Muhabbet kuşu elimden korkuyor

Faraenn

Hectopat
Yer
İstanbul
Arkadaşlar, muhabbet kuşu aldım. Kuş ötüyor, yem yiyor. Ama elimden korkuyor. Ne yapmam lazım? Geleli 2 saat oldu. Yanlış bir şey yapmayayım.

Arkadaşlar, muhabbet kuşu aldım. Kuş ötüyor, yem yiyor. Ama elimden korkuyor. Ne yapmam lazım? Geleli 2 saat oldu. Yanlış bir şey yapmayayım.

2 saatte alışmaz birkaç gün onun olduğu odada oturun, alışacaktır. Sonrasında elinize alışması için elinizle besleyip, kafesten çıkarınca parmaklarınızın üstüne alıp geri koyun. Şu videoyu izleyebilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2 saatte alışmaz birkaç gün onun olduğu odada oturun, alışacaktır. Sonrasında elinize alışması için elinizle besleyip, kafesten çıkarınca parmaklarınızın üstüne alıp geri koyun. Şu videoyu izleyebilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Abi böyle şeyleri kuşumla yapmak istiyorum benim de aynı sorunum var. Kuş bizi kafese bile yaklaştırmıyor mahalle dayısı mekanı gibi elimi gerçekten kötü ısırıyor eldiven üzerinden bile acıtıyor elimi. Ne yapmam gerek bilemiyorum. Buradaki abinin kuşu çok sakin saldırmıyor.

T tünek yapabilirsin, elinle yem yedirebilirsin. Artık yazmaktan bıktım vallahi, bu tip konular Sosyal'de onlarca var. Çoğuna mesaj yazmışımdır, açıp okuyabilirsin.
Kuşlarınızı aile fertlerinin en çok bulunduğu odaya(muhtemelen oturma odası) alın. 4-5 gün boyunca kafesten çıkartmayın daha eve geleli çok olmamış odasına alışsın, neler tehlikeli, nelerin üstüne konabileceğini anlasın. Yoksa her yerden korktuğu için perde gibi yerlere konabilir ve bu da yaralanmalarına yol açabilir yaşadığım için biliyorum. Petshop'tan darı satın alın.Darıyı çok severler.Ayrıca küçük oldukları için(çok küçük değiller ama yinede 2 ay bile olmamış) normal yemi kırmakta zorlanırken,darıyı kırmakta zorlanmayacaklardır. küçük oldukları için yemekte zorlanmazlar. Kafeslerine takın severek yiyeceklerdir ve stresini azaltacaktır kuşların. 1-2 gün geçtiği takdirde avucunuza bir miktar yem dökün ve kafesten onları uzatın. İlk başta yemeyebilirler fakat bunu tekrarladığınız sürece elinizden yem yediklerini göreceksiniz. Bu adımda dikkatli olun kuşları korkutmayın. Eğer avucunuzdan yem yemeye başladıkları zaman size yavaş yavaş güveniyorlar demektir. Onlarla bol bol ilgilenmeyi, konuşmayı unutmayın. 5 günü tamamladıktan sonra kuşlarınızı çıkarın. Avucunuzla tutmayın sakın, önüne işaret parmağınızı nazikçe yaklaştırın ve elinize çıkacaktır kuşunuz. Onunla konuşun. Sonrasında yere yaklaştırabilirsiniz. Küçük oldukları için size kolay alışacak ve sizi tam olarak olmasa da anneleri gibi sanacaklar ve yanınızdan ayrılmayacaklardır. Kanepelerin altı, elinizin altı gibi yerlere girmeye çalıştıklarını görebilirsiniz. Henüz küçük oldukları için bu davranışı yapıyorlar sığınmak için. Sevme konusunda ise kuşlar kanatlarına, kuyruklarına, ayaklarına dokunmanızı sevmez. Bu yüzden oraları sevmeyin. Yanak ve başını kaşıtmaya bayılırlar. Hafifçe işaret parmağınızla kaşıyabilirsiniz. Küçük olduklarından ısırmaz, ısırsa bile acıtmazlar. Zaman ilerledikçe omuza alıştırmayı deneyebilirsiniz. Omzunuza yaklaştırıp çıkmalarını sağlayabilirsiniz. Genellikle dişi muhabbet kuşları, erkeklere göre zor alışır ve eğitilir. Onu korkutmamaya dikkat edin. Elinize yem döküp yedirmeyi, marul, darı gibi yiyecekleri vermeyi deneyebilirsiniz onlara hayır diyemez. Bu işte en önemli şey sabretmek. Sabırlı olman lazım. Elinde sonunda kuşların alışacak sana. Ve dişi kuş pek olmasa da erkek kuş söylediğiniz kelimeleri taklit etmeye başlayacak. Benim kuşum boncuk 10 aylık ve 6 aylıkken ilk kelimelerini söylemişti. Babacık, boncuk. Sizde kuşunuza aynı şeyleri tekrar ederseniz konuşacaklardır. Bizimki 13'e yakın kelime ve ıslık, fotoğraf çekme sesini taklit edebiliyor. Sabırlı olursanız kuşlarınız size alışacaktır. Cereyanda kalmamasına dikkat edin lütfen hastalanmasınlar. Daha çok yazardım da ben bile üşendim :)

T tünek yapabilirsin, elinle yem yedirebilirsin. Artık yazmaktan bıktım vallahi, bu tip konular Sosyal'de onlarca var. Çoğuna mesaj yazmışımdır, açıp okuyabilirsin.
Ben kuşu elime alıyorum. Elime alıştı hafiften elime geliyor. Yem yiyor. Daldarı aldım. Salıncak vardı onu çıkardım şimdilik. Şuan dışarı çıkmak istiyor. Ne yapayım çıkarayım mı? Benden kaçacak diye düşünüyorum. Ve karanlıktan korkuyor gece ne yapmalıyım.
Ben kuşu elime alıyorum. Elime alıştı hafiften elime geliyor. Yem yiyor. Daldarı aldım. Salıncak vardı onu çıkardım şimdilik. Şuan dışarı çıkmak istiyor. Ne yapayım çıkarayım mı? Benden kaçacak diye düşünüyorum. Ve karanlıktan korkuyor gece ne yapmalıyım.

Eğer odasına alıştıysa, ki bunu en iyi siz bilirsiniz, çıkarabilirsiniz. 4-5 gün boyunca aynı odada durması alışması için yeterli olacaktır.

Karanlıktan korkmaması için odanın ışığını kapattığınız zaman kuşun yakınına bir gece lambası koyun.

Eğer odasına alıştıysa, ki bunu en iyi siz bilirsiniz, çıkarabilirsiniz. 4-5 gün boyunca aynı odada durması alışması için yeterli olacaktır.

Karanlıktan korkmaması için odanın ışığını kapattığınız zaman kuşun yakınına bir gece lambası koyun.
Hergün mü koymalıyım yoksa alışır mı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı