Muhabbet kuşumun halsizliği

Kuşum yemlikten zor yem yiyor onun yerine dışarı çıktığında peçetenin üstündeki yemi yiyor ve ısırdığında fazla acıtmıyor kötü bir durum mu?
Yemliğe alışması zaman alabilir. Benim kuşlardan birisi içine girmeye hep korktu ve alışamadı. Ben de tepesindeki ayrılan parçayı çıkarıp arkasındaki çentiklerinden yatay demire takıyordum. Alışamazsa bunu yaparsınız.
Alışma sürecinde ısırabilir, elinize iyice alışıp güvendiğinde ısırmayı bırakır büyük ihtimalle.

Yemliğe alışması zaman alabilir. Benim kuşlardan birisi içine girmeye hep korktu ve alışamadı. Ben de tepesindeki ayrılan parçayı çıkarıp arkasındaki çentiklerinden yatay demire takıyordum. Alışamazsa bunu yaparsınız.
Alışma sürecinde ısırabilir, elinize iyice alışıp güvendiğinde ısırmayı bırakır büyük ihtimalle.

Zaten 25 30 kere elime alıyorsam belki 1 kere ısırmayı deniyor öpüyorum ama kötü mü :D

Sağlıkçı değilim ama ben de sürekli öpüyorum, hatta bazı kuşlar ağzımın içine girmeye çalışır. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntısını yaşamadım.
Evde beslenen kuşa kolay kolay hastalık bulaşmaz. Tabii alınmadan önce hastalık bulaşmadıysa, bu da aldığınız yerdeki hayvanların sağlık durumu ve temiz kafesleri olup olmamasıyla alakalı.
Yazmayı unutmuşum. Siz kuşun kaşındığını sanabilirsiniz. Ancak o aslında tüylerini düzenliyor ve düzeltiyor. Hatta bazen tüy değişim döneminde bazı tüyleri gagasıyla sökmesi de normal.
Genellikle bahar aylarında tüy değiştirirler. Geciktiği zaman sapma olabilir. Kesin tarih veremem.
Tüy değişimi döneminde suyuna yine vitamin koyabilirsin.

Son düzenleme:
Sağlıkçı değilim ama ben de sürekli öpüyorum, hatta bazı kuşlar ağzımın içine girmeye çalışır. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntısını yaşamadım.
Evde beslenen kuşa kolay kolay hastalık bulaşmaz. Tabii alınmadan önce hastalık bulaşmadıysa, bu da aldığınız yerdeki hayvanların sağlık durumu ve temiz kafesleri olup olmamasıyla alakalı.
Muhabbet kuşları hakkında bilgili birine benziyorsunuz. Benim kuşlarım konuşmuyor ne kadar çok konuşturmayı denesem de konuşturamadım. Alalı da baya oldu konuşturmanın bir imkanı var mı?

Dişiyse konuşmaz, bazı sesleri taklit edebilir. Kapı zili, ıslık, oyuncak sesi. Bazı dişi kuşlar onu da yapamaz veya ilgi duymadıkları için yapmaz.

Erkek kuşların burun delikleri kısık olur, dişilerin daha yuvarlak ve geniş. Erkek kuşların burun deliklerinin etrafı genelde mavi veya koyu renkte olur. Dişiler daha açık renkte olur.
Biri dişi, biri erkek. İkisi de konuşmuyor.
Size ilgi duymadığı için konuşmaya ihtiyaç duymamış olabilir. Bu da gayet doğal.
Ayrıca her erkek kuş konuşacak diye bir şey yoktur. Bazen 5-6 aylık kuşu satın alırsınız ve genelde geç kalındığı için konuşmazlar.
Farklı sebebi olabiliyor yani.

Yanlış anladınız galiba. Cinsiyetini nasıl öğrenebileceğimi değil neden erkeğin konuşmadığını sordum.

Erkek kuşların burun delikleri kısık olur, dişilerin daha yuvarlak ve geniş. Erkek kuşların burun deliklerinin etrafı genelde mavi veya koyu renkte olur. Dişiler daha açık renkte olur.

Size ilgi duymadığı için konuşmaya ihtiyaç duymamış olabilir. Bu da gayet doğal.
Ayrıca her erkek kuş konuşacak diye bir şey yoktur. Bazen 5-6 aylık kuşu satın alırsınız ve genelde geç kalındığı için konuşmazlar.
Farklı sebebi olabiliyor yani.
Pardon 2.mesajı görmemişim. Aslında kuşum bana ilgi duyuyor kafesi açtığım zaman omzuma geliyor öpüyor hatta. Yanında eşi olduğundan mı konuşmuyor acaba ben öyle tahmin ediyorum. Ama dediğiniz gibi her kuş konuşacak diye birşey yok konuşmazsa da yapacak birşey yok zorla konuşturamam değil mi ?😃

Geri
Yukarı