MUX Switch ne kadar önemli?

1Mobile2gam3

Hectopat
Gaming laptop almayı düşünüyorum fakat MUX Switch diye bir olay varmış. Ben sadece CS:GO ve Valorant oynuyorum. Alacağım laptopun resmini aşağı bırakıyorum, eğer bu laptopta MUX Switch yoksa FPS düşer mi? 200 FPS alacaksam 15 FPS mi alırım?

Screenshot_20210829-230345_Hepsiburada.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
benim bildiğim kadarıyla AAA oyunlarda bir sorun olmuyorda free to play oyunlarda fps düşüklüğü oluyormuş 300 fps yerine 100-150 fps alıyorsunuz monitöre bağlamazsanız. Ayrıca bu sorunun 2x8 gb ram gibi dual takarak yaşanmadığını belirtenlerde var.

Tabii ki 300 yerine 15FPS olayı olmuyor. 300 yerine 200FPS alıyormuş gibi oluyor. 8x2 RAM yapmak genelde işe yarıyor.

MUX olmayan laptoplarda HDMI direk ekran kartına bağlıysa ekstra(laptopların %99 böyle) monitöre takın MUX görevi görüyor CS:GO gibi oyunlarda FPS uçuyor.

Dediğiniz oyunlarda tam performans için MUX ve çift kanal RAM olmak zorunda. Tam performans ve yüksek FPS'ler için. Net anlaşılması için en iyi mobil işlemci ve RTX 3080'e dahi sahip olsanız Mux yoksa çift kanal RAM olsa bile 200-250 FPS üstünü görmeniz pek mümkün değil. Ki bütçe de belli Mux aramanın bir anlamı yok. Onun yerine çift kanal laptoplara yönelin veya işinize yaraya başka özellik/donanımlara.

Dediğiniz oyunlarda tam performans için MUX ve çift kanal olmak zorunda. Tam performans ve yüksek FPS'ler için. Net anlaşılması için en iyi mobil işlemci ve RTX 3080'e dahi sahip olsanız MUX yoksa çift kanal RAM olsa bile 200-250 FPS üstünü görmeniz pek mümkün değil. Ki bütçe de belli MUX aramanın bir anlamı yok. Onun yerine çift kanal laptoplara yönelin veya işinize yaraya başka özellik/donanımlara.

Ve zaten o FPS'yi MSI Afterburner görse bile ekran 144 Hz olduktan sonra bir işe yaramaz. Maksimum 144 FPS gösterir.

Harici monitörde oyun oynayacaksanız pek önemi yok. Zaten HDMI, Display Port çıkışları görüntüyü direkt NVIDIA üzerinden veriyor. Ama laptop ekranında oynarken %10'a kadar performans farkı olabiliyor.

Ve zaten o FPS'yi MSI Afterburner görse bile ekran 144 Hz olduktan sonra bir işe yaramaz. Maksimum 144 FPS gösterir.
Öyle ancak rekabetçi oyunlarda panelin yenileme hızından öte/fazla FPS de önem arz ediyor. Teknik olarak dediğiniz doğru elbette.

Yeni konular

Geri
Yukarı