Namaz neden farz bir ibadet?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben gerçeklerden yanayım, ben Kuran'ı 2 kere hatim etmiş bir insanım.
Gerektiği yerde diyanete, imamlara ve hocalara gidip bu surenin anlamı ne diye sormuş bir insanım.
Çoluk çocuğun maskarası oluyoruz...
İnsanlarla konuşmayı öğrenmen gerekiyor daha adını bile bilmediğin kişilere çoluk çocuk diyemezsin dostum.

Bu kısma girmeyeceğim.
Aklım Allah'ı kavramaz.
Dinden çıkmaktan korkuyorum çünkü ben dinî hissediyorum ve gerçek (Mantıklı) olduğunu anlıyorum.

Dini hissetmek derken Allah'a dua edince içimin rahatlaması (belki psikolojik bir durum) kendime dinin gerçek olduğunu hissettiriyor.
Belki araştırınca sana mantıksız gelecek? Bundan mı korkuyorsun?

Ben gerçeklerden yanayım, ben Kuran'ı 2 kere hatim etmiş bir insanım.
Gerektiği yerde diyanete, imamlara ve hocalara gidip bu surenin anlamı ne diye sormuş bir insanım.
Çoluk çocuğun maskarası oluyoruz...
Hocam benim gibi sorguluyan, düşünen bir Müslüman bulmak iyi.

Sorgulamak, düşünmek dinin emri gibi...

Dinden çıkmaktan niye korkuyorsun? Belki din mantıksız?
İslam'da küfür dinden çıkartır insan istemese bile bazen bir anlık isteği ile söyleyip dinden çıkabilir. Sorgulamak iyidir İslam'da sorgulamak yasak değildir. Ancak Sorgulamayı İslam'dan çıkmak için yaparsan zaten çok kolay şekilde İslam'dan çıkarsın. Eğer İslam'ı tanıyıp güzel bir müslüman olmak için araştırıp sorgularsan en kral müslüman olursun. Kalbin nereye yatıksa oraya gidersin.

Benim kafama bir ayet takılsa bunu sorgulamak istesem ateist argümanlarına baksam o ayet bana mantıksız çelişki gelir dinden çıkarım. Bu ayeti İslam için çalışan insanlara sorarsam o ayet güzel gelir ve imanım yükselir.

Şu forumun % kaçı, Kuran'ı Kerim'i bitirip, Türkçe mealini okudu anlamıyorum.

Kuran'ı Kerim'in Türkçe meali, Diyanet tarafından ücretsiz dağıtılıyor.
İnandığınız Allah'ın kitabını okumaktan acizsiniz!

Sorgulayamıyacağın için. Şuana kadar gelmiş geçmiş herşeyi yaratan bir varlığı sorgulamayı aklın yetemez. Onu kim yarattı diyemezsin örnek olarak çünkü yaratmak kavramını yaratan kişi o.
Neyse, teşekkürler.

İslam'da küfür dinden çıkartır insan istemese bile bazen bir anlık isteği ile söyleyip dinden çıkabilir. Sorgulamak iyidir İslam'da sorgulamak yasak değildir. Ancak Sorgulamayı İslam'dan çıkmak için yaparsan zaten çok kolay şekilde İslam'dan çıkarsın. Eğer İslam'ı tanıyıp güzel bir müslüman olmak için araştırıp sorgularsan en kral müslüman olursun. Kalbin nereye yatıksa oraya gidersin.

Benim kafama bir ayet takılsa bunu sorgulamak istesem ateist argümanlarına baksam o ayet bana mantıksız çelişki gelir dinden çıkarım. Bu ayeti İslam için çalışan insanlara sorarsam o ayet güzel gelir ve imanım yükselir.
İstemeyerek yaptığın şey seni çıkarmaz.

Bu kadar güzel hissederken sizi İslam'dan uzaklaştıran nedir?
Bu tarz gözle göremediğim manevi şeylere bağ kuramıyor olmamdır. Bu benim için bir kusur da değil. Maalesef diyemiyorum, dibine kadar Materyalistim. Yine de Mitolojik hikayeler ve Semavi dinler; güzel, hayata renk katan konular. Metafiziksel kavramlar, Astroloji, Semavi dinler gibi "Varsayım"ları kabul etmesem dahi bunları hoş bulurum. Eğlencelidirler. Kabul etmesem bile çağdışı bir yaratıkmışçasına bu fikirleri kabul edenleri; karşılamamam gerektiği gibi karşılayıp kalplerini kırmayı pek sevmem, hatta hiç sevmem.

Tarafsız araştıracaksın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı