Muharrem İnce'den Ali Babacan'a "SİHA" cevabı

Bayraktar'da mı çalışıyorsunuz? Hayır ben çalıştığım yer hakkında bu kadar net konuşamam. O yüzden sormak istedim.

Babacan'ın "dokunacağız" dediği şey, tarayıcı geçmişini kontrol etmek gibi bir şey. Öte yandan dediğiniz gibi, teşvik veya kayırma falan söz konusu olmayabilir. O zaman zaten sıkıntı yok! Abdestinden şüphesi olmayan, namazından da şüphe etmez. Kopartılan yaygara -propaganda değilse- manasız değil mi? Kendisine güvenen "isteyen istediği araştırmayı yapar göreceği şey bellidir" der.

Bu dediklerimi söylemek için X şirkette çalışmaya gerek yok, sektörün nasıl bir yer olduğunu bilmek yeterli. Kaldı ki Baykar'ı Mini-İHA sürecinden beri takip eden birisi olarak, sistemlerini geliştirmek ve askere daha faydalı olacak ürünü ortaya koymak için aylarca sınıra yakın bölgelerde test faaliyetleri yaptıklarını da biliyorum. Bunlar hep kamuyla paylaşılmış şeyler.

"Dokunacağız" gibi küstahca cümleler söyleyip sonrada "Ama biz orda bunu kast ettik, ama biz orada şunu kast ettik" demek, insanların aklıyla dalga geçmektir.

Kaldı ki bu sistemler ve bu sistemleri geliştiren kurumlar, Anayasa'nın, TSK'nın ve Türk devletinin gizliliğini korumayı amaçlayan yasalarıyla koruma altındadır. Öyle her önüne gelen ben şunu kontrol edeceğim, buna bakacağım diye el atar, dokunursa; sizin ne ar-geniz kalır ne de gizli bilgileriniz. Hem bu hem de üst mesajımda dediklerim, konu gereği Baykar özelinde şekillense de gerek TUSAŞ, gerekse ASELSAN gibi önde gelen savunma sanayi firmalarımız için geçerlidir.

Umarım ne demek istediğim gayet açık anlaşılmıştır.

Kaldı ki bu sistemler ve bu sistemleri geliştiren kurumlar, Anayasa'nın, TSK'nın ve Türk devletinin gizliliğini korumayı amaçlayan yasalarıyla koruma altındadır. Öyle her önüne gelen ben şunu kontrol edeceğim, buna bakacağım diye el atar, dokunursa; sizin ne ar-geniz kalır ne de gizli bilgileriniz. Hem bu hem de üst mesajımda dediklerim, konu gereği Baykar özelinde şekillense de gerek TUSAŞ, gerekse ASELSAN gibi önde gelen savunma sanayi firmalarımız için geçerlidir.

Umarım ne demek istediğim gayet açık anlaşılmıştır.

Bir hukukçu olarak böyle bir korumanın olduğunu ilk defa duyuyorum. Anayasa'nın hangi maddesi veya hangi yasa, özel sektör firmasına böyle bir güvence vermiş, paylaşın biz de öğrenelim.

Hatırlatırım ki; Babacan iktidara geldiğimizde diyor. İktidar her önüne gelen değildir, devleti ve kurumlarını yönetendir. Ayrıca, birileri gibi kozmik odaya girmeyecekler. Devletten Bayraktar'a yapılan para transferlerini ve karşılıklarını, Bayraktar'ın banka hareketlerini kontrol edecekler. Bunları da devletin kendi organı Masak ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu yapacak.

Bir hukukçu olarak böyle bir korumanın olduğunu ilk defa duyuyorum. Anayasa'nın hangi maddesi veya hangi yasa, özel sektör firmasına böyle bir güvence vermiş, paylaşın biz de öğrenelim.

Hatırlatırım ki; babacan iktidara geldiğimizde diyor. İktidar her önüne gelen değildir, devleti ve kurumlarını yönetendir. Ayrıca, birileri gibi kozmik odaya girmeyecekler. Devletten Bayraktar'a yapılan para transferlerini ve karşılıklarını, Bayraktar'ın banka hareketlerini kontrol edecekler. Bunları da devletin kendi organı masak ve cumhurbaşkanlığı devlet denetleme kurumu yapacak.

Üstelik tüm bunları yaparken kimse kandırılmayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı