MX330 laptop oyunlarda düşük FPS

Madsonik55

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
i5 1035G1 8 GB 256 GB SSD MX330 bu özellikteki bilgisayara sahibim. Link çok oyun oynayan biri değilim, üniversitede okuyorum ve bu yüzden laptop aldım. Bazen Valorant CS:GO, LoL gibi oyunları oynuyorum. Bu bilgisayarda Valorant ve CS:GO'yu denediğimde performans açışından hayal kırıklığına uğradım. En Low'da da en yüksekte de çözünürlük değiştirsem de 40 60 arası FPS alıyorum. 80 90'da oluyor fakat drop giriyor. Ama genellikle FPS 40-60 arası seyrediyor. Bilgisayar Gaming laptop değil biliyorum ama yine de daha iyi performans göstermesini bekliyordum. Bu özelliklerle aldığım performans normal mi, performansı artırmam için ne önerirsiniz? Fotoğraflarda ayarlar en Low'da.

7f8d154d-a2d0-4fd1-9ce0-8a91fceeb3c1.jpg

29ace7cb-351c-407a-88f5-e081fde44452.jpg

dd9fe69b-4bfe-430f-aac0-511ad893758f.jpg

öncelikle şunu söyleyeyim her pc yi actıgında o programı açmalısın
sorunun cevabıda şu FIVR diye bir yer var orda ona basıyorsun böyle bir ekran acılıyor sol üstte modlar var atıyyorum game olana geliyorsun daha sonra sol altta core active var onu düşürüyorsun aşşagıya nekadarda çalışmasını istiyorsan Eki Görüntüle 608379
mesela ben oyunda 2400mhz e cekmişim sende o civarlarda yapabilirsin
24 yazan kısma mı istediğimizi yazacağız hocam?

Oyuna girerken Game moduna alırsın. Normal gezerken performansa falan ayarla kendine göre. Evet o sende yüksektir biraz daha, 36 falandır. Onu 2000MHz düşürmek istiyorsan en üsttekini aşağıya çekeceksin işte 20'ye düşüreceksin. 1 Core active olanı. Onu yaptıktan sonra eğer diyorsan ki hep aynı frekansta olsun hiç oynamasın ama bu ısınma yapabilir söyleyeyim. Speed Shift var programın ana ekranında ona tik at, sonra 128 yazan yere 2 kere tıkla 0 yap, entera bas frekansın hep sabit olur. Oldu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyuna girerken Game moduna alırsın. Normal gezerken performansa falan ayarla kendine göre. Evet o sende yüksektir biraz daha, 36 falandır. Onu 2000MHz düşürmek istiyorsan en üsttekini aşağıya çekeceksin işte 20'ye düşüreceksin. 1 Core active olanı. Onu yaptıktan sonra eğer diyorsan ki hep aynı frekansta olsun hiç oynamasın ama bu ısınma yapabilir söyleyeyim. Speed Shift var programın ana ekranında ona tik at, sonra 128 yazan yere 2 kere tıkla 0 yap, entera bas frekansın hep sabit olur. Oldu mu?
Hocam ben o ayarı aşağı çekemiyorum. Butonlar aktif değil. Ayrıca bende 2.4 gibi bir hıza sabitlemek istiyorum çok ısınmasın diye.
5.png

Set multiplier var programın ana ekranında
Ona tik atıp 22 ye kadar çıkar.
Olmazsa başka bişey deneriz.
Hocam bu ayar neyi etkiliyor? Bu ayardan sonra butonlar aktif olur mu? Mavi ekranla vs karşılaşır mıyım? Yabancı sitelerde bulduğum bilgilere göre bios FIVR control sayfasını değiştirmeye izin vermiyor. Bunu nasıl halledebilirim fikriniz var mı acaba?

Bu ayar sadece frekansını etkiler
Mavi ekran alma sadece voltaj ayarlarıyla oynarsan alabilirsin onun haricinde herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmazsın.
Bir yap dediğim ayarı set multiplayer ı etkinleştirip hangi frekansta çalışmasını istiyorsan ona cek mesela 2200 MHz istiyorsan 22T olacak.

Bu ayar sadece frekansını etkiler
Mavi ekran alma sadece voltaj ayarlarıyla oynarsan alabilirsin onun haricinde herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmazsın.
Bir yap dediğim ayarı set multiplayer ı etkinleştirip hangi frekansta çalışmasını istiyorsan ona cek mesela 2200 MHz istiyorsan 22T olacak.
10 dakika csgo oynadım sıcaklıklar bu şekilde. Dün valorant da girdim ilk başta program açıkken bile 12 fps civarı verdi, programı kapattım sorun düzeldi daha sonra yine 12 fps civarına düştü. İşlemciye baktığımda 0.19Ghzye kadar düşmüştü. Çok ısındığı için oldu diye düşünüyorum. Bir soğutucu şart sanırım. Ayrıca vanguard ile throttlestop programı çakışıyor gibi geldi.
Dediğiniz ayarı yaptım fakat işlemci hızı 2.20gibi bir değerde sabit kalmadı. İşlemciyi bu değere sabitlersem aşırı ısınmanın önüne geçerim diye düşünmüştüm.
5f52b01f-5eff-496b-a668-71ca1592983d.jpg
46e12b3d-5c53-4e0f-b74c-a0d7b58a2799.jpg

Oyundayken işlemci frekans degerlerini aç MSI Afterburner programında ve frekans kac MHz kadar cıkıyor bir bak en yüksek cıktıgı frekansı ve en düşügü yazarsın buraya.
Büyük ihtimal sıcaklıktan düşürüyor frekansını.

hocam bu throottle programı açık iken işlemci yüksek frekans da oyunlar da çalışıyor ama bu defa ekran kartı 1700 mhz hızdan 500e sabitliyor kendini. Tam tersi throottle programından çıkış yapıldığında ekran kartı 1700 mhz çalışıyor bu defa işlemci 1.ghz de çalışıyor. Bunu çözmenin bir yolu varmıdır aynı bilgisayarı kullanıyoruz hp-dw2005nt cihaz

hocam bu throottle programı açık iken işlemci yüksek frekans da oyunlar da çalışıyor ama bu defa ekran kartı 1700 mhz hızdan 500e sabitliyor kendini. Tam tersi throottle programından çıkış yapıldığında ekran kartı 1700 mhz çalışıyor bu defa işlemci 1.ghz de çalışıyor. Bunu çözmenin bir yolu varmıdır aynı bilgisayarı kullanıyoruz hp-dw2005nt cihaz
Şimdi ekran kartın ile işlemcinin ısı borusu aynı olduğunu düşünüyorum.
İşlemcin yüksek frekansda calışırken daha fazla ısınıyor, işlemcinin ısınması ekran kartınıda etkilediğinden dolayı ekran kartıda ısınıyor bu durumda ekran kartı daha fazla ısınmamak için frekansını düşürüyor.
Sorunun büyük ihtimalle budur, kesin konusmam için MSI afterbuner programında sıcaklıklar ve frekansları acıp fotografını buraya atabilirmisin oyundayken. Ona göre bir çözüm uygularız.

Yeni konular

Geri
Yukarı