MX250 laptop oyunlarda kasıyor

mertkaradag

Decapat
Merhabalar. Bilgisayarımın özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse; i7-10510U, 16GB ram, 480 GB SSD, Intel UHD Graphics ve NVIDIA GeForce MX250 2 GB VRAM. Garip bir şekilde GTA V ve The Witcher 3 oyunlarında kasmakta. Aslında sorunumu biraz daha açacak olursam laptop şarjdayken kasmaya başlıyor. Şarjdayken 30 FPS gibi bir değer olurken pildeyken %50'nin altına kadar 60 FPS oyunumu oynayabiliyorum. Güç ayarları yüksek performansta onun dışında kayda değer başka bir şey ise oyunları oynarken MX250 olan ekran kartı %100 gözüküyor. Bunda bir sorun yok diye düşünüyorum ama yine de belirtmek istedim ve bir de işlemci oyundayken %10-%20 arası geziniyor. Nadiren %40'a çıkıyor. Çözümü var mıdır? Eğer varsa yazarsanız çok sevinirim çünkü bir kaç gündür gerçekten can sıkan bir durum. (İsteyen arkadaşlara oyun açıkken görev yöneticisinden değerlerin SS'lerini atabilirim.)

69-72 derece mi? Yüzde olarak yazmışsınız.
Evet yüzde olarak yazdım. Kusuruma bakmayın. Şu anda evde olmadığımdan tam bir şey söyleyemeyeceğim. Eve gidince detaylı bir şekilde bakıp size cevap vereceğim.
69-72 derece mi? Yüzde olarak yazmışsınız.
69-72 dereceymiş. Ben onu yüzde olarak görmüşüm. Üzgünüm.
Sorunu anlayan var mı? Can sıkıcı bir durum olmaya başladı çünkü.

Son düzenleme:
Ryzen 5 3500U ve MX230 Valorant orta ayarlar 70-60FPS sizinki nasıl açmıyor hocam. Benim islemcimde eski.
Hiç bir fikrim yok.

Bu arada yeni bir şey fark ettim. The Witcher 3 oyununu oynarken pilde ve şarjda işlemci yüzdesine baktım. Şarjdayken The Witcher 3 ekteki gibi fakat pilde farklı bir yüzde gösteriyor. Pilde genelde %10'un aşağısına inmiyor. %10-%20 bazen %30 olduğunu fark ettim fakat %30 nadiren oluyor. Sizce bu normal mi? Bence pildeyken işlemciyi rahat kullanıyor fakat şarja taktığımda işlemciyi kısıtlıyor pilden tasarruf etmek için. Ben böyle düşünüyorum. Böyle bir ayar varsa nasıl değiştirebilirim bu ayarı?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    27,6 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Hiçbir fikrim yok.

Bu arada yeni bir şey fark ettim. The Witcher 3 oyununu oynarken pilde ve şarjda işlemci yüzdesine baktım. Şarjdayken The Witcher 3 ekteki gibi fakat pilde farklı bir yüzde gösteriyor. Pilde genelde %10'un aşağısına inmiyor. %10-%20 bazen %30 olduğunu fark ettim fakat %30 nadiren oluyor. Sizce bu normal mi? Bence pildeyken işlemciyi rahat kullanıyor fakat şarja taktığımda işlemciyi kısıtlıyor pilden tasarruf etmek için. Ben böyle düşünüyorum. Böyle bir ayar varsa nasıl değiştirebilirim bu ayarı?

Oyunu aşağı atıp bakmayın MSI Afterburner ile bakarsanız daha sağlıklı olur. CPU-GPU sıcaklığı ve frekansı ekli olsun.

Oyunu aşağı atıp bakmayın MSI Afterburner ile bakarsanız daha sağlıklı olur. CPU-GPU sıcaklığı ve frekansı ekli olsun.
Şarjdayken ve pildeyken. (1. resim şarj, 2. resim pil)
Belki şaka gibi gelecek ama GTA SA'da bile kastı az önce...

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (7).png
    Ekran Görüntüsü (7).png
    3,1 MB · Görüntüleme: 41
  • Ekran Görüntüsü (8).png
    Ekran Görüntüsü (8).png
    3 MB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
DDU ile ekran kartı driverını kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyebilirsin. Aynı soruna sahip bazı kullanıcılar BIOS güncelleyerek sorunu çözmüş.
İki tane ekran kartı var. İkisini de mi silip yeniden yükleyeyim? Ve BIOS güncellemesini nasıl yapacağım?
DDU ile ekran kartı driverını kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyebilirsin.
Sadece NVIDIA'yı sildim fakat işe yaramadı, hala sorun devam ediyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı