Namaz kılmayı unutuyorum

@Dead Girl "Tanrı'yı kim yarattı?" sorusu bana göre mantıktan bir hayli uzak. Yaratılmaya muhtaç olan bir varlık asla "Tanrı" vasfını taşıyamaz. Tanrı hep var olan olmalıdır, dolayısıyla Tanrı olamaz.

Son günlerde hep böyle oluyor. Namaz kılmadığımı akşam 10 gibi hatırlıyorum ve gün içerisinde hiç aklıma gelmiyor. Akşam aklıma gelince de sadece yatsıyı akşamla beraber kılıyorum ne yapayım?
Genel olarak kabul edilen görüşe göre, namaz kılmayı unutan kişi, hatırladığı anda namazını kaza etmelidir. Yani unuttuğu namazın sayısına ve vaktine göre namazını yeniden kılmalıdır. Bu durumda namazın başında veya sonunda yanılma secdesi yapmasına gerek yoktur. Çünkü unutmak bir özürdür ve Allah Teala affedici ve merhametlidir.

Namaz kılmayı unutmak istemiyorsanız, size şu tavsiyelerde bulunabilirim:
  • Namaz kılmak için uygun bir yer ve zaman ayırın. Namaz kılacağınız yeri temiz ve sakin tutun. Namaz kılmadan önce abdest alın ve niyet edin. Namaz kılarken dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durun. Namaz kılacağınız zamanı da önceden planlayın ve başka işlerle meşgul olmayın.
  • Namaz için odanda ayrı bir bölüm ayırırsan ve seczadeni yayarsan, gördüğünde aklına gelecektir.
  • Namaz kıldığınızda Allah’ın huzurunda olduğunuzu hatırla. Namaz, Allah ile konuşmak ve O’na yaklaşmaktır. Namaz kılarken Allah’ın sizi gördüğünü, duyduğunu ve bildiğini düşünün. Namaz kılmanın size verdiği huzur, mutluluk ve manevi tatmini hissedin.
  • Namaz vakitlerini takip edin. Namaz vakitleri için bir uygulama indirebilir, bir ezan saatine bakabilir veya bir takvim kullanabilirsiniz. Namaz vakti geldiğinde size hatırlatma yapacak bir alarm kurun.

"...Rabbi evzı’nî en eşkure ni’metekelletî en’amte aleyye ve alâ vâlideyye ve en a’mele sâlihan terdâhu ve aslıh lî fî zurriyyetî, innî tubtu ileyke ve innî minel muslimîn(muslimîne)."

“...Rabbim! Bana ve ana-babama verdiğin nimete şükretmemi ve razı olacağın yararlı iş yapmamı temin et. Benim için de zürriyetim için de iyiliği devam ettir. Ben sana döndüm. Ve elbette ki ben müslümanlardanım.“

Geri
Yukarı