Muhabbet kuşum hasta mı?

icasilverballers

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhabalar. Arkadaşlar, bir konu hakkında sizden bilgi almak istiyorum.
Muhabbet kuşum son 4 gündür çok farklı davranıyor. Normalde çok enerjik ve sevgi dolu bir kuş iken son 4 gündür kafesinden dışarı çıkmıyor. sevmek istediğimde ısırıyor ve sürekli uyuyor. Her gün temiz su ve 3 günde bir yeni yem koyuyorum. Az önce kakasına baktım, normalden çok farklı, normalde koyu yeşil iken şimdi kahverengi ve sulu. İshal olmuş olabilir mi? İshal olduysa sebebi ne olabilir? Yarın ne olur ne olmaz diye veterinere götüreceğim ama şimdiden bilgi edinmek istedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir de durmadan tüylerini gagasıyla temizlemeye çalışıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Arkadaşlar, bir konu hakkında sizden bilgi almak istiyorum.
Muhabbet kuşum son 4 gündür çok farklı davranıyor. Normalde çok enerjik ve sevgi dolu bir kuş iken son 4 gündür kafesinden dışarı çıkmıyor. Sevmek istediğimde ısırıyor ve sürekli uyuyor. Her gün temiz su ve 3 günde bir yeni yem koyuyorum. Az önce kakasına baktım, normalden çok farklı, normalde koyu yeşil iken şimdi kahverengi ve sulu. İshal olmuş olabilir mi? İshal olduysa sebebi ne olabilir? Yarın ne olur ne olmaz diye veterinere götüreceğim ama şimdiden bilgi edinmek istedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir de durmadan tüylerini gagasıyla temizlemeye çalışıyor.

İshal olmuş muhtemelen. Petshop'lardan damla alıp suyuna damlatın. Kaşıntı normal olabilir ama parazitlenme ihtimaline karşı sprey alın. Benim de öyle bir kuşum vardı. Aşırı halsizdi, sürekli uyuyordu, hiç ısırmıyordu, parmağımızda bile uyuyordu. Dışkısı suluydu. İshal damlası ile 1 hafta içerisinde iyileşti dokundurtmaz oldu.

Sularını her 8-10 Saat'te yenileyin. Büyük ihtimalle ishal suyu az temizliyorsanız veya kuş kendi dışkısını yiyorsa olabilir. Ayrıca kafesi yüksek bir yere koyunki hayvan stres yapmasın.

Sularını her 8-10 Saat'te yenileyin. Büyük ihtimalle ishal suyu az temizliyorsanız veya kuş kendi dışkısını yiyorsa olabilir. Ayrıca kafesi yüksek bir yere koyunki hayvan stres yapmasın.

Kafesi yüksek yere koydum şimdi keyfi biraz yerine geldi oyuncağıyla oynuyor. Yarın damla ve yeni yemler alacağım. Yaklaşık 10 yıldır bizimle ve şu ana kadar hiç rahatsızlığı çıkmamıştı. İnsan ister istemez panik oluyor.
İshal olmuş muhtemelen. Petshop'lardan damla alıp suyuna damlatın. Kaşıntı normal olabilir ama parazitlenme ihtimaline karşı sprey alın. Benim de öyle bir kuşum vardı. Aşırı halsizdi, sürekli uyuyordu, hiç ısırmıyordu, parmağımızda bile uyuyordu. Dışkısı suluydu. İshal damlası ile 1 hafta içerisinde iyileşti dokundurtmaz oldu.

Hocam aklında bulunsun ayda 1-2 kere suyuna 1-2 damla sirke damlat. Meyve ver. Elmayı severler. Havucu severler. Bütçen varsa Magnesia Mama al. Bir ara toptancılığını falan yaptık. Havuçla karıştırıp direk verirsin mamayı. Alışırsa bir daha hep alırsın.

Suyuna kuş vitamini damlatın. Tüylerini kaşıma konusunda ise kuşlar vücutlarının belli bir bölgesinden aldıklarım sıvıyı gagalarıyla vücutlarına yayarlar. Kuşunuz kendisini çok sık temizliyorsa kuşçudan parazit spreyi alın ancak sürekli sıkmayın zararlı oluyor. Bir de kuşunuz tüy dökme dönemine girmiş olabilir bence.

Suyuna kuş vitamini damlatın. Tüylerini kaşıma konusunda ise kuşlar vücutlarının belli bir bölgesinden aldıklarım sıvıyı gagalarıyla vücutlarına yayarlar. Kuşunuz kendisini çok sık temizliyorsa kuşçudan parazit spreyi alın ancak sürekli sıkmayın zararlı oluyor. Bir de kuşunuz tüy dökme dönemine girmiş olabilir bence.

Kafesine baktım hiç tüy yok. Şu an tüylerini kabartmış uyuyor. Bugün içinde 3-4 kez uyudu. Yeni bir şey fark ettim. Sürekli kanatlarını kalçasından aşağı ayağına doğru götürüyor. Kakasının renginin değişmesi yemlerinden dolayıymış internetten okuduğum kadarıyla.

Son durum bu şekilde. Kafesine sıcak bir peçete koydum ve sıcak ışıkla ısınmasını sağlamaya çalışıyorum. Ötüyor, oyuncağıyla oynuyor ama soğuk algınlığı olma ihtimaline karşı içim rahat etmiyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20210824_004048.jpg
    IMG_20210824_004048.jpg
    103,4 KB · Görüntüleme: 57
Son durum bu şekilde. Kafesine sıcak bir peçete koydum ve sıcak ışıkla ısınmasını sağlamaya çalışıyorum. Ötüyor, oyuncağıyla oynuyor ama soğuk algınlığı olma ihtimaline karşı içim rahat etmiyor.
Hocam güzel bir alan yapmışsınız kuş orda dinlenebilir. Orada kabarıp uyumasıda normaldir. Biraz dursun öyle düzelmezse Meyve yedirtmeye çalışın.

Yeni konular

Geri
Yukarı