Muhabbet kuşum çok ısırıyor

Dikkat et evden çıkmasın, yunanistanı fetheder bu kuş.

Dikkat ediyorum hocam ama daha demin suluğunu aldım suyunu yenilemek için geri geldiğimde kafesini açmış, perdeye konmuş bana bakıyordu 😂
Kuş kafesini de açabiliyorsa artık can güvenliğiniz için endişe duymanız lazım.

Korkuyorum ben zaten gece uyurken... Yapacak beni diye.

Herkes saçma sapan konuşmuş yine. Hocam kuşunuz dişi ve kızgınlık zamanı gelmeye başlıyor. Dişi kuşlar erkeklere göre daha saldırgan olduğu için evcil olarak bakma amaçlı kuş alırken erkek tercih ederler. Eğer kuşunuz kızgınlığını atamazsa boş yumurtlama yaşama ihtimaliniz muhtemel.

Herkes saçma sapan konuşmuş yine. Hocam kuşunuz dişi ve kızgınlık zamanı gelmeye başlıyor. Dişi kuşlar erkeklere göre daha saldırgan olduğu için evcil olarak bakma amaçlı kuş alırken erkek tercih ederler. Eğer kuşunuz kızgınlığını atamazsa boş yumurtlama yaşama ihtimaliniz muhtemel.

Hocam kuşum dişi değil cere rengi şu an değişmiş Durum'da o attığım fotoğraf kuşu aldığım ilk günün fotoğrafıydı şu an ceresi mavi renk.

Hocam kuşum dişi değil cere rengi şu an değişmiş Durum'da o attığım fotoğraf kuşu aldığım ilk günün fotoğrafıydı şu an ceresi mavi renk.
O zaman yine kızgınlık zamanı geldiği için biraz da olsa agresifleşebilir. Kuştan kuşa değişen bir durum. Benim kuşum (erkek) kızgınlık zamanı geldiğinde elime kur yapardı sürekli. Sizinki saldırıyor. Bir arkadaşımın daha var erkek 1 yaşında o da saldırgan bir tavır sergiliyor. Siz yanaşmayın kendisi yanaşsın size.

O zaman yine kızgınlık zamanı geldiği için biraz da olsa agresifleşebilir. Kuştan kuşa değişen bir durum. Benim kuşum (erkek) kızgınlık zamanı geldiğinde elime kur yapardı sürekli. Sizinki saldırıyor. Bir arkadaşımın daha var erkek 1 yaşında o da saldırgan bir tavır sergiliyor. Siz yanaşmayın kendisi yanaşsın size.

Kafesin'deki yemlikleri çıkarıp 2-3 Saat'de bir elimle yem yedirsem alışır mı bana?

Arkadaşlar kuşum yaklaşık 6-7 aylık kafesin içine elimi uzattığım gibi ısırıyor pitbull gibi bırakmıyor ısırmasını nasıl engelleyebilirim? Kuş benden değil ben kuştan korkuyorum 🤣 kuşun fotoğrafını da bırakayım.

Eki Görüntüle 1025597
Hocam benim deneyip sonuç aldığım bir taktiği size söyleyeceğim. Taktiği söylemeden şunu da söyleyeyim bizim kuşta acayip ısırıyordu. Öncelikle ondan korkmayacaksınız. (ısırmasından yani) Elinizi kafesin içine soktuğunuzda kaçabilir ya da sizi ısırmaya çalışabilir. Burada unutulmaması gereken şey kuşun asıl amacı size zarar vermek değil kendini savunmaktır. Neyse devam edelim. Elinizi kafese soktuğunuzda bakın cidden söylüyorum bırakın ısırsın gerekirse. (İlk başlarda birkaç kez acır ondan sonra o kadar acı felan hissetmezsiniz) Burada bırakın ısırsın derken amacım sizin kötülüğünüz değil kuşun kendi savunma sisteminin iflas etmesini sağlamaktır. Ne demek mi istiyorum? Şimdi siz elinizi kafesin içine soktunuz ve kuşu elinize almaya çalıştınız. Kuşta (büyük ihtimalle) sizin elinizi bir tehdit olarak algılayacak. (elinize alışmadığı için) Bu tehdidi yok etmek içinde kendini savunacaktır. (Bu savunma ısırma olabilir) Kuş sizin elinizi ısırdığında elinizi çekmez ve kuşu elinize almaya çalışmaktan vazgeçmezseniz kuş birkaç denemeden sonra (Ne kadar süreceği kuştan kuşa değişir ancak çok uzun sürmez) yönteminin işe yaramadığını anlayacak ve başka bir şey bulmaya çalışacak. Bu sırada kuşu zaten elinize alırsınız. Elinize alınca ilk yapmanız gereken iyice tutarak (çok sıkmayın ancak kaçamasında) kuşu elinizde sevmek. (Kafalarından sevilmeyi severler sizi ısırmaya çalışsa hatta ısırsa bile siz devam edin) Buradaki amaç kuşa sizin bir tehdit olmadığızı öğretmek. Zaten kuş bir süre sonra size karşı gelmeyi bırakacaktır. Elinizde kuşu biraz daha sevdikten ve kuş sakinleştikten sonra (kuşu elinize aldığınızda bağırabilir ne olursa olsun bırakmayın burada kuş canı acıdığı için değil kaçmaya çalıştığı için bağırır) kafesine uysalca geri bırakmanız. Günde 1-2 kez bunu yaparak kuşu en fazla 1 hafta içinde kendinize alıştırabilirsiniz. Ancak dikkat edin bu dediklerimi sadece 1 kişi yapsın ilk başta. Zaten kuş ele gelmeye alışınca isteyen alabilir eline. Neden sadece 1 kişi yapsın diye soracaksanız ben cevaplayayım. Hem tek birine alışması daha kolay hemde koku vb. farklılıkları kuşun daha geç alışmasına neden olabilir. Başka bir sorunuz varsa cevaplayabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı