Muhabbet kuşu salınmalı mıdır?

Greenville

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba, dün saat 10'a yaklaşırken Albino muhabbet kuşu aldım. Kuş çok korkaktı.
Su içmiyor ya da yem yemiyordu. Ben de elime yem aldım ve kuşumun gagasına doğru uzattım. 5 dakika daha bekledikten sonra kuş yemi yemeye başladı. İnternette kuşun 2-3 gün yemediği sonra kendi kendine alışacağını yazıyordu. Ancak ben aldıktan hemen sonra yedi. Şaşırmıştım. Neyse kuşu salmadım. Kuşu yavaşça seviyordum. Sabah işe yine elimle besledim. Aynı şekilde 2 saat sonra da yedi. Ve 1 saat sonra azıcık daha verdim.
Sonra ben kuşu çıkardım kafesten denemek için ve kuş aynı şekilde korkup kafesine geri girdi. Babam geldi ve bu uçsun artık dedi ve çıkardı kuşu. Elinde tutamadı. Kuş kafesi üzerine kondu. Tam ben alacakken kuş uçtu ve duvara çarptı. Elimle tuttum ama babam endişelenip elime çarptı ve kuş masamın uzerine kondu orada kaldı. Kuşu elime aldım ve kafese koydum. Daha çıkarmadım. Kafesin içinde bu sefer hem kuş elimde birlikte yedirdim. Kuş alışmış gibiydi. Videolarda ki gibi kuşu elime aldım konuşup müzik dinledik. Kuşum kafeste tırmandı öttü. Sonra kaldırdık. Akşam 4-5 gibi su içip yem yediğini gördüm. Sonra salona getirdim. Kafeste kaldı. Yine sevdik falan. Şu an da bu makaleyi yazarken telefona bakiyor. GS - TB maçını izledik beraber. Biz girdik 10 dakikada maç döndü kaybettik o da bir garipti. Kuş bazen ötüyor bazen ötmüyor. Nadiren ötüyor. Biraz hızlı alıştı gibi. Size kendini yine duvarlara vurmaması için beklemeliyim yoksa yarın elime alıp salınır mı? Kuş resmi görsellerde.
Ve elimi önüne uzattığımda kendisi gelmiyor. Saygılar.

Dosya Ekleri

• IMG-20220122-WA0006.jpeg
    IMG-20220122-WA0006.jpeg
    116,8 KB · Görüntüleme: 272
Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni alınan kuşun bir süre kafeste beklemesi ve kafesi evi olarak bellemesi iyi olur. Şöyle 1-2 hafta kadar.

Kuş düşe düşe uçmayı öğrenecek. Arada çarpacak, perdeye falan takılacak ama yapabilecek bir şey yok. Arada bir bacaklarına ve kanatlarına bakın bir sıkıntı olmuş mu diye. Ayakları kırılabiliyor çünkü düşmesinden dolayı.

Ötmesinin pek bir mantığı yok, kafasına göre öter yada ötmez. Genellikle kendiyle ilgilenilmediği zaman öter.

Yemeği de kendi acıkınca yer yemlikten, sürekli el ile beslemeyin. Önce kafesi ve sizi evi olarak görmeli. Sonra yavaş yavaş siz yedirin ve elinize alıştırın.

Yazdıklarımda yanlış veya eksik olabilir, bunlar benim kendi kuşlarımda gördüklerim. Doğrusu bilen var ise düzeltsin.

Muhabbet kuşları ayak uyduramaz diye biliyorum dışarıya evde besleyin elinizden geldiğince.
Eve salmaktan söz etmiştim.
Yeni alınan kuşun bir süre kafeste beklemesi ve kafesi evi olarak bellemesi iyi olur. Şöyle 1-2 hafta kadar.

Kuş düşe düşe uçmayı öğrenecek. Arada çarpacak, perdeye falan takılacak ama yapabilecek bir şey yok. Arada bir bacaklarına ve kanatlarına bakın bir sıkıntı olmuş mu diye. Ayakları kırılabiliyor çünkü düşmesinden dolayı.

Ötmesinin pek bir mantığı yok, kafasına göre öter yada ötmez. Genellikle kendiyle ilgilenilmediği zaman öter.

Yemeği de kendi acıkınca yer yemlikten, sürekli el ile beslemeyin. Önce kafesi ve sizi evi olarak görmeli. Sonra yavaş yavaş siz yedirin ve elinize alıştırın.

Yazdıklarımda yanlış veya eksik olabilir, bunlar benim kendi kuşlarımda gördüklerim. Doğrusu bilen var ise düzeltsin.
Bugün baktım ve hiçbir yerinde bir şey yoktu. Ve dediğiniz gibi 1-2 hafta kafesinde bekleticem. Teşekkürler.

Eve salabilirsiniz benim de kuşum var içgüdüsel olarak bence özgür hisseetmeleri lazım pencereleri kapıları kapatın açın kafesi gitsin uçsun eğlensin yavrucak.

Ötmesinin pek bir mantığı yok, kafasına göre öter ya da ötmez. Genellikle kendiyle ilgilenilmediği zaman öter.

Benim kuş uçarken duvara toslamıştı öldü rahmetli.

Salınma derken dışarı değil sanırım 😄 şaka bir yana muhabbet kuşlarının kanatları çok güçlü olmadığından dışarıda yaşayamazlar bir kediye falan yem olabilirler hocam. Bunun dışında ise siz ve babanız kuşa çok aceleci davranmışsınız. Bence biraz daha rahat bırakın zaten her türlü size alışacaktır. Yemeği elinizle vermeniz çok iyi olmuş sizi daha çok benimseyecektir. Bunların dışında ise bol bol zaman geçirin, onunla beraber konuşun ıslık çalın ortama iyice uyum sağlasın. Kafesin kapısını da bir süre sonra açık bırakın ki canı istediğinde çıkıp kanatlarını açsın, odasını tanısın.

Odada salmanızda bir sakınca olmaz ama zorla içeriden çıkarıp uçurmaya çalışmayın. Ne kadar çok korkutursanız hayvan o kadar çok içine kapanabilir. Bir de şu var ki kuşlar da insanlar gibi çok değişken hayvanlar. Her zaman hepsi oyuncu olmayabiliyorlar, bazıları ömürleri boyunca daha çekingen olabilir. Siz tanıdıkça kendi kuşunuzun nasıl bir kuş olduğunu da anlarsınız.

1 hafta beklesin kafeste çok çabuk alışmış size ilk önce yem yemezler su içmeler kendini yabancı hissederler normal bir durum yavaş yavaş alışacak kuş duvara çarpacak normal kanatlarını açmadı alıştırması lazım ama çok da çarpmasa iyi olur kuş uçarken onu kovalamayın duvara çarpıp kanadı kırılabilir bu da birkaç ay uçamaması demek eğer kuşu yakalayamadıysanız lambayı kapatıp yakalayın yoksa dediğim gibi kovalamayın kuşu.
@Greenville hocam siz nasıl alıştırdınız hemen benim kuşum hala alışamadı elimle yemek versem hemen kaçıyor anlamadım.

1 hafta beklesin kafeste çok çabuk alışmış size ilk önce yem yemezler su içmeler kendini yabancı hissederler normal bir durum yavaş yavaş alışacak kuş duvara çarpacak normal kanatlarını açmadı alıştırması lazım ama çok da çarpmasa iyi olur kuş uçarken onu kovalamayın duvara çarpıp kanadı kırılabilir bu da birkaç ay uçamaması demek eğer kuşu yakalayamadıysanız lambayı kapatıp yakalayın yoksa dediğim gibi kovalamayın kuşu.
@Greenville hocam siz nasıl alıştırdınız hemen benim kuşum hala alışamadı elimle yemek versem hemen kaçıyor anlamadım.
Hocam ilk olarak benimkisi de çok korkaktı. Kafese yaklaştığın anda kaçıyordu. Elime biraz yem aldım. Gagasına doğru uzattım ve bekledim. (Bu işlemi yaparken tünekte olduğunu unutmayın. Bekleyin tüneği bulsun üzerine konsun.) 4-5 dk daha bekledim. Dikkatlice yemeye başladı. Önemli olan kafes içinde ani hareket yapmamak.
Bir de bir soru var.
Kuşum çok üşüyor
Belli çünkü ev çok soğuk. Havlularla cevriledim ama hala titriyor. Yardım edebilir misiniz

Geri
Yukarı