MX330 laptop oyunlarda düşük FPS

Madsonik55

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
i5 1035G1 8 GB 256 GB SSD MX330 bu özellikteki bilgisayara sahibim. Link çok oyun oynayan biri değilim, üniversitede okuyorum ve bu yüzden laptop aldım. Bazen Valorant CS:GO, LoL gibi oyunları oynuyorum. Bu bilgisayarda Valorant ve CS:GO'yu denediğimde performans açışından hayal kırıklığına uğradım. En Low'da da en yüksekte de çözünürlük değiştirsem de 40 60 arası FPS alıyorum. 80 90'da oluyor fakat drop giriyor. Ama genellikle FPS 40-60 arası seyrediyor. Bilgisayar Gaming laptop değil biliyorum ama yine de daha iyi performans göstermesini bekliyordum. Bu özelliklerle aldığım performans normal mi, performansı artırmam için ne önerirsiniz? Fotoğraflarda ayarlar en Low'da.

7f8d154d-a2d0-4fd1-9ce0-8a91fceeb3c1.jpg

29ace7cb-351c-407a-88f5-e081fde44452.jpg

dd9fe69b-4bfe-430f-aac0-511ad893758f.jpg

MSI Afterbuner programından ekran kartına undervolt yapmak gerekiyor. Biraz araştırma ile kendinizde yapabilirsiniz. Yapamazsanız ben bilgisayarınıza bağlanıp yaparım.
hocam bu ayara ihtiyaç duyulmasının sebebi nedir ? pc daha yeni alındı özellikler güçlü duruyor ama default ayarlarda neden oynatmıyor düşük oyunları bile ? servise göndermelik bi durum var mı

hocam bu ayara ihtiyaç duyulmasının sebebi nedir ? pc daha yeni alındı özellikler güçlü duruyor ama default ayarlarda neden oynatmıyor düşük oyunları bile ? servise göndermelik bi durum var mı
O cihazlar genel olarak iş için olduğundan dolayı soğutması pek iyi olmuyor ve yazılımlarıda düşük güçte kullanmak ve batarya süresini uzatmak bundan dolayı hem ısınıyor hemde performansı düşük oluyor.
Bizim yaptığımız şey ise hem ekran kartına giden voltajı azaltıp hem de e oyundayken tek bir frekansta çalışmasını sağlıyoruz bu sebepten dolayı ekran kartı ısınmamış oluyor ve frekans stabil olduğundan drop gibi şeyler yaşanmıyor.
Çözümü burda

Son düzenleme:
O cihazlar genel olarak iş için olduğundan dolayı soğutması pek iyi olmuyor ve yazılımlarıda düşük güçte kullanmak ve batarya süresini uzatmak bundan dolayı hem ısınıyor hemde performansı düşük oluyor.
Bizim yaptığımız şey ise hem ekran kartına giden voltajı azaltıp hem de e oyundayken tek bir frekansta çalışmasını sağlıyoruz bu sebepten dolayı ekran kartı ısınmamış oluyor ve frekans stabil olduğundan drop gibi şeyler yaşanmıyor.
Çözümü burda
Teşekkürler hocam, şuan sınavlardan dolayı yoğunum cuma ya da cumartesi deneyip geri dönüş yaparım.

Çözümü burda
bu işlem garanti dışında bırakır mı pcyi ? veya herhangi bi zarar verir mi hocam

Bende de HP 15-DW2009NT var. Ben monitörüm 60 Hz olduğu için 60 FPS limit koyuyorum ve hiçbir şey değişmiyor bence yapmaya uğraşma ama başka bir monitöre bağlarım öyle oynarım dersen ya grafikleri kıs ya da OC yap ama çok ısınır o yüzden boşuna uğraşma ama 60 altı alıyorsan ekran kartının ve işlemcinin başka programlarla meşgul olmamasını sağla ve soğutmaya çalış.

Bende de HP 15-DW2009NT var. Ben monitörüm 60 Hz olduğu için 60 FPS limit koyuyorum ve hiçbir şey değişmiyor bence yapmaya uğraşma ama başka bir monitöre bağlarım öyle oynarım dersen ya grafikleri kıs ya da OC yap ama çok ısınır o yüzden boşuna uğraşma ama 60 altı alıyorsan ekran kartının ve işlemcinin başka programlarla meşgul olmamasını sağla ve soğutmaya çalış.
iade ettim hocam cevap için teşekkürler yine de

Merhaba, konudaki tüm cevapları okumadım ama sanırım tam bir çözüme ulaşılamamış. Bende de aynı PC var ve oynadığım oyunlarda genel olarak drop yemediğim bir ayar buldum. Aynı zamanda kasmaları da önledi. CS:GO için denemedim ama Fortnite oynayarak denedim. Kendi açımdan güzel bir sonuç aldığımı söyleyebilirim. Şu şekilde yapıyorsunuz: Oyun oynamak istediğiniz zamanlarda masaüstünde iken mouse ile sağ tıklayıp görüntü ayarlarına girin ve ekran çözünürlüğünü 1280x720 yapın. Oyunlarda ise (benim tavsiyem) çözünürlüğü 1366x768 ya da 1360x768 yapın ve grafik ayarlarını çok fazla yüksekte tutmayın. Orta ve düşük ayarlarda akıcılık sağlanabiliyor. Bu arada bazı oyunlarda (özellikle günümüz oyunlarında) güç kaynağını takarak oynamak zorunda kalabilirsiniz çünkü FPS düşüşüyle karşılaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda PC çok hızlı ısındığından dolayı da bir soğutucu da gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı