Muhabbet kuşu kusuyor ve sürekli uyuyor

Elime aldigimda kemigi elime normalden fazla sivri geldi sanki ama gecen gun cami acmis kardeslerim kusta tam camin onunde birakmislar evde ceyran var belki usutmustur diye dusundum kusunca da butun yem kusuyor.

Teşekkür ederim.

Teşekkür ederim.

Ilac kullanmaktan cok korkuyorum bir kusum ilactan olmustu bugün portakal vereceğim bir de suyuna 3 damla limon suyu ekleyeceğim.

Dedigim gibi cevremdeki veterinerler genelikle kedi kopek bakiyorlar.

Maalesef veterinerle kus bakmiyorlar genelde.

Altimizda araba yok maalesef.

Veterinerler burada kedi kopek bakiyorlar ilac vermektende korkuyorum.

Allah korusun cok korkuyorum.

Evet iste ilac veriyorlar ilactan da korkuyorum.

Hayir vermiyorum sadece cekirdek citlersem onu veriyorum bazen agzimdan yıyorlar asla cekirdegin tuzunu vermiyorum kirip veriyorum cekirdegi.

6 7 aydir acik yem kullanıyorum bende yemden supheleniyorum artik kaliteli yem alacağım inşallah.

Bir veterinere WhatsApp'tan sorup aliyim o zaman.

Kurumadan cok korkuyorum ama usutmus olabilecegini de dusunuyorum camin onundr ceyranda kalmis kuslar eşinde bir sorun yok ama kendisi cok halsiz demin portakal verdim yedi.

Korkmana gerek yok ama bu mevsimde üşütmez kuşun. Tedavisi var üşütme ve kuruma arasındaki fark kurumada belirtileri uzun sürmesidir ve dışkıda bariz bir şekilde yem olduğu belli. Bu da kurumaya işaret ediyor. Tedaviye hemen başla ilacı alıp eczanelerde vb. yerlerde olacaktır. Megabakteri muhabbet kuşlarında parazittir yani limon suyu gibi asitlerle tedavi olmaz.
Taksi falan çağırabilir misiniz? İshal olduysa ölebiliyor.

İshalden ölmez fakat arkadaşın iki kuşu da aylardır sindirim problemi çekiyor.Bundan dolayı tehlikeli olabilir.

Korkmana gerek yok ama bu mevsimde üşütmez kuşun. Tedavisi var üşütme ve kuruma arasındaki fark kurumada belirtileri uzun sürmesidir ve dışkıda bariz bir şekilde yem olduğu belli. Bu da kurumaya işaret ediyor. Tedaviye hemen başla ilacı alıp eczanelerde vb. yerlerde olacaktır. Megabakteri muhabbet kuşlarında parazittir yani limon suyu gibi asitlerle tedavi olmaz.

İshalden ölmez fakat arkadaşın iki kuşu da aylardır sindirim problemi çekiyor. Bundan dolayı tehlikeli olabilir.

Sadece 1 tanesinde bu durum var diger esi 1 saatligine cok kotu olmustu sonra duzeldi kendisi bizim burada cami actiginda bir ceyran olusuyor akliniz sasar bir de camin onune koymuslar ondan suphelendim diside kuruluk olursa erkektede olmasi gerekirdi buyuk ihtimal bir de yerdeki yemleri bizim kuslar deli gibi yemek yedigi için savuruyorlar bazen ilacin adinida soyler misiniz?

Fluconazol:
Hem şurup hem de kapsül formu bulunmaktadır. Kapsül formunu suluk içinde veya iştahı olan kuş için mama içerisinde, şurup ise ağız yolundan damlatılarak verilebilir. Oldukça etkisi vardır, fiyatı da uygundur. Piyasada birçok adla kapsül formları vardır; candidin, kandizol, zolax, flurit bunlardan birkaç tanesidir, ben flucan dermatolojik tableti kullanıyorum, içinde iki kapsül çıkmakta fiyatı yaklaşık 20 TL.
Kullanımı: Bir kapsül 100 ML suda eritilir ve 100 ML'lik suluklara 1 ML hazırlamış olduğumuz eriyikten konulur.
Ağızdan şurup formu ise triflucan şurup ismiyle satılmaktadır. Bunun da kullanımı, günde 1 defa 3 damla kuşun ağzına damlatılır, ve yutma manevrası uygulanır.

Sadece 1 tanesinde bu durum var diger esi 1 saatligine cok kotu olmustu sonra duzeldi kendisi bizim burada cami actiginda bir ceyran olusuyor akliniz sasar bir de camin onune koymuslar ondan suphelendim diside kuruluk olursa erkektede olmasi gerekirdi buyuk ihtimal bir de yerdeki yemleri bizim kuslar deli gibi yemek yedigi için savuruyorlar bazen ilacin adinida soyler misiniz?

Fluconazol:
Hem şurup hem de kapsül formu bulunmaktadır. Kapsül formunu suluk içinde veya iştahı olan kuş için mama içerisinde, şurup ise ağız yolundan damlatılarak verilebilir. Oldukça etkisi vardır, fiyatı da uygundur. Piyasada birçok adla kapsül formları vardır; candidin, kandizol, zolax, flurit bunlardan birkaç tanesidir, ben flucan dermatolojik tableti kullanıyorum, içinde iki kapsül çıkmakta fiyatı yaklaşık 20 TL.
Kullanımı: Bir kapsül 100 ML suda eritilir ve 100 ML'lik suluklara 1 ML hazırlamış olduğumuz eriyikten konulur.
Ağızdan şurup formu ise triflucan şurup ismiyle satılmaktadır. Bunun da kullanımı, günde 1 defa 3 damla kuşun ağzına damlatılır, ve yutma manevrası uygulanır.

Çok teşekkür ederim şu canlı veterinerler varmis WhatsApp'tan yardimci olanlar onlar basla derse veriyim gercekten evin bir parcasi bir de esi var kafesten disiyi alinca erkek deliriyor.

Jilet göğüs ve hareketsizlik olduğundan hastalık ilerlemiş olabilir hemen tedaviye başlarsanız yüksek ihtimal iyileşebilir burada sadece birinde olması kuruma ihtimalini arttırır. Sirke konulmalı eşler ayrılmalı ucuz kafes almanızı öneririm sulukları da temizlemelisiniz her gün. Bu arda çoğu veteriner kuşları pek bilmiyor ben kuş üretici olduğum için biliyorum.
Çok teşekkür ederim şu canlı veterinerler varmis WhatsApp'tan yardimci olanlar onlar basla derse veriyim gercekten evin bir parcasi bir de esi var kafesten disiyi alinca erkek deliriyor.

Onun için yapabilecek bir şey maalesef yok hocam.

Jilet göğüs ve hareketsizlik olduğundan hastalık ilerlemiş olabilir hemen tedaviye başlarsanız yüksek ihtimal iyileşebilir burada sadece birinde olması kuruma ihtimalini arttırır. Sirke konulmalı eşler ayrılmalı ucuz kafes almanızı öneririm sulukları da temizlemelisiniz her gün. Bu arda çoğu veteriner kuşları pek bilmiyor ben kuş üretici olduğum için biliyorum.

Onun için yapabilecek bir şey maalesef yok hocam.

Hocam 3 4 damla üzüm sirkesi damlattim suyuna umarim iyi gelir kusu 2 sene once ilk aldigimda kakasi Pop!_OS'una yapisiyor ve kuyruk kadar uzuyordu yag icirmistim zamaninda azıcık iyilesti sonra 1 kere kafesin kapisina tirnagi sıkısti bayağı kanamisti onu da guzelce atlatti 4 ay once ayagini nasıl yqptigini bilmiyoruz ama kesmisti yine fazla kan akitmisti onu da atlatti gecen ay kusmaya basladi onu da atlatmisti simdide halsizlik kusma kabartma durumu var Allah'in izniyle bunu da atlaticak kuzum inşallah evde elma sirkesi bulamadim uzum sirkesi verdim umarim oldurmez ben üşüttüğünü duaunuyorum kursagida dolu gozukuyor elleyince şişligi hissedebiliyorum kemik kisminida elimize cok alisik oldugundan sorunsuzca 1.5 yıldır inceliyorum hep vardi biraz sivrilik kusun Çin'si lutino gözleri kirmizi bir yerde okumustu lutino kuslarinin bagisikligi biraz dusukmus.

Hocam 3 4 damla üzüm sirkesi damlattim suyuna umarim iyi gelir kusu 2 sene once ilk aldigimda kakasi pop! _os'una yapisiyor ve kuyruk kadar uzuyordu yag icirmistim zamaninda azıcık iyilesti sonra 1 kere kafesin kapisina tirnagi sıkısti bayağı kanamisti onu da guzelce atlatti 4 ay once ayagini nasıl yqptigini bilmiyoruz ama kesmisti yine fazla kan akitmisti onu da atlatti gecen ay kusmaya basladi onu da atlatmisti simdide halsizlik kusma kabartma durumu var Allah'in izniyle bunu da atlaticak kuzum inşallah evde elma sirkesi bulamadim uzum sirkesi verdim umarim oldurmez ben üşüttüğünü duaunuyorum kursagida dolu gozukuyor elleyince şişligi hissedebiliyorum kemik kisminida elimize cok alisik oldugundan sorunsuzca 1.5 yıldır inceliyorum hep vardi biraz sivrilik kusun Çin'si lutino gözleri kirmizi bir yerde okumustu lutino kuslarinin bagisikligi biraz dusukmus.

Önerim 1 2 hafta cereyandan uzak tut eğer iyileşirse sıkıntı yok ama iyileşmezse bir sıkıntı vardır tedaviye başla bu arada üzüm sirkesi işe yaramaz elma sirkesi vermek lazım fakat bana kurumayı asıl düşündüren dışkı jilet gögüs ve sadece bir kuşun hasta olması. Vitamin takviyeleri de iyileştirir sadece üşütmeyse.

Önerim 1 2 hafta cereyandan uzak tut eğer iyileşirse sıkıntı yok ama iyileşmezse bir sıkıntı vardır tedaviye başla bu arada üzüm sirkesi işe yaramaz elma sirkesi vermek lazım fakat bana kurumayı asıl düşündüren dışkı jilet gögüs ve sadece bir kuşun hasta olması. Vitamin takviyeleri de iyileştirir sadece üşütmeyse.

Surekli sicak yerlere gitmeye calisiyor benim laptop cok olmasa da isiniyor onun ustune gelip gobeklerini serip yatiyorlar.

Resimlerde de gördüğünüz gibi kuşum 2 gündür sürekli uyuyor ve kusuyor (bugün kusması azaldı ama kusuyormuş gibi hareket yapiyor bugün sadece su gibi yapiskan bir şey cikardi) geçen ayda konu açmıştım kusuyor diye ama o zaman enerjikti bu sefer hiç enerjisi yok. Ötmeye çalıştiginda kucuk bir ses cikariyor. Dün suluğa 3 damla limon suyu koydum, bugün normal su koydum. Ölmesinden çok korkuyorum. Ne yapabilirim? Kakasininda resmini ekliyorum, kusumun bilgilerini de asagi yaziyorum.

Adi çiko.
Eşi var.
2 yaşinda.
Lutino.
2 gundur bu durumda.
1 ay önce de sadece kusuyordu ve sesi gitmisti tam sesi geldi yine basladi bu durum ve bu sefer daha kotu oldu.

Bence acilen güzel bir veterinere götürmen lazım ama bana kuş ishalmiş gibi geldi.

Geri
Yukarı