MySQL sunucusuna oturum açılamıyor

DannyTheNeil

Hectopat
Appserv kullanıyorum ve ne zaman Phpmyadmin'e giriş yapmayı denesem kullanıcı adı şifre istiyor kullanıcı adı genel olarak root olduğu için root giriyorum şifremi.
Giriyorum bu hata ile karşılaşıyorum sorun nedir?

1591716350922.png

Merhaba,

Bunun olmasının nedeni, MySQL'in sonraki sürümlerindeki kimlik doğrulama yöntemi değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Stackowerflow'da konuyla ilgili paylaşım yapılmış, linki de aşağıda paylaşıyorum.

MySql terminaline girip şunları yazman yeterli olacak gibi gözüküyor:
mysql -u root -p
my_password
alter user 'username'@'localhost' identified with mysql_native_password by 'password';

Merhaba,

Bunun olmasının nedeni, MySQL'in sonraki sürümlerindeki kimlik doğrulama yöntemi değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Stackowerflow'da konuyla ilgili paylaşım yapılmış, linki de aşağıda paylaşıyorum.

MySQL terminaline girip şunları yazman yeterli olacak gibi gözüküyor:
MySQL -u root -p
MY_PASSWORD
Alter user 'username'@'localhost' identified with MYSQL_NATIVE_PASSWORD by 'password';

MySQL terminaline nasıl girebilirim?

1. Windows komut satırına gir (Win + R ile çalıştırı aç, cmd yaz entera bas gelecektir)
  2. C:\Users\pc_adi gibi bişey çıkacaktır burada, cd\ yaz entera bas.
  3. C:\> çıkacaktır, oraya cd Program Files\MySQL\MySQL Server 8.0\bin yaz entera bas, çalışmazsa farklı bir versiyon veya farklı bir yerde olabilir burada bunu yapmamızdaki amaç Mysql bin dosyasına girebilmek. Sen de senin pcndeki yere göre komutu çalıştırabilirsin.
  4. bin içerisine girdik, şimdi mysql -uroot -p yaz entera bas.
  5. Şifreni soracaktır, şifreni gir ve entera bas.
  6. Ve işte mysql terminali açmış bulunuyorsun 😀 sonra yukardaki alter userlı kısmı deneyebilirsin.
Umarım işe yarar.

1. Windows komut satırına gir (Win + R ile çalıştırı aç, CMD yaz entera bas gelecektir)
  2. C:\Users\pc_adi gibi bir şey çıkacaktır burada, cd\ yaz entera bas.
  3. C:\> Çıkacaktır, oraya CD Program Files\MySQL\MySQL Server 8.0\bin yaz entera bas, çalışmazsa farklı bir versiyon veya farklı bir yerde olabilir burada bunu yapmamızdaki amaç MySQL bin dosyasına girebilmek. Sen de senin pcndeki yere göre komutu çalıştırabilirsin.
  4. Bin içerisine girdik, şimdi MySQL -uroot -p yaz entera bas.
  6. Ve işte MySQL terminali açmış bulunuyorsun 😀 sonra yukarıdaki alter userlı kısmı deneyebilirsin.
Umarım işe yarar.

Teşekkür ederim işe yaradı

1. Windows komut satırına gir (Win + R ile çalıştırı aç, cmd yaz entera bas gelecektir)
  3. C:\> çıkacaktır, oraya cd Program Files\MySQL\MySQL Server 8.0\bin yaz entera bas, çalışmazsa farklı bir versiyon veya farklı bir yerde olabilir burada bunu yapmamızdaki amaç Mysql bin dosyasına girebilmek. Sen de senin pcndeki yere göre komutu çalıştırabilirsin.
  6. Ve işte mysql terminali açmış bulunuyorsun 😀 sonra yukardaki alter userlı kısmı deneyebilirsin.
Umarım işe yarar.
bende dediğin dosyalar yok yardımcı olurmusun 2 gündür uğraşıyorum hataya format attım gene çözülmedi (win 7)
Umarım işe yarar.
bahsettiğin dosyalarıda bulamadım

Kod:
mysql -u root -p

Şifreyi belirlerken çıkan hata.
MS Komut satıırında aşağıdaki hata yer alıyor. Bunu bana yardım edece var mı ?
Kod:
Y:\wamp\bin\mysql\mysql8.0.18\bin>mysql -u root -p
Enter password: *********
mysql: Unknown OS character set 'cp857'.
mysql: Switching to the default character set 'utf8mb4'.
ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: Y
ES)

buradaki karakter setini düzeltmek de karmaşık geldi. Wamp server kullanıyorum. Win7 de
Kod:
mysql -u root -p

Şifreyi belirlerken çıkan hata.
MS Komut satıırında aşağıdaki hata yer alıyor. Bunu bana yardım edece var mı ?
Kod:
Y:\wamp\bin\mysql\mysql8.0.18\bin>mysql -u root -p
Enter password: *********
mysql: Unknown OS character set 'cp857'.
mysql: Switching to the default character set 'utf8mb4'.
ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: Y
ES)

buradaki karakter setini düzeltmek de karmaşık geldi. Wamp server kullanıyorum. Win7 de

my.ini ye aşaıdakini ekledim.

Kod:
[mysqld]
init_connect='SET collation_connection = utf8_turkish_ci'
init_connect='SET NAMES utf8'
character-set-server=utf8
collation-server=utf8_turkish_ci
skip-character-set-client-handshake

[mysql]
default-character-set=utf8
default-collation=utf8_turkish_ci

[client]
default-character-set=utf8
default-collation=utf8_turkish_ci

Wampserverda PHP yi 7.4 versiyona yükselmeyi seçtim. Phpmyadmin den tekrar denedim.
CMD ile yukarıdaki tanımlamaları yaptım. İnanın tesadüf gibi bişey.
Hangisi sebep oldu bilmiyorum :))

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı