Üzücü tarafı her sene bir hastalık geçirdi ve çok şükür atlattık. Bu sene de burnundan nefes alıp veriyor sanırım astım ya da bronşit oldu bunu da atlatıcaz inşallah. Tavsiyem kafesine poşet geçirmek hem etrafı kirlenmez hem de örtü ile etrafını kapatmak.
Bu arada uzun süre yaşamanın sırrı aslında kuşlar kafesini çok sever o yüzden çok fazla çıkartma derim. Eğer ilk haftadan kuşunu çıkarırsan alışır diye psikolojisi bozulabilir. 1 hafta boyunca yavaş yavaş alıştır.

Erkek kuşlar daha çok konuşkan oluyor. Kafes ve kuş fiyatlarını bilmiyorum ama bunların yanında bir tavsiye vereyim size. Geceleri eviniz çok sıcak olmuyorsa uyumadan önce kuşun kafesinin üstünü küçük battaniye tarzı bir şeyle örtün. Kuş üşüyebiliyor.

Büyükşehirde veteriner fakültesi olduğu ve veterinerler baktığı için. Yaşadığım yerde maalesef boyu küçük olduğu için bakmıyorlar. Çok kuş kaybettik bu yüzden.😞

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ankara'da bildiğiniz iyi bir petshop ya da üretici var mıdır? Yaşından, cinsinden anlamadığım için yaşlı kuş falan almak istemiyorum. Ya da yaşını ve cinsini anlayabilir miyiz?

muhabbet-kusu-yas-belirleme-yollari-e1609607809385-300x187.jpg

a23045885766c415df91dfcbe32d9a21.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı