Muhabbet kuşu mu kedi mi?

Daha fazla  
Arkadaşlar ailem kediye pek iyi niyetle bakmıyorlar. Eve getirirsen eve sokmayız diyorlar. Kuş konusunda da karışmıyorlar ama benim merak ettiğim şey hangisi daha dayanıklı? Kedi bir hasta oldu mu dünyanın parası masraf yapıyor ve maddi açıdan ihtiyaçlarını karşılamak biraz pahalı. Muhabbet kuşu ihtiyaçları daha uygun geliyor bana fiyat olarak.

1) sizce normal şartlarda kedi mi daha dayanıklıdır muhabbet kuşu mu?
2) ben sabah 9 da işe gidip akşam 6 gibi eve geliyorum ve evde tek olduklarını düşünürsek muhabbet kuşuna eş almak lazım mıdır veya kediye eş lazım mı?
3) muhabbet kuşu hastalandığında iyileştirmek kolay mı yoksa direkt ölüyor mu?

Normal şartlarda tabi kedi daha dayanıklıdır. Muhabbet kuşuna ani bir şaka yapsan (korkutma amaçlı) kalp krizinden gider hayvan. Onu geçtim, en ufak gripte, hastalıkta direkt tahtalı köyü boyluyor. Kedi kadar olmasada biraz ilgilenmeniz lazım.
2) Ben sabah 9 da işe gidip akşam 6 gibi eve geliyorum ve evde tek olduklarını düşünürsek muhabbet kuşuna eş almak lazım mıdır veya kediye eş lazım mı?
Muhabbet kuşu tek kalmayı sevmeyen bir hayvan. Eş almanız daha iyi olur. Muhabbet kuşunu erkek alın, 1 ay kafeste beklesin. Kafesi sahiplendikten sonra yanına ondan biraz daha küçük bir dişi alın. Hatta kuşla beraber gidin kuşçuya, kendi dişisini kendisi seçsin.
Kediler tek kalabilirler ama tek bir odada kalmak istemezler. Gezinmek, keşfetmek isterler. Evin her odasının kapısını açabilirsin, gezinir. Zaten günün yarısını uyumakla geçiriyorlar. Girer bir yere uyur orada.
3) Muhabbet kuşu hastalandığında iyileştirmek kolay mı yoksa direkt ölüyor mu?
İyileşme şansı çok düşük. Genellikle hapşırarak atlatırlar hastalıkları. Onlar da zaten anlık olur. Hasta oldukları anda vitaminli su falan koyman lazım. Muhabbet kuşunun da masrafı az değil. Vitaminli su, vitaminli mama, gaga taşı, kum falan filan bir sürü masrafı var. Tabi bir kedi kadar olmasada var yani.

Arkadaşlar ailem kediye pek iyi niyetle bakmıyorlar. Eve getirirsen eve sokmayız diyorlar. Kuş konusunda da karışmıyorlar ama benim merak ettiğim şey hangisi daha dayanıklı? Kedi bir hasta oldu mu dünyanın parası masraf yapıyor ve maddi açıdan ihtiyaçlarını karşılamak biraz pahalı. Muhabbet kuşu ihtiyaçları daha uygun geliyor bana fiyat olarak.

1) sizce normal şartlarda kedi mi daha dayanıklıdır muhabbet kuşu mu?
2) ben sabah 9 da işe gidip akşam 6 gibi eve geliyorum ve evde tek olduklarını düşünürsek muhabbet kuşuna eş almak lazım mıdır veya kediye eş lazım mı?
3) muhabbet kuşu hastalandığında iyileştirmek kolay mı yoksa direkt ölüyor mu?
Yani ikisi çok farklı kulvarda bir hayvan. Akvaryumda balık mı besleyeyim yoksa muhabbet kuşu mu alayım desen anlarım da... 😃

Kedi bakımı zor ve biraz masraflı ayrıca dediğin gibi hastalanırsa vs cart curt epey bir uğraştırır. Muhabbet kuşu tek kalmayı sevmiyor bildiğim kadarıyla ama eş aldığın zaman da kıskançlıktan dolayı sinirli ve saldırgan olabildiklerini biliyorum arkadaşım uzun süredir besliyor. Hastalanınca direk ölüyorlar diye biliyorum yani dayanıklı bir hayvan değil.

Normal şartlarda tabii kedi daha dayanıklıdır. Muhabbet kuşuna ani bir şaka yapsan (korkutma amaçlı) kalp krizinden gider hayvan. Onu geçtim, en ufak gripte, hastalıkta direkt tahtalı köyü boyluyor. Kedi kadar olmasa da biraz ilgilenmeniz lazım.

Muhabbet kuşu tek kalmayı sevmeyen bir hayvan. Eş almanız daha iyi olur. Muhabbet kuşunu erkek alın, 1 ay kafeste beklesin. Kafesi sahiplendikten sonra yanına ondan biraz daha küçük bir dişi alın. Hatta kuşla beraber gidin kuşçuya, kendi dişisini kendisi seçsin.
Kediler tek kalabilirler ama tek bir odada kalmak istemezler. Gezinmek, keşfetmek isterler. Evin her odasının kapısını açabilirsin, gezinir. Zaten günün yarısını uyumakla geçiriyorlar. Girer bir yere uyur orada.

İyileşme şansı çok düşük. Genellikle hapşırarak atlatırlar hastalıkları. Onlar da zaten anlık olur. Hasta oldukları anda vitaminli su falan koyman lazım. Muhabbet kuşunun da masrafı az değil. Vitaminli su, vitaminli mama, gaga taşı, kum falan filan bir sürü masrafı var. Tabii bir kedi kadar olmasa da var yani.

Hocam yazılarınız için sağ olun. Muhabbet kuşunun bağışıklığını yükseltmem mi lazım hasta olmaması için?

Hocam bana kalırsa gönlünüzden hangisi geçiyorsa onu sahibiplenin çünkü ikisi de farklı türlü hayvanlar birbirlerinin yerini tutamazlar.

Muhabbet kuşunun bağışıklığını yükseltmem mi lazım hasta olmaması için?
Bağışıklığını değil, direkt hastalıktan uzak tutmanız lazım. Ufak tefek hastalıkları olabiliyor. Çok ufak, onlar bile onları zorluyor. Eğer yaşarsanız hayvanın yorulduğunu görürsünüz zaten. Hafif geçirmeleri için vitamin falan şart. Diğer türlü hayvana eziyet olur. 7 yıldır Muhabbet kuşu besliyorum.

Bağışıklığını değil, direkt hastalıktan uzak tutmanız lazım. Ufak tefek hastalıkları olabiliyor. Çok ufak, onlar bile onları zorluyor. Eğer yaşarsanız hayvanın yorulduğunu görürsünüz zaten. Hafif geçirmeleri için vitamin falan şart. Diğer türlü hayvana eziyet olur. 7 yıldır Muhabbet kuşu besliyorum.

Hocam muhabbet kuşunun sağlıklı göründüğünü nasıl anlarım petshoptan alırken?

Hocam muhabbet kuşunun sağlıklı göründüğünü nasıl anlarım petshoptan alırken?
Dışkısı normal olur. Yani sıvı falan olmaz, katı olur. Gözleri güzel olur, yorgun olmaz ve uçma konusunda problem yaşamaz.
Hocam soru soracaksanız göremeyebilirim. Acil bir işim var.

Dışkısı normal olur. Yani sıvı falan olmaz, katı olur. Gözleri güzel olur, yorgun olmaz ve uçma konusunda problem yaşamaz.
Hocam soru soracaksanız göremeyebilirim. Acil bir işim var.

Hocam sormayı unuttumda kuşu oda sıcaklığında tutsam kolay kolay hastalanmaz değil mi? Daha doğrusu hemen hastalanan bir şey midir bu?

Geri
Yukarı