Namaz kılarken kıbleyi karıştırınca namaz kabul olur mu?

XEfe.Bey

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba iyi akşamlar. Namaza durunca bazen istem dışı olarak Kıble'nin yerini karıştırıyorum, tam namaz bitiyor benim aklıma Kıble'nin yeri geliyor. Namazım kabul oluyor mu, tekrar kılmalı mıyım?

Merhaba iyi akşamlar. Namaza durunca bazen istem dışı olarak Kıble'nin yerini karıştırıyorum, tam namaz bitiyor benim aklıma Kıble'nin yeri geliyor. Namazım kabul oluyor mu, tekrar kılmalı mıyım?
İstemeden olduğu için sıkıntı olacağını sanmam ama sürekli tekrarlıyorsan mantıken kabul olmayacaktır.

Eğer namazda iken kıblenin yönünü hatırlarsan namazını bozmadan o yöne yönelebilirsin. Eğer namazını bitirdiysen ve kıbleyi yanlış yöne kıldığını fark edersen namazı tekrarlanan gerek kalmaz.

Bu unutkanlığı alışkanlık haline getirmek bi nevi ihmalkarlıktır. Nasıl kabul olabilir? O zaman oruç tutayım her seferinde unutayım yiyip içeyim nasıl olsa unutkanım allah affeder. Böyle bir şey olabilir mi?
Eğer insan bunu alışkanlık haline getirdiyse zaten unutkanlıktan değil ihmalkarlık yapmış olur. Yani normalde kabul olmaz ama belki Allah affeder ona karışamam.

Yeni konular

Geri
Yukarı