Muhabbet kuşum ölmüş

Günah vs insan için geçerli bunun nedeni insanın zihinsel bir canlı olmasıdır. insan günah işleyebilir çünkü yaptığı hemen hemen birçok şey doğal değildir. hayvanlar için bu söz konusu olmaz zira doğal canlılardır. insan zihinsel bir canlı olduğu için diğer canlılara doğal olmayan zararlar vermesi söz konusudur esasen affedilmesi düşünülen ve/veya suç sayılan da budur. köpeklerimiz vardı , anneleri ölmüştü 2 kardeş bahçede yaşıyorlardı görünüşe göre mutluydular tabi ben o zaman çok küçük bir çocuktum. biri dişi diğeri erkekti babam dişi olanı daha fazla üremesin diye komşuya verdi. erkek olan o günden itibaren tamamen mutsuzluğa büründü ve bir yere yattı, çocuk olduğum için ilgimi çekmişti, yanına gittiğinde yüzünü elimle yüzüme çevirdiğimde kafasını çevriyordu yani aynı insan gibi "küsmüştü" ve gözünde bir kaç damla göz yaşı farkettim. doğal olmayan psikolojik davranışları hayvanlar yapamaz yani bir hayvan mutsuzsa gerçekten mutsuzdur, üzüldüyse gerçekten üzülmüştür doğal olduğu için bu duygular çok derin yaşanıyordur muhtemelen. köpek bir daha yattığı yerden kalkmadı, felç oldu ver birkaç ay sonra öldü. çok genç bir hayvandı ölümü tamamen kardeşinden ayrılmasıyla ilgiliydi. böyle bir durumda insan denilen canlı kısmen doğal üzüntüler yaşayabilir, bu üzüntüden vazgeçebilir yada hiç bu üzüntüye bulaşmayabilir. bunu zihin gücüyle yapabilir. bu iyi birşey gibi görünebilir fakat esasen insanın kötü olmasının tek nedeni de zihinsel bir canlı olmasıdır. aldığı bir çok karar , eylem başka bir doğal canlıya cehennemi yaşatabilir. insanın doğal -zihinsel olmasını oransal olarak düşünmek lazım tamamen zihinsel, tamamen doğala yakın insanlarda vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı