Muhabbet kuşu almak

benim iki kuşum var ama iki tane kedimde var.ben kesinlikle kedi öneririm imkan varsa.ankarada hayatım hayvanlar diye bir kanal var oradaki kişi üretici oradan alabilirsiniz uyarsa.ben yıllardır izliyorum kimseye bir yanlış yapdığını görmedim.kuşlarada çok güzel bakıyor.

Merhaba, bir iki hafta içinde muhabbet kuşu almayı düşünüyorum. Birkaç sorum var bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. İlk olarak kuşu yavru olarak alıp konuşturmak istiyorum, bunun için erkek mi alınmalı ve kaç aylık olmalı? İkinci olarak sıfırdan kuş, kafes vs. kaç ₺ tutar?
Erkek kuşlar daha uysaldır ve konuşmaya daha yatkındırlar. Kafes, kuş, yemlik, suluk, yem, su ilacı, bit ilacı, kemirme taşı, kalamar kemiği aşağı yukarı 150 lira falan tutar ama burada bahsettiğim kafes ilk kuş aldığınızda kuşçunun size verdiği minik boyalı kafeslerden. Öyle bir kafeste kuşa bakmak kuşa eziyet sayılır. 150-200 lira civarı üçgen başlı geniş kafesler satılıyor ondan öneririm. Kubbe şeklinde papağan kafesleri oluyor onlardan almanızı önermem; kuşlar kafesin tavanına tırmanmayı ve duvarlarına tırmanmayı severler, kubbe kafeste kayıp düşüyorlar tırmanırken.

Kuş beslemek güzel fakat öldüğü zaman insana çok koyuyor. 2 tane besledim. Biz kapıdan içeri girdiğimiz gibi ötüp duruyordu. İşte hayatını kaybetti. Ve her içeri girdiğimizde sanki onun sesini duyuyordum. Bir iki gün sonra arkadaş ben bakmayacağım diyeceksen hiç uğraşma. Ben kuşumu balkona çıkarıyordum ve uçup gitmiyordu. O bana, ben de ona bağımlıydık.

Bunları göz önünde bulundur. Kuş güzel bir dost olur. Tavsiyem ise almaktır. Sadık bir canlı o da. Alırsan şimdiden hayırlı olsun.

Kuş beslemek güzel fakat öldüğü zaman insana çok koyuyor. 2 tane besledim. Biz kapıdan içeri girdiğimiz gibi ötüp duruyordu. İşte hayatını kaybetti. Ve her içeri girdiğimizde sanki onun sesini duyuyordum. Bir iki gün sonra arkadaş ben bakmayacağım diyeceksen hiç uğraşma. Ben kuşumu balkona çıkarıyordum ve uçup gitmiyordu. O bana, ben de ona bağımlıydık.

Bunları göz önünde bulundur. Kuş güzel bir dost olur. Tavsiyem ise almaktır. Sadık bir canlı o da. Alırsan şimdiden hayırlı olsun.
Teşekkür ederim hocam. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

Bu sene 8 yaşına basmış muhabbet kuşum var ilk seneden beri muhabbet etmişliğimiz bir hukukumuz oldu lakin 8 senedir annemin maviş adını koyduğu kuşumun tek öğrendiği kelime maviş oldu ondan ötesi olmadı :) Ağzımın içine kadar girer dinlemek için çok denedim benimkisi öğrenemedi :D Sana bu yolda başarılar. Üzücü tarafı her sene bir hastalık geçirdi ve çok şükür atlattık. Bu sene de burnundan nefes alıp veriyor sanırım astım ya da bronşit oldu bunu da atlatıcaz inşallah. Tavsiyem kafesine poşet geçirmek hem etrafı kirlenmez hem de örtü ile etrafını kapatmak.
Bu arada uzun süre yaşamanın sırrı aslında kuşlar kafesini çok sever o yüzden çok fazla çıkartma derim. Eğer ilk haftadan kuşunu çıkarırsan alışır diye psikolojisi bozulabilir. 1 hafta boyunca yavaş yavaş alıştır.

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama üzüntümü sizlerle de paylaşmak istedim. Maalesef başaramadık. 8 yaşında sandığım kuşum annemin beni bilgilendirmesiyle 2012 şubat doğumlu kuşum bugün itibarıyla gözünü yumdu. Yazarken boğazım düğümleniyor ama çok üzücü bir durum. Çok uysaldı, elimde uyur bol bol göbeğinden öptürür ve sevdirirdi. Normalde kızardı ama şu 1 aydır hissetti ki herhalde çok uysal davrandı. Sabah 6 da kafesine yaslanmış bir şekilde uyuyordu seslendim ses vermedi ama nefes alıp veriyordu ben de hasta olduğu için rahatsız etmek istememiştim. Bu sabah 9 gibi resmen vedalaşmak istercesine beni beklemiş. Elime aldım, son kez bana baktı ve bana doğru yeltenmek istedi ama felç geçirmiş olmalı ki hareket edemedi bakıştık gözü yaşardı ve elimde son nefesini verdi. En üzücü yanı son nefesini benimle vedalaşmak için bekletmiş olması.

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama üzüntümü sizlerle de paylaşmak istedim. Maalesef başaramadık. 8 yaşında sandığım kuşum annemin beni bilgilendirmesiyle 2012 şubat doğumlu kuşum bugün itibarıyla gözünü yumdu. Yazarken boğazım düğümleniyor ama çok üzücü bir durum. Çok uysaldı, elimde uyur bol bol göbeğinden öptürür ve sevdirirdi. Normalde kızardı ama şu 1 aydır hissetti ki herhalde çok uysal davrandı. Sabah 6 da kafesine yaslanmış bir şekilde uyuyordu seslendim ses vermedi ama nefes alıp veriyordu ben de hasta olduğu için rahatsız etmek istememiştim. Bu sabah 9 gibi resmen vedalaşmak istercesine beni beklemiş. Elime aldım, son kez bana baktı ve bana doğru yeltenmek istedi ama felç geçirmiş olmalı ki hareket edemedi bakıştık gözü yaşardı ve elimde son nefesini verdi. En üzücü yanı son nefesini benimle vedalaşmak için bekletmiş olması.

Başınız sağ olsun. Ben çok kez yaşadım bu durumu.😔

Çok üzüldüm. Başınız sağ olsun.

Geri
Yukarı