Muhabbet kuşum yürüyemiyor

• Konuyu başlatan ncl
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 5B
Çok geçmiş olsun...

Raiden'i kaybettiğim zaman aklıma geldi böbrekleri yüzünden ne içiyorsa 1dk sonra dışkılıyordu 3 yıl böyle yaşadı her gece suluğu bitti mi diye kalkar yanına giderdim kabarıp kızardı. Evdeki diğer kuşlar onu çok severdi birini tek bırakırsak %100 Raiden'in kafesine gider onla oynamaya çalışırdı.

Bir gün çok halsiz gördüm. Suluğu 10 saat geçtiği halde doluydu bende o an anladım kuşta bir şey var. Akşamına doğru kendine geldi ayağa kalktı ama yemek yemiyor su içmiyordu. Zorla yedirdim zorla içirdim ama "bitti uğraşma" dercesine kusuyordu. Akşam dışarı çıktım çıktıktan 5 ya da 10 dakika sonra o da elveda demiş...
Hocam benim de eski kuslarin uzun yasayamadan gittiler. Asla unutmam 6 yasindayken okuldan gelince kusum olmustu. 2 yil once de baska bir kusum bir yasindayken oldu. Yaklasik bir ay once de 9 aylik kusum oldu. Bugun de bir ay once aldigim kus oldu.

Ya bir seyleri yanlis yapiyorsunuz ya da sürekli hastalikli veya zayif kuslar denk geliyor. Kus alacaksaniz güvenilir bir üreticiden almaya bakin. Petshoplarda satilan kuslar genelde kücük kafeslerde tutuluyor ve ortam pislikten ve bakteriden gecilmiyor.

Muhabbet kuslari narin hayvanlar. Ne olursa olsun üsütmelerini önlemeniz gerek. Cereyanda birakmamalisiniz. Oda sicakligina dikkat edin. Kafes temizligine dikkat edeceksiniz. Günde en az 1-2 saat serbestce hareket edebilmeli. Nerede oturdugunuzu bilmiyorum ama, eger Istanbul gibi bir yerde yasiyor ve kusunuza musluk suyu iciriyorsaniz hic tavsiye etmem. Ben bile icerken igreniyorum bu pis sulari. Icine koymadiklari pislik yok. Zehir resmen.

Bunun yani sira bir daha kus almadan önce cevrenizde kuslardan anlayan bir veteriner olup olmadigini arastirin. Hastalandiklari zaman nereye götüreceginizi bilin.

Hocam petshoplarda çok doğru bakmıyor kuşlar hep iç içe olduğu için ve dükkan olduğu için sürekli hasta oluyorlar. Yeniden edinecekseniz internetten araştırıp sahiplenin. Evde çifti olanlar bebekleri ücretsiz vermeye çalışıyor. Benim kuşlar artık yavrulamıyor yavrulasalar ne yapacağımı bilmiyorum millet kedi köpek bakmak zor diyor ama kuş bakmak kadar zor bir konu yok.

Hocam 5 muhabbet kuslarim 1 tane de kopegim oldu bundan sonra evcil hayvan almayacagim. En guzel ve en kotu seylerden birisi evcil hayvan almaktir. Ileride cocuklariniz isterse gozunuz gibi bakin ama asla baglanmayin.

Acısını bilirim. Aldığınız da ölen gibi olmuyor zaten. Muhabbet kuşları hasta olunca zor toparlanan, oldukça naif canlılardır. Acınız geçmiş olsun.

İlk mesajdan aşağı iniyordum "bugün daha iyi" mesajından sonra öldüğünü duymak koydu. Geçmiş olsun. Gidip bir sigara yakayım, evcil hayvan kaybetmek aileden birini kaybetmek gibi oluyor çoğu zaman.
Tam 28 gun once almistim kusumu. Tam olecegi vakitte azrailin kusumun canini almasini gozlerimle gordum. Kusum aniden titredi ve hareketsiz kaldi. Bu sirada gozumu hic ayirmadim ve seslendigimde cevap vermedi. Garip bir aliskanligim var eski hayvanlarimi ozledigimde kokularini alip eski gunler gozume gelsin diye eski olen kuslarimin ayaginda bilezikleri ve tuylerini cuzdanimda tasiyorum. Tuylerini yolarken kustan vyik diye garip bir ses geldi ama oldugunden emindim. Nefes almiyordu ve vucudu kaskati soguk olmustu.

Yeni konular

Geri
Yukarı