Muhabbet kuşu hareket etmiyor

Kuş yerine alıştı gibi biraz, az önce baktım, kafesin tabanında arıyordum, kafesin en üst noktasına çıkmış. Tek tük de ötmeye başladı. 😁
D70771FD-171D-4359-BF83-4E171A29CC0E.jpeg

Bir de çevresinde bulduğu tek tük yemleri yiyor. Ölmeye yakın ise götürüp vereceğim, başıma kalmasın. 😁
Ölmez ama açlıktan ölebilir. O nasıl bir yem? Sadece ak darı ile beslenemez bu hayvan. Mümkünse bir yem alın. Ucuz olarak Garden Mix Plat serisi önerebilirim. Veya bir dal darı alın, daha iyi olacaktır. Ballı krakerler zararlı.

Muhabbet kuşunu yıkamayın. Bir banyoluk alın, kendisi yıkansın. Ama zorunlu değil, kuşlar kendi kendini temizleyebiliyor bir yağ bezesi sayesinde.

Bu arada kafeste tünek var mı hiç? Hayvanın normal şartlar altında tünekte durması gerekiyor, yerde değil.
bir de ara sıra kanadını kuyruğuna doğru geriyor ayaklarıyla bir şeyler yapıyor.
Ayak germe hareketidir. Kuşların ayakları yorulduğunda geriye atıp gerilirler, rahatlamış olurlar.

Ölmez ama açlıktan ölebilir. O nasıl bir yem? Sadece ak darı ile beslenemez bu hayvan. Mümkünse bir yem alın. Ucuz olarak Garden Mix Plat serisi önerebilirim. Veya bir dal darı alın, daha iyi olacaktır. Ballı krakerler zararlı.

Muhabbet kuşunu yıkamayın. Bir banyoluk alın, kendisi yıkansın. Ama zorunlu değil, kuşlar kendi kendini temizleyebiliyor bir yağ bezesi sayesinde.

Bu arada kafeste tünek var mı hiç? Hayvanın normal şartlar altında tünekte durması gerekiyor, yerde değil.

Ayak germe hareketidir. Kuşların ayakları yorulduğunda geriye atıp gerilirler, rahatlamış olurlar.
Kafeste 2-3 tane tünek var, ara sıra çıkıyor. Büyük ihtimal yem de alacağım, hayvan akşamdan beri gidip onları yiyor, biraz yem görsün. Daha önce hint bülbülü beslemiştim onlar da su içtikleri kaba atlıyorlardı, sanırım genişçe bir kaba su koymam yetecektir ona. 😁

Geri
Yukarı