Çözüldü MX130 sistemde oyunlar 20-30 FPS veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

adardemir

Decapat
Daha fazla  
RAM
8,00 GB (kullanılabilir: 7,84 GB)
SSD veya HDD modeli
1 TB HDD + 256 GB SSD
Ekran kartı
Nvidia GeForce MX130
Anakart
81Y30016TX
İşlemci
Intel(R) Core(TM) i5-10210U CPU @ 1.60GHz 2.11 G
Daha geçtiğimiz aylarda Lenovo Ideapad L3 Marka/Modelli yeni bir PC aldım. İlk ayımda performans gayet iyiydi ama bir gün Minecraft'te girdiğimde 30 FPS değeri ile karşılaştım ve Minecraft'ın diğer dahili ekran kartını kullandığını fark ettim ve bunu NVIDIA Denetim Masası'ndan ve grafik ayarlarından değiştirdim ve düzeleceği umuduyla oyuna girdiğimde yine 30-20 FPS aralığında bir değer veriyordu (OptiFine kurulu en düşük ayarlar). Minecraft'ın optimizasyon sıkıntısındandır diye geçtim ve GTA 5 girdim bir de ne göreyim 20 FPS tüm ayarları en lowa çektim yine olmadı. 1 FPS bile yerinden oynamadı. Virüs taraması yaptım tüm virüs olabilecek her şey sildim yine aynı FPS değerleriyle karşılaştım. Bu her oyunda aynıydı. Ya drop yiyordum ya da FPS değerim fazlasıyla düşüktü bunu yaşadığım oyunların listesi de şu şekilde: Witcher 3, GTA V, Minecraft CS:GO. Hemen hemen hepsinde ise tüm çözümleri ayrı ayrı denedim ama hiçbir şey olmadı. Ben de PC'mde oyun oynamak istiyorum.

Son düzenleme:
Çözüm
Format atmayın, oyun içi GPU frekans değerlerini de gözlemleyin. Düşüş görüyorsanız bu rehberdekileri uygulayın:
Yine de 80'i geçse de direkt 800'e düşürmemesi lazım.
acaba ben önceden nvidia denetim masasında birkaç ayar yapmıştım sebebi onlar olabilir ayarların isminr bakmam lazım
@e.n.e.s PhysX Yapılandırmasını mx130 seçtim ve her oyunda OpenGL ile görüntü oluşturma GPU sunu mx130 seçtim
@e.n.e.s hocam hala gözle görülür bi şekilde frekans düşüşü var yeni kunu oluştursam bu mhz sorununu nasıl çözebilirim diye bilen varmıdır
@e.n.e.s ve artık sabit mhz değil sorun mhz düşüp artıyor ama bu olay 900 - 400 arası

Son düzenleme:
Yok, frekansın düşmesi için mantıklı bir sebep de yok ortada.
hocam hiçbir çözüm yolu bulamadım aylardır çözüm arıyorum ama bulamıyorum uzun bir süre oyun oynamamaya karar verdim sizinde asus gpu tweak 2 ike olan çözümünüzü bu tür bir sıkıntı çeken biri görür diye çözüm olarak işaretleyeceğim tüm çabalarınız için teşekkürler.

Geri
Yukarı