Muhabbet kuşu nasıl alışır?

Elini tanıması gerekiyor ısıracak seni başta ama elini çekme ne kadar ısırırsa ben öyle alıştırdım 2 saat elimi kafesten çıkarmadım geldi elime böyle böyle alıştı. Bir de alışması 1-2 ay sürüyor.

Kuş daha yeni geldi eve. Hemen başlayalım mı?

Bana da evvelsi gün garip bir olay oldu sabah kaltığımızda 3. kattayız eve muhabbet kuşu konmuş bayağı insana alışık ama ısırmayı seviyor bence elinizi ısırtırın tanısın elinizi.
Kuş daha yeni geldi eve. Hemen başlayalım mı?

Bir gün beklesin bulunduğu yere alışın az da olsa sonra başlayın. Hatta şu an bilgisayara kondu.

Hayvanı eve getirdim. Şu an gerçekten çok ürkek. 2 aylık falanmış.

Elim ile yem veriyorum ama direkt uçup kaçıyor başka bir yere. Ne yapabilirim?

Daha yeni geldi bu arada. Aslında bu konularda bilgim vardı ama kuşu alınca aklımdan silindi gibi gerçekten de.

Elinden yem yedirmeyi dene ama elinden kaçarsa kovalama il günden salma 1-2 gün sonra olması gerek suyu çeşme suyu olmamamlı yemliğine üflenmeli ki yem kabukları gitsin kafes temizlenmesi gerek kafese oyuncak banyo alınması gerekir banyoyu kendisi isterse yapar zorlamamalısınız ve gaga taşı almanız gerek ve kuşu kafesdeyken kafesi temizlemeyin fısfıslamayın ortama alışması gerek gece üstü siyah bir şeyle örtmek gerek kuşlar gece olsa da ışık varsa sabah sanabilir kafesinden elinizle çıkarmayın kapağını açın kendisi çıksın severken kulak ksımından yavaşca yukarıdan aşağı doğru sevin çok hoşuna gider ve sormak istediğin ne varsa sor.
Elinden yem yedirmeyi dene ama elinden kaçarsa kovalama il günden salma 1-2 gün sonra olması gerek suyu çeşme suyu olmamamlı yemliğine üflenmeli ki yem kabukları gitsin kafes temizlenmesi gerek kafese oyuncak banyo alınması gerekir banyoyu kendisi isterse yapar zorlamamalısınız ve gaga taşı almanız gerek ve kuşu kafesdeyken kafesi temizlemeyin fısfıslamayın ortama alışması gerek gece üstü siyah bir şeyle örtmek gerek kuşlar gece olsa da ışık varsa sabah sanabilir kafesinden elinizle çıkarmayın kapağını açın kendisi çıksın severken kulak ksımından yavaşca yukarıdan aşağı doğru sevin çok hoşuna gider ve sormak istediğin ne varsa sor.

Ve kuşu kafesindeyken onunla konuşmanız iyi olur sürekli ses çıkaran TV gibi bir cihazın yakınında bulundurmayın sizi diyelim ki 1 ay sonra ısırmaya başlaya biir dişi istiyorsa agresifeşebiliyorlar ve gagalı maviyse daha da koyulaşıyor gaga rengi erkek olanlarda.
Bir sebze örnek marul vericeğin zaman iyi temizlemen içindeki ilaçlardan arındırman gerek ki hasta omasın kafesi bit spreyi ile fısfıslamak da gerekir.

Kuşu kapıyı kapatarak sessizce kafesinden çıkartabilirsiniz. Sizi ve etrafını önce bir görsün. Kuş eğer uzun bir süre uçmuyorsa dolap arkalarına falan düşebilir uçarken. Buna dikkat etmelisiniz, benim kocaman dolaplarımın arkasında muhabbet kuşum ilk geldiğinde çok düştü. Dolabı falan çekmek bayağı zor olmuştu.

Kuşu kapıyı kapatarak sessizce kafesinden çıkartabilirsiniz. Sizi ve etrafını önce bir görsün. Kuş eğer uzun bir süre uçmuyorsa dolap arkalarına falan düşebilir uçarken. Buna dikkat etmelisiniz, benim kocaman dolaplarımın arkasında muhabbet kuşum ilk geldiğinde çok düştü. Dolabı falan çekmek bayağı zor olmuştu.

Hocam çıkarttık kapı kapalı. Ele ve omzumuza geliyor. Bir kere yatak arkasına sıkıştı. Şimdilik bir sorunu yok.

Geri
Yukarı