Muhabbet kuşu ele nasıl alıştırılır?

denizumut

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Daha önce de bununla ilgili bir soru sormuştum. İlerleme kaydettim mi diye merak ediyorum. Kısacası 3 gün önce evimize yetişkin erkek muhabbet kuşu geldi ve onu ilk gün rahat bıraktım alışması için. 2. gün iletişim kurmaya çalıştım dün ilk kez elimi tanıtmak için kafes dışından ufak parça ekmek ile kafes dışından besledim. Bugü nde kuşun ortama alışmış mı diye test etmek için saldım ve koltuklara, çiçek dallarına kondu, sonra da kendi kafesine girdi. Bu şekilde sabah ve akşam saldım kafes dışından parmağımla yem yedirebiliyorum ama avucuma koyup kafesin içine koyunca sürekli elimi izliyor. Sabırla bekledim yaklaşık 15 dakika, gelmedi, dayanamayıp kafes dışından yedirdim aç kalmasın diye.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle ekmek verme kursağına yapışır.Muhabbet kuşlarının alışması papağanlara gore daha kolaydır . Genelde kuş cinsleri avuç içinden korkarlar parmağinin ust tarafi ile almaya calis birde elinde dal darı yedir onun disinda dal dari vermeki eline alinca yicegi seyi bilip eline gelsin

Merhaba. Daha önce de bununla ilgili bir soru sormuştum. İlerleme kaydettim mi diye merak ediyorum. Kısacası 3 gün önce evimize yetişkin erkek muhabbet kuşu geldi ve onu ilk gün rahat bıraktım alışması için. 2. gün iletişim kurmaya çalıştım dün ilk kez elimi tanıtmak için kafes dışından ufak parça ekmek ile kafes dışından besledim. Bugü nde kuşun ortama alışmış mı diye test etmek için saldım ve koltuklara, çiçek dallarına kondu, sonra da kendi kafesine girdi. Bu şekilde sabah ve akşam saldım kafes dışından parmağımla yem yedirebiliyorum ama avucuma koyup kafesin içine koyunca sürekli elimi izliyor. Sabırla bekledim yaklaşık 15 dakika, gelmedi, dayanamayıp kafes dışından yedirdim aç kalmasın diye.

Yemliğini çıkar elinle yedir kuşa yem öyle alışır ben öyle alıştırdım rahmetli kuşuma ama gece mutlaka yemliği yerine koy.

Yemi devamlı kafese sen koyarsan veya suyu , sana güveni artar .
Yemek vakti salıyorum ve sofrada kırıntı aramaya geliyordu .
O sana yaklaşır zamanla ama ilk sen yaklaştığında kendini kurban zanneder .
Koruma içgüdüsü ile yaklaşıyor .
Zararsız olduğunu ispatlaman zaman alır .
İlk 1 ay bişey bekleme bence , ev halkını tanıması için akşam oturma odasına koy .
Yalnızlık çekmesin yani .
Omuza gelir ilk ele gelmez , omuza alıştırirsan sonrası kolay olur .
3 tur yetistirmisligim var , yumurta için aklına takılan olursa sorarsın .
Kuş yumurtlatma uzmanı olduk :)

Yemi devamlı kafese sen koyarsan veya suyu, sana güveni artar.
Yemek vakti salıyorum ve sofrada kırıntı aramaya geliyordu.
O sana yaklaşır zamanla ama ilk sen yaklaştığında kendini kurban zanneder.
Koruma içgüdüsü ile yaklaşıyor.
Zararsız olduğunu ispatlaman zaman alır.
İlk 1 ay bir şey bekleme bence, ev halkını tanıması için akşam oturma odasına koy.
Yalnızlık çekmesin yani.
Omuza gelir ilk ele gelmez, omuza alıştırirsan sonrası kolay olur.
3 tur yetistirmisligim var, yumurta için aklına takılan olursa sorarsın.
Kuş yumurtlatma uzmanı olduk :)

Yumurta için değil de başka bir sorum olacakti müsaadenizle erkek kuşum yetişkin yanına yavru kuş almam uygun olur mu alırsam dişi mi almalıyım erkek mi bir sorun olur mu 2'sini de eğitmek istiyorum.

Yumurta için değil de başka bir sorum olacakti müsaadenizle erkek kuşum yetişkin yanına yavru kuş almam uygun olur mu alırsam dişi mi almalıyım erkek mi bir sorun olur mu 2'sini de eğitmek istiyorum.

Sen bu kuşa yavru alırsan sabaha o yavru kuşu bulamazsın kafeste ya da ölüsünü bulursun. Aralarında 1 yil olsa amenna. Sen ne yap biliyorsun mu git açık renkli bir kuş al aralarında 3-4 ay olan bunu böyle halledemezsin, bana sorarsan sen seçme dişiyi kuşunu götür kendisi seçsin söyle alacağın yere kafese koysun kimle sırnaşıp koklaşıyorsa o kuşu al gel.
1 saat içiinde parçalar alıcağın o yavruyu bir de kuşlar kızışma döneminde çok hırçın olurlar kii sizin kuşun bir hayli büyük olduğundan alıcağın yavru kuşu da kabul etmez.

Sen bu kuşa yavru alırsan sabaha o yavru kuşu bulamazsın kafeste ya da ölüsünü bulursun. Aralarında 1 yil olsa amenna. Senna yap biliyorsun mu git açık renkli bir kuş al aralarında 3 4 ay olan bunu böyle halledemezsin, bana sorarsan sen seçme dişiyi kuşunu götür kendisi seçsin söyle alacağın yere kafese koysun kimle sırnaşıp koklaşıyorsa o kuşu al gel.
1 saat içiinde parçalar alıcağın o yavruyu bir de kuşlar kızışma döneminde çok hırçın olurlar kii sizin kuşun bir hayli büyük olduğundan alıcağın yavru kuşuda kabul etmez.

Bende öyle yapmayı düşünüyordum aileme kuşu götürüp kendi eşini seçsin diyorum tek nasıl desem o alacağım kuşta yetişkin olursa kendime alıştırmak daha da zorlaşacak gibi hissediyorum dal darı alıp öyle alıştırmayı planlıyorum tek korkum yeni bir kuş alırsam bana bir daha yaklaşmayacakmış gibi geliyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı