NanoKatalog Satın Alınan ve Tedarik Edilmeyen Ürünler Ne Olacak?

Şimdi banka ile görüştüm, müşteri hizmetleri yetkilisi "Harcama itirazı dilekçesi" oluşturmam gerektiği bilgisini verdi. Pazartesi günüde THH'ye başvuru yapacağım.

Banka hesabı sahibi ülkeyi terk etmediği sürece sorun yok gibi geliyor bana.
Pek heveslenmeyin bence, prosedür olarak alınıyor o. 2 yıl bir bakanın genel merkezinde bu tip vakalarla ilgilendim.

Kartınızı çaldırmadığınız sürece o parayı firma onaylamadan geri almanız imkansıza yakın.

Alınabilseydi Çiftlikbank'çılar alabilirdi.

Bilgisayarımın ek fana ihtiyacı olduğu için sosyal üzerinde yaptığım araştırmalarım sonucunda Arctic BioniX F120 kasa fanlarından üç adet satın almayı planlamıştım. İnternet üzerinde satan mağazalar arasında o zaman en güvenilir olarak düşündüğüm nanokatolog üzerinden ürün siparişi verdim. Ürün siparişi vermeden önce kendileri ile iletşime geçip tedarik sürecini sordum ve bir hafta denildi.

Ayın 20 sinde kendilerini tekrar aradığımda ise en geç Cuma gününe kadar ürün elinize ulaşacak denildi ancak üzerinden bir hafta geçti ve hala daha ürün ortada yok. Sosyalde bu mağazanın kapatıldığını öğrendim. Ne yapmamı önerirsiniz? Tüketici Hakem Heyetine mi gitmeliyim? Yoksa bankayı arayıp durumu izah edip ücreti talep mi etmeliyim?
Bence nanokatalog mağdurları toplanıp. Birden fazla kişinin tek dilekçe ile dava açması daha etkili olacaktır. Nanokatalog tarzı sitelerden alışveriş yapılmamalı 3 kuruş ucuz olsun diye böyle mağduriyetler ortaya çıkıyor. Ucuz etin suyu yavan olur atalar boşuna konuşmaz.

Bence nanokatalog mağdurları toplanıp. Birden fazla kişinin tek dilekçe ile dava açması daha etkili olacaktır. Nanokatalog tarzı sitelerden alışveriş yapılmamalı 3 kuruş ucuz olsun diye böyle mağduriyetler ortaya çıkıyor. Ucuz etin suyu yavan olur atalar boşuna konuşmaz.
Benim durumum biraz farklı bahsi geçen fanlar TR üzerinde başka yerde satışa sunulmuyordu. Yoksa söylediğiniz gibi ucuz etin yahnisi tatsız olur sözüne katılıyorum.
Pek heveslenmeyin bence, prosedür olarak alınıyor o. 2 yıl bir bakanın genel merkezinde bu tip vakalarla ilgilendim.

Kartınızı çaldırmadığınız sürece o parayı firma onaylamadan geri almanız imkansıza yakın.

Öyleyse THH den sonuç bekleyeceğiz gibi görünüyor. Eğer ki firma sahibi ülkeyi terk ederse üzerine bir bardak su içmekten başka çaremiz yok.

Ters ibrazda satıcının her hangi bir söz hakkı yoktur. Ters ibrazda satıcı ürünün kişiye teslim edildiğini belgeleyemediği sürece haksızdır ve şirketin kullandığı banka hesabından itiraz miktarı kadar paraya el koyar. Verilen süre içerisinde kanıtlanamazsa iadeyi direk banka yapar.

Hatta internetten yaptığınız alışverişlerde kargo şirketi bazen sizden imza/paraf almazlar bu durumlarda bile paranızı geri alabilirsiniz. Resmi olarak size teslim edildiği kanıtlanamadığı sürece ters ibraz işler!

Harcama itirazında para gerek görüldüğünde zorla alınır satıcıya sorulmaz.

Nasıl yürütülür bilgim yok ama bankaya doğruyu söylemek yerine bilgim dışında işlem yapılmış, denildiğinde nasıl bir sonuçla karşılaşılır?

Doğru söylemek evet önemli şey ama biliyorsunuz Türkiye'deyiz. Yasal hakkımı kullanacağım derken alabildiğine mesai ve masraf yapıyorsunuz.

Son düzenleme:
Benim istediğim ürünü satan başka yer yoktu. Bu siteden yaptığım ilk alışveriş çok iyiydi. Ben de buna güvenerek tekrar alışveriş yapayım dedim. Ama ben de mağdur oldum.

Durum iç açıcı değil çünkü şirket şahıs şirketi değil. Fakat hiçbir şey yapılamaz da değil. İcra İflas için öncelikle bir avukat veya mali müşavirlik desteği almak şart. Sonuçta anonim şirketlerin yönetim kurulu gibi organları var. Genel Kurul kaçsa bile Yönetim Kurulu var. Belli ki şirket hileli iflas yoluna gidecek ve şirketin duran varlıklarını kaçırma işlemini başlatacak. Alacağınız hukuki destekle bunları ortaya çıkarabilirsiniz. Bu kadar kişinin mağdur olması da kanıtın mağdurlarca değil mağdur edenlerce gösterilmesi şart olur.

Üstüne bir bardak su içeyim derseniz ortalık yatışınca şirket Genel Kurulu kaçtığı yerden dönecek başka bir isim altında faaliyetine devam edecek. Şunu kabul ediyorum Türkiye'de hukuk hizmeti maddi manevi büyük bir külfet. Kolaylaştırılmış hale getirilmesi gerek.

Benim istediğim ürünü satan başka yer yoktu. Bu siteden yaptığım ilk alışveriş çok iyiydi. Ben de buna güvenerek tekrar alışveriş yapayım dedim. Ama ben de mağdur oldum.
Hocam benim aldığım ürün de bu siteden başka yerde yoktu. 2 Şubat günü havale ile sipariş verdim. 1 gün sonrasında sipariş onaylandı yazdı, o günden beri de tedarik sürecinde yazıyor. Sanırım patlamış durumdayız :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı