Muhabbet kuşuna nasıl bakılmalı?

İlk bir hafta kafesten çıkarmayın, bulunduğu ortama alışması gerekiyor. Elinize almaya da çalışmayın zorla elinize alırsanız kuş size güven duymaz. Fazla rahatsız etmeden kafesteyken elinizi içeri uzatıp bekleyin, korkarsa üstelemeyin.

Şu an kafesin kapağı açık arkamda duruyor ama hiçbir şekilde gelmiyor.
Alışmasını bekleyeceğim adını da Gece koyduk :D
Umarım pek hırçın değildir.

Anladım teşekkürler. Bir şey daha soracağım, biz 3 yaşındaki erkek kuşumuza belki çiftleşirler diye dişi bir kuş aldık. İlk 1 hafta yan yana farklı kafeslerde durdular. Sonra yan yana koyduk. 1 ay kadar durdular bir şey olmadı ama kavga ediyorlardı biz de ayırdık. O zamandan beri kuşumuzun tüyleri hep dökülüyor. Önceden tüy dökümünde sandık ama 4-5 aydır tüyleri çıkmıyor. Neden olabilir? Suyuna vitamin katıyorum. Biraz uzun oldu ama bir tahmininiz var mı acaba? Kuş mutlu gibi.

Kavga ettikleri için tüyleri dökülmüş olabilir b vitamin mi atıyorsunuz bir de yaş farkı önemli erkek kuş baskı yapması gerek ki dövemesin yani 6 aylık dişi kuş 9 aylık erkek kuşu olursa kavga edemezler 4-5 ay cok fazla cıkıp dökülüyor olabilir mi ne kadar dökülmüş eğer cok fazla dökülmüş ise veterinere gitmeniz iyi olur bizim kuşlar da kavga ediyorlardı ayırmayı düşündük daha cok küserler diye yapmadık şu an kavga etmiyorlar ama dişi kuş daha cok baskın ise sorun olur yumurtalık var mı bir de yaşı ciftleşmesi için uygun değil gibi.

Şu an kafesin kapağı açık arkamda duruyor ama hiçbir şekilde gelmiyor.
Alışmasını bekleyeceğim adını da Gece koyduk :D
Umarım pek hırçın değildir.

Yeni aldığınızda öyle olur hocam birkaç gün geçtikce omzunuza gelir yavaşca elinizi uzatmayı deneyin size alışır benim de vardı ama öldü.

Ayna pek iyi değil diye duydum.
Eşi falan zannediyorlarmış doğru mudur?
Kafese gelmiyor değil kafesin içinde dışarıya / elimize gelmiyor yani o anlamda.

Evet ayna pek iyi değil strese giriyorlar yazdığım şeyler zaten yapılması gerek uygularsan sağlıklı olur bir de lütfen kuşun olduğu yerde sigara filan icmeyin etkileniyorlar tozlu ortam olmasın.

Ayna pek iyi değil diye duydum.
Eşi falan zannediyorlarmış doğru mudur?
Kafese gelmiyor değil kafesin içinde dışarıya / elimize gelmiyor yani o anlamda.

İki kişi iken oynuyorlardı ama arkadaşı ölünce yalnız kaldığı zaman korktu kaldırdık. Arkadaş aldık. Elinize gelmesi hakkında bilgim yok. Biz yavru iken almadığımız için bilmiyorum.

Kavga ettikleri için tüyleri dökülmüş olabilir b vitamin mi atıyorsunuz bir de yaş farkı önemli erkek kuş baskı yapması gerek ki dövemesin yani 6 aylık dişi kuş 9 aylık erkek kuşu olursa kavga edemezler 4-5 ay cok fazla cıkıp dökülüyor olabilir mi ne kadar dökülmüş eğer cok fazla dökülmüş ise veterinere gitmeniz iyi olur bizim kuşlar da kavga ediyorlardı ayırmayı düşündük daha cok küserler diye yapmadık şu an kavga etmiyorlar ama dişi kuş daha cok baskın ise sorun olur yumurtalık var mı bir de yaşı ciftleşmesi için uygun değil gibi.

B vitamini koyuyorum suyuna. Erkek kuş 3 yaşındaydı dişi kuş 1 yaşındaydı. Erkek kuşumuz daha baskındı ona kur yapıyordu sürekli ama dişi kuş cevap vermiyordu. Erkek onun tüylerini temizlemeye çalışınca dişi saldırıyordu ama erkek saldırmıyordu. Yumurtalık vardı. Şu an ayırdık. Tüyleri çıkıp dökülüyor olabilir.

Geri
Yukarı