Muhabbet kuşu bakımı nasıl olmalı?

AverageEnjoyer

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bugün muhabbet kuşu aldım. Petshop sahibine yavru kuş istediğimi söyledim ancak evde iyice incelediğimde bana aslında yavru vermemiş. Burnu vs. birçok yerden anlaşılıyordu zaten. Ancak bana göre pek bir sıkıntı değil. Tahminlerime göre 6-8 aylık bir kuş olabilir. Şu anda evde yanımda duruyor arada bir kafesinde koşturuyor ben de ona kelime öğretiyorum 1 tane. Bana alışır mı? Ve ne zaman kafesinden çıkarabilirim? Bildiğim kadarıyla yavru olduğu zamandan beri yetiştirirsek bize daha çok alışıyormuş. Şu an ilk gün ayrıca burnunun rengi mavi-mor gibi bir renk. Eğer bu konularda iyi iseniz bana bilgi ve ne yapmam gerektiğimi söyler misiniz? Teşekkür ederim.

10 senenin üstünde muhabbet kuşları ile dostluk kurmuş biri olarak, yavru olduğu için sık sık çıkartmak daha hızlı uyum sağlaması için faydalı olur diyebilirim. Bakım konusunda ise kafesini temiz tutun çünkü muhabbet kuşları hastalandıklarında maalesef sonu ölüm oluyor. Her gün mama ve su kontrolü yapılması şart, hatta mamasını sırf dolu zannedip kontrol etmemezlik yapmayın zira kabuk olabiliyor büyük bir kısmı, kabukların ayrılıp tekrar mama doldurulabilir. Kafesten çıkartma ise ilk bir hafta sonucunda olabilir tabii kuştan kuşa da değişiyor bu durum, bazı kuşlar daha çekingen olabiliyorken bazıları şaşırtıcı derecede uyumlu ve atik olabiliyor.

10 senenin üstünde muhabbet kuşları ile dostluk kurmuş biri olarak, yavru olduğu için sık sık çıkartmak daha hızlı uyum sağlaması için faydalı olur diyebilirim. Bakım konusunda ise kafesini temiz tutun çünkü muhabbet kuşları hastalandıklarında maalesef sonu ölüm oluyor. Her gün mama ve su kontrolü yapılması şart, hatta mamasını sırf dolu zannedip kontrol etmemezlik yapmayın zira kabuk olabiliyor büyük bir kısmı, kabukların ayrılıp tekrar mama doldurulabilir. Kafesten çıkartma ise ilk bir hafta sonucunda olabilir tabii kuştan kuşa da değişiyor bu durum, bazı kuşlar daha çekingen olabiliyorken bazıları şaşırtıcı derecede uyumlu ve atik olabiliyor.

Kuşta şu an pek sıkıntı yok. Kafesin alt kısmında koşturup duruyor. Mama kabından kendisi çıkıp yiyor. Ayrıca suyunu ne kadar zamanda bir değiştirmeliyim bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı?

Sana alışması için elinden yedirebilirsin.

Kafesten çıkardığım zaman yapabilirim teşekkürler :)

Kuşta şu an pek sıkıntı yok. Kafesin alt kısmında koşturup duruyor. Mama kabından kendisi çıkıp yiyor. Ayrıca suyunu ne kadar zamanda bir değiştirmeliyim bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı?

Kafesten çıkardığım zaman yapabilirim teşekkürler :)
Hocam hemen çıkarmayın 2-3 gün kadar kafeste kalsın odayı tanısın.
Aksi taktirde hemen çıkarırsanız odayı tanımadığı için etrafa çarpıp kendine zarar verebilir.

Ekmek arası denerim bir ara sağ ol :D

Hocam hemen çıkarmayın 2-3 gün kadar kafeste kalsın odayı tanısın.
Aksi taktirde hemen çıkarırsanız odayı tanımadığı için etrafa çarpıp kendine zarar verebilir.

Zaten hemen yapmayacağım ama yine de sağ olun. Ayrıca kuş en az 6-7 aylık duruyor bana alışması uzun zaman alabilir mi?

Emek verirseniz çok uzun zaman almaz.

Onunla elimden geldiğince ilgileniyorum, ona 1-2 kelimeyi arada tekrarlıyorum, bazen muhabbet ediyorum. Ayrıca genelde hep benim yanımda oluyor. Altına gazete kağıdı koyduk ama sıçıyor normal olarak. Ayrıca her 1-2 günde bir gazetenin yüzünü çevirip, suyu kontrol edip, mamasındaki kabukları alacağım. Ayrıca kafeste şu anda temel şeyler dışında bir şey yok. Neler alabilirim? Bir fikriniz varsa söyleyebilirsiniz.

Geri
Yukarı