Multimetre önerisi

Ozan Güven

Kilopat
Makaleler
5
Genel olarak bilgisayar bileşenleriyle kullanabileceğim, beni uzun süre yarı yolda bırakmayacak bir multimetre arıyorum. İşin amatörüyüm henüz, birkaç saatlik araştırmalarımdan öğrendiklerimle kafamda filtre oluşturmaya çalıştım. Fakat seçenek çok olduğu için işin içinden çıkamadım. Bütçem 300 lira. Multimetrenin sıcaklık ölçmesine ihtiyacım yok, aradığım özellikler şu şekilde:

-Continuity modu
-Buzzer
-Arka ışık
-Masada dik durmasını sağlayacak ayak
-Bir de içinde sigorta olan modeller varmış sanırım, amatörlükle ya da dalgınlıkla yapılabilecek hataları önler derseniz bu özelliğe sahip olması fena olmaz.

Hocam tavsiye ederim. İyi bir markadır. Sizi yarı yolda bırakmaz. Bunların en iyi markası ne diye sorarsanız Fluke derim. Fakat çok pahalı.
.
Hocam akım ölçerken hata yaparsanız sigorta atar. Yoksa bir şey olmaz. Kullanım konusunda yardımcı olabilirim.

Hocam tavsiye ederim. İyi bir markadır. Sizi yarı yolda bırakmaz. Bunların en iyi markası ne diye sorarsanız Fluke derim. Fakat çok pahalı.
.
Hocam akım ölçerken hata yaparsanız sigorta atar. Yoksa bir şey olmaz. Kullanım konusunda yardımcı olabilirim.
Merhabalar. Ben 10₺'lik bir multimetre kullanıyorum :D. Çoğu işlevi de mevcut. Bunlar bir yana, kaliteli bir havya makinesi öneriniz mevcut mudur?

Hocam Solomon veya Proskit alabilirsiniz. Bir ara konu açın modeller bakarız.

Uni-T'nin birçok modeli var, hatta gördüğüm kadarıyla çok fazla modeli var, fiyat ayrımının neden kaynaklandığını çözemedim incelerken. True RMS gibi adı konmuş özellikler ve malzeme kalitesi, kullanım alanı gibi tahmin edilebilir şeyler dışında ne etkiliyor multimetre fiyatlarını? Ölçebilecekleri maksimum değerler mi?

Doğrudur, belki 50-100 liralık ürünler de işimi görür ama yukarıda da belirttiğim gibi iş biraz uzun ömürlü bir şey aradığımdan, biraz da neyin fiyatları bu kadar arttırdığını merak etmemden bu kadar büyüdü. Uni-T'nin ürün PDF'lerinde aralarında fark görünmüyor, internetteki fiyatlarına bakıyorum, 40-50 lira oynuyor aralarında. Fluke el yakıyor, Pro's Kit, Technic markaları da ayrıca düşündürüyor insanı.

Unit 33A+ da işini görür. İstediklerinin tamamını kapsıyor. Multimetreler normal şartlarda kolay bozulan ürünler değil zaten.

Kalibrasyonlu ürün alırsan belli aralıklarla kalibrasyon yaptırman gerekir. Bu profesyoneller için önemli.
Yani kalibrasyonlu alıp sonra zamanı gelince kalibrasyon yaptırmayacaksan başta kalibrasyonlu almanın gene anlamı yok.

Kalibrasyon işini öyle düşünmemiştim, öğrendiğim iyi oldu, teşekkür ederim.
Sonunda distribütörlerden sıyrılıp asıl üreticisine ait olduğunu düşündüğüm siteyi bulabildim. Benden sonrakilere ışık tutar belki.

33A+ alacağım şimdilik, tecrübe sahibi olunca diğer modellere geçerim, teşekkürler herkese.

Geri
Yukarı