Namaz neden farz bir ibadet?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çok şefkatli bir doktorun senin hastalığını iyileştirmek için sana bir ilaç veriyor. Bu ilacı günde 5 kere alman için seni zorluyor. Eğer almazsan sonucunda çok acı çekeceksin diyor.

Çok merhametli ve şefkatli Allah seni dünyaya ruhun ve bedenini hastalıklı olarak (manevi açıdan) gönderiyor. Diyor ki: "Günde 5 kere namazını kıl. Dua et. Derdini sıkıntını tasanı bana anlat. Yoksa çok ateşli cehennem sana gelecek."

Sonuçta Allah zaman ve mekandan münezzehtir. Yaratmadan önce ne yapıyordu neden yarattı vb. soruları sormak için bizim aklımız irademiz yetmeyecektir. Nasıl ki bir kedi sadece kendi dünyasını bilip insan dünyasını idrak edemeyeceği gibi; Bizde kendi dünyamızı bilip, ahiret ile ve mutlak Allah ile alakalı pek çok şeyi kavrayamayız.

Allah bizi yaratmış, cennet ve cehennemi yaratmış, evreni yaratmış, akıllara gelebilecek soruların çoğunu hadis ve Kur'an'da saklamış; Çok fazla kafayı yorup da dinden çıkmak için bahane aramaya gerek yok. Elimizdeki kaynaklar ile birçok ateist agnostik vb. çürütülebiliyor.
Allah'a inanmak adı üzerinde bir inanç meselesidir, Allah'ın varlığını kesin olarak kanıtlamış olsaydınız ilk öncellikle Ateist ve Apateistler kabul ederdi.
Ateistlerine çoğuna baktınız da (sorgulayıp Ateist olanlar) tanrının belirsizliğinin şüphesi bile onları Ateist olmaya itmiş, gerektiğinde bunun için çabalamışlardır.

Elinizdeki kaynakları alabilir miyim?

Çok şefkatli bir doktorun senin hastalığını iyileştirmek için sana bir ilaç veriyor. Bu ilacı günde 5 kere alman için seni zorluyor. Eğer almazsan sonucunda çok acı çekeceksin diyor.

Çok merhametli ve şefkatli Allah seni dünyaya ruhun ve bedenini hastalıklı olarak (manevi açıdan) gönderiyor. Diyor ki: "Günde 5 kere namazını kıl. Dua et. Derdini sıkıntını tasanı bana anlat. Yoksa çok ateşli cehennem sana gelecek."

Sonuçta Allah zaman ve mekandan münezzehtir. Yaratmadan önce ne yapıyordu neden yarattı vb. soruları sormak için bizim aklımız irademiz yetmeyecektir. Nasıl ki bir kedi sadece kendi dünyasını bilip insan dünyasını idrak edemeyeceği gibi; Bizde kendi dünyamızı bilip, ahiret ile ve mutlak Allah ile alakalı pek çok şeyi kavrayamayız.

Allah bizi yaratmış, cennet ve cehennemi yaratmış, evreni yaratmış, akıllara gelebilecek soruların çoğunu hadis ve Kur'an'da saklamış; Çok fazla kafayı yorup da dinden çıkmak için bahane aramaya gerek yok. Elimizdeki kaynaklar ile birçok ateist agnostik vb. çürütülebiliyor.
Bence güzel örnek.

Bizim Allah'a şükür amaçlı yaptığımız bir ibadet.

Yani Allah bizim ibadetimize muhtaç değil ama Allah namaz ile insanların dini hatırlayıp yanlış yola sapmasını engellemek ister.
Yanlış yoldan kastın nedir? Ateist, Deist, Agnostik, Apteist insanlar, yanlış yolda mı?

Kedi örneği kafamda birşeyler canlandırdı. Teşekkür ederim.
Robotlukla alakası yok(bence)günde sadece 1 saat yapılan bir şey sizi robot yapmaz. Ayrıca namaz kılınca ferahlıkta hissedersiniz.(bence)
Arkadaş sorgulamadan ibadet et tarzı birşey söylemiş. O yüzden demiştim onu.

Allah'a inanmak adı üzerinde bir inanç meselesidir, Allah'ın varlığını kesin olarak kanıtlamış olsaydınız ilk öncellikle Ateist ve Apateistler kabul ederdi.
Ateistlerine çoğuna baktınız da (sorgulayıp Ateist olanlar) tanrının belirsizliğinin şüphesi bile onları Ateist olmaya itmiş, gerektiğinde bunun için çabalamışlardır.

Elinizdeki kaynakları alabilir miyim?
Tanrı neden kendisine ibadet edilmesini istiyor dedin. İhtiyacı mı var ki dedin. Cevabını verdim. Ateistlik apateistlik agnostiklik vb bunlar sonraki işler. Tanrıya inanmıyorsanız tanrının içeriğini sorgulayamazsınız zaten. Önce tanrının varlığını sorgulayın. Sonra neden böyle neden şöyle diye içeri girin. Tanrının olmama olasılığı Hulk'un gerçek olma olasılığından daha düşük :D

İbadet sembolik bir şey, tanrıya bağlılığı gösterir. Oruç yoksulları anlamak için, domuz eti zararlı olduğu için haram gibi şeyler dini mantık çerçevesinde kuvvetlendirme çabaları. İbadetler sembolik. Tanrı öyle istedi diye namaz kılıyorsun, oruç tutuyorsun. Domuz eti yemiyorsun.

Yanlış yoldan kastın nedir? Ateist, Deist, Agnostik, Apteist insanlar, yanlış yolda mı?
Hayır amacım onlara gönderme değil.
Allah din konusunda herkesi serbest bıraktı. Kur'an da yazar.

Namaz ile Allah'a yakın hissederiz (ki kılanlar cidden bu hissi bilir) ve haram şeylerden (hırsızlık, zina, kumar, içki vb.) kaçınırız.

Benim aklım, iradem onun ne yaptığını anlamaya yetmeyecekse inanmaya nasıl yetiyor çok merak ediyorum. Veya anlamaya aklım ermeyecekse neden okuyup anla diye kitap indirmiş? Çok zırva bir cevap.

Sorum basitçe yukarıdaki gibidir. Oruç ibadetinin farz olmasını anlıyorum. Basitçe yoksulların, yemeğe muhtaç insanların halinden, durumundan anlayarak insanların daha bilinçli olması vb. sağlanabilir. Ancak namazın farz olmasını çözemedim bir türlü. Topluma yararı yok diye düşünüyorum. Ayrıca Allah gibi yüce bir varlığın gücünün benim namazımla alakalı olmadığını düşünüyorum. Bedenime yararlı olduğunu duydum bir hocadan. Sadece bedenime yararlı ve sevap ise namaz kılıp kılmamanın kendi tercihim olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda bilgisi olanlar beni aydınlatabilirse sevinirim.

Ona bağlılığını bildirmen gibi bir şey.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı