MX150 GTA V FPS düşüyor

mengüç

Decapat
Merhabalar GTAV oynuyorum. Oyuna giriş yaptığımda Online'da 60 FPS oyun ilerledikçe 15'e kadar düşüyor. Offline'da 70 FPS oyun ilerledikçe 30'a kadar düşüyor ve oynanamaz hale geliyor. Sebebini bir türlü öğrenemedim başta sıcaklık arttığı içindir dedim ama oyun başında da sonunda da 60 derecelerde Max 65 oluyor. O da çok nadir hatta çoğu zaman oyun başında 65 derece oluyor. Oynadıkça 60 derecelere düştüğü bile oluyor. Sürücülerin hepsi güncel. Şimdiden teşekkürler.(i5 8250U- MX150-8 GB RAM 2400MHz)oyun başı ve oyun sonu değerlerine bakabilirsiniz?

Dosya Ekleri

• IMG_20200529_175151.jpg
    IMG_20200529_175151.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 61
  • IMG_20200529_180737_1.jpg
    IMG_20200529_180737_1.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 57
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar GTAV oynuyorum. Oyuna giriş yaptığımda Online'da 60 FPS oyun ilerledikçe 15'e kadar düşüyor. Offline'da 70 FPS oyun ilerledikçe 30'a kadar düşüyor ve oynanamaz hale geliyor. Sebebini bir türlü öğrenemedim başta sıcaklık arttığı içindir dedim ama oyun başında da sonunda da 60 derecelerde Max 65 oluyor. O da çok nadir hatta çoğu zaman oyun başında 65 derece oluyor. Oynadıkça 60 derecelere düştüğü bile oluyor. Sürücülerin hepsi güncel. Şimdiden teşekkürler.(i5 8250U- MX150-8 GB RAM 2400MHz)oyun başı ve oyun sonu değerlerine bakabilirsiniz?

Birebir sorunlarım var nedense benim PC yazda kasıyor oyunlarda altında soğutucu var fanınıda yeni temizledim.

Birincil GPU ile çalışıyor harici GPU'ya NVIDIA GPU'suna geçiş yapmıyor sanırım.

Sürücüleri güncelleyin, sisteminiz güncel olsun, oyunu ikincil kartla çalışmak üzere ayarlayın. Windows 10 ayarlar üzerinden seçtiğiniz uygulamada kullanılacak olan ekran kartını NVIDIA olarak seçin.

Birincil GPU ile çalışıyor harici GPU'ya NVIDIA GPU'suna geçiş yapmıyor sanırım.

Sürücüleri güncelleyin, sisteminiz güncel olsun, oyunu ikincil kartla çalışmak üzere ayarlayın. Windows 10 ayarlar üzerinden seçtiğiniz uygulamada kullanılacak olan ekran kartını NVIDIA olarak seçin.
Sistem güncel ekran kartını varsayılan olarak yaptım ama durum böyle.

Arkadaşın dediğide olmuyorsa Belgeler/Rockstar Games/Gta v orada settings diye bir .txt olması lazım ona gir en altta kullandığı ekran kartı yazar eğer Intel kullanıyorsa oraya kendi ekran kartının tam modelini yaz.

Pekala, o halde oyuna girdikten sonra, örneğin Story Mode'da iken Alt+Tab yapın ve masaüstüne dönün, daha sonra aynı şekilde Alt+Tab yaparak oyuna dönün. GPU kullanımı normal seviyeye gelecektir @mengüç .

Eğer fps düşmeleri drop şeklinde oluyor, birkaç saniye veya biraz daha uzun olmak koşulu ile devam ediyorsa sorun bellek miktarından kaynaklı olabilir.

Ayrıca sorun ekran kartının bellek miktarının azlığından kaynaklı da olabilir.

Eğer sorun uzun süreli devam ediyorsa ekran kartı veya işlemci frekansını ciddi oranda düşürerek frekans değerlerini düşük tutuyor da olabilir. Bunun nedeni ise genelde sıcaklık olur.

Eğer kısa süreli ise bu sorun belleklerden değil depolama biriminden de kaynaklanıyor olabilir. Eğer HDD kullanarak oynuyorsanız yükleme takılmasından kaynaklı zaman zaman fps drop yaşayabilirsiniz.

Ayrıca güç seçeneklerinden performans modunun açık olduğundan emin olun.

Bu dördü arasında benim tahminim ve en olası gözüken ilki yani bellek miktarının yetersizliği. Uzun süredir GTA 5 oynamıyorum ama son oynadığımda bile yeri geldiğinde 12 GB bellek kullanımı gördüğümü hatırlıyorum. Hadi siz arka planda her şeyi kapattınız yine de 8 GB üzerinde bir kullanım olması oldukça olası. Ayrıca anlık takılıp daha sonra yükselen fps değerleri bellek miktarının yetersizliği senaryosunu neredeyse birebir karşılıyor.

Kullandığınız cihazı belirtmemişsiniz ama donanım özelliklerine baktığımda ultrabook türevi veya standard tarzda bir laptop olduğunu tahmin ediyorum. Bu tipteki laptoplarda son yıllarda bellekleri anakarta lehimli üretiyorlar. Eğer sizin bilgisayarınız da bunlar biriyse umalım da 8 GB bellek tek modül olsun ve anakarta bu tek modül lehimli olsun. Eğer öyleyse büyük ihtimalle bir tane boş slot vardır. Oraya 8 GB takarak eğer sorun bellekten kaynaklıysa sorununuz kolaylıkla çözülür.

Eğer anakarta 4 GB lehimli diğer 4 GB slota takılıysa o zaman 4 GB modülü çıkarıp en azından 8 GB bir modül takmak da eğer sorun bellek kaynaklı ise yine kolaylık sorunu çözüme ulaştıracaktır.

Geri
Yukarı