Muhabbet kuşu nasıl alıştırılır?

SeZER gENÇ

Picopat
Daha fazla  
Merhabalar. Benim Venüs adlı bir muhabbet kuşum var. Daha eve geleli 4 gün oldu. Onu nasıl kendime ve elime alıştırırım? Güvenini nasıl kazanırım? Zaten çok ürkek bir kuş, nasıl yaklaşmalıyım bilmiyorum. Herhangi bir eşya taşırken kanadını çırpıp kendini kafeste bir oraya bir buraya çarpar. Onda sonra biri odaya girdiğinde aşağıya atlar. :D

Kafes evin içinde kapısı açık dursun elinizde yemek yedirin kuşu strese sokmayın zamanla alışır eskiden sokaktan 3 muhabbet kuşu sahiplenmiştim.

Ben kafesinin kapısını sadece geceleri kapatıyorum. İlk başlarda kafesi salona götürmeden önce kendi odamda bakıyordum, bana daha hızlı alışması için. Sürekli beni görerek, sürekli benim sesimi duyarak, sürekli onunla ilgilenerek ve elimle yem vererek onu kendime alıştırmıştım. Onun yanında bağırmadan konuşun, ani hareket yapmayın. Benim bir tanem bana o kadar alıştı ki salon kapısından içeri girer girmez kafesin ucuna geliyor, bana bakıyor ve ötüyor :D Beni yanına çağırıyor, ilgilen benimle diyor. Haziran ayında zaruri sebeple İzmir'e gitmem gerekiyor :( Onu kendimden ayırmak istemiyordum ama sanırım benden başkası ona benim kadar ilgi göstermeyeceği için eş alacağım. İlgisiz ve yalnız kalmasındansa yanına bir hayat yoldaşı alayım diyorum. Büyük ihtimal geldiğimde ya beni unutur ya da...

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı