MX230 oyunda Boost kapatıyor

maturker50

Hectopat
Başlıkta da belirttiğim gibi ekran kartı ısısı 75 dereceye gelince 1500 MHz de çalışan kartı 300 MHz'lere kadar indirip ısıyı düşürünce tekrar yükseltiyor. Bu şekilde sürekli tekrar ediyor. Artık sıkıldım. Bu kart 100 dereceye kadar rahatlıkla çalışabiliyor. Bu Boost kapatma olayını kapatabilir miyim? Veya o 75 dereceye ulaşında kapatma olayını 85 90 civarına çekmek gibi bir şey yapabilir miyim? İşlemcide çok ısınıyordu ThrottleStop ile Max Boost hızını 2.4 GHz'ye sabitleyip undervolt ettim. Şu an oyunda 80 derecenin üstüne çıkmıyor. Ancak 1500 MHz de çalışan ekran kartım GTA 5 de 40 50 FPS verirken bir anda 10 20 civarına düşüyor bu da sinir bozuyor.

Eki Görüntüle 1191745

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    681 KB · Görüntüleme: 41
Başlıkta da belirttiğim gibi ekran kartı ısısı 75 dereceye gelince 1500 MHz de çalışan kartı 300 MHz'lere kadar indirip ısıyı düşürünce tekrar yükseltiyor. Bu şekilde sürekli tekrar ediyor. Artık sıkıldım. Bu kart 100 dereceye kadar rahatlıkla çalışabiliyor. Bu Boost kapatma olayını kapatabilir miyim? Veya o 75 dereceye ulaşında kapatma olayını 85 90 civarına çekmek gibi bir şey yapabilir miyim? İşlemcide çok ısınıyordu ThrottleStop ile Max Boost hızını 2.4 GHz'ye sabitleyip undervolt ettim. Şu an oyunda 80 derecenin üstüne çıkmıyor. Ancak 1500 MHz de çalışan ekran kartım GTA 5 de 40 50 FPS verirken bir anda 10 20 civarına düşüyor bu da sinir bozuyor.

Eki Görüntüle 1191745
Bende MX150 var 1683 MHz kendi boostu ben 1750 1770 lere çıkartıyorum kısmıyor kendini. Hangi güç modunda kullanıyorsunuz laptop'u ?

Maalesef ısı kilidini kapatamazsınız bu cihazlar bozulmasın diye üretici tarafından konulan bir kilittir, ekstra soğutucu almalısınız.

Başka bir şey yapmam mümkün değil mi? İşlemciyi bir şekilde çözdüm. Ama ekran kartı Boost kapatıyor. Bu Boost kapatmayı devre dışı bırakabilir miyim? Aslında tam olarak Boost'u kapatmıyor ekran kartının normal hızı 300 MHz civarı. Boost ile 1500 oluyor. Ve ısınınca 800 civarına düşüyor.

Bende MX150 var 1683 MHz kendi Boost'u ben 1750 1770'lere çıkartıyorum kısmıyor kendini. Hangi güç modunda kullanıyorsunuz Laptop'u?

Yüksek performans.

Başka bir şey yapmam mümkün değil mi?

Soğutucu alabilirsiniz, underclock yapıp (yani performansını düşürüp) ısınmasını engelleyerek daha stabil bir şekilde kullanabilirsiniz, eğer bilgisayarınızın garantisi bitti ise içini açıp temizleyebilirsiniz, arka plan uygulamalarını kısıtlayan bir program kurabilirsiniz.

Soğutucu alabilirsiniz, underclock yapıp (yani performansını düşürüp) ısınmasını engelleyerek daha stabil bir şekilde kullanabilirsiniz, eğer bilgisayarınızın garantisi bitti ise içini açıp temizleyebilirsiniz, arka plan uygulamalarını kısıtlayan bir program kurabilirsiniz.

Onların hepsini yaptım bir işe yaramıyor. Ekran kartı sorununu da çözebilmemin bir yolu olmalı. Bu kart hangi voltaj da 1500 MHz de stabil bir şekilde çalışabilir? Curve editor ile o değere ayarlayacağım çünkü. İlk başta YouTube'da birisini görüp 0.700 mv de 1500'e ayarlamıştım ama sonrasında yazılar bozuldu ekranın renklerin falan bozulmaya başladı eski ayarlarına çektim. Hangi değerlerde çalıştırabilirim 1500 MHz de?
Başka ne yapabileceğimi bilen yok mu?
OCCT-20220213-113742-CPUOCCT.png

Buyurun OCCT test sonuçlarım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı