Custom ROM Nasıl Custom ROM düzenlenir?

yoriklapa

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar cihazım için neredeyse ROM yok bende bir Telegram grubu buldum. Telegram kanalındaki adam ROM'u düzenleyip cihazıma uygun hale getiriyor (cihazım j6+) ROM düzenlemek için ne yapmam gerek hangi yazılım dilini öğrenmeliyim veya Türkçe kaynak var mı? Baktığımda genel olarak yabancı kaynaklar var Türkçeye çevirince biraz anlamsızlaşıyor şimdiden teşekkürler.
Arkadaşlar cihazım için neredeyse ROM yok bende bir Telegram grubu buldum. Telegram kanalındaki adam ROM'u düzenleyip cihazıma uygun hale getiriyor (cihazım j6+) ROM düzenlemek için ne yapmam gerek hangi yazılım dilini öğrenmeliyim veya Türkçe kaynak var mı? Baktığımda genel olarak yabancı kaynaklar var Türkçeye çevirince biraz anlamsızlaşıyor şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar bu arada ROM'u düzenleyen Türk ama özelden cevap vermiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce cihazının kerneli ile aynı kernel bir ROM bulmalısın.
Sonra boot.İmg düzenleyip costum ROM'u boot etmen lazım.
Boot edebilirsen gerisi bug fix şeklinde ilerliyor /system/lib kütüphanesinden deniyorsun internet üzerinde birkaç kaynak var ben yapmıştım yardımcı olmaya çalışırım.
Cihazın için costum recovery yok ise recoveryde portlaman lazım.

Arkadaşlar cihazım için neredeyse ROM yok
XDA forumunda Android 10'lu bir sürü ROM buldum senin için. ROM editleme işine gelecek olursak, o iş bayağı bir zor bir defasında benim milattan önceki tabletimde denemiştim 1 hafta uğraşmıştım ve tabletin kamerası çalışmıyordu vs. yani kendi yaptığınız acemi olduğunuz zaman hiç kullanılamayacak kadar kötü oluyor. O yüzden forumlardaki custom romlar vs. daha iyi olur.

XDA forumunda Android 10'lu bir sürü ROM buldum senin için. ROM editleme işine gelecek olursak, o iş bayağı bir zor bir defasında benim milattan önceki tabletimde denemiştim 1 hafta uğraşmıştım ve tabletin kamerası çalışmıyordu vs. yani kendi yaptığınız acemi olduğunuz zaman hiç kullanılamayacak kadar kötü oluyor. O yüzden forumlardaki Custom romlar vs. daha iyi olur.

Hocam onları biliyorum ama official yok yani LineageOS'un özellikle J6+ için yaptığı ROM yok senin benim gibi insanlar düzenliyor bende bankacılık uygulamaları kullanmıyorum sıkıntı olmasın diye yani güvenilir olduğunu sanmıyorum. Mesela Dot OS official ROM'unu indirip kendi cihazıma uygun getirip kullanmayı planlıyordum hem güvenli olur :D
XDA adlı forumda ona uygun ROM var neden oradan bir tane kurmuyorsun?

Hocam unofficial oldukları için bankacılık uygulamaları kullanmaktan korkuyorum ve görünüş olarak çoğu çirkin geliyor bildirim paneli falan. Official bir ROM indirip cihazıma uygun şekilde düzenleyip kullanmayı planlıyorum güvenli de olur

Hocam onları biliyorum ama official yok yani LineageOS'un özellikle j6+ için yaptığı ROM yok senin benim gibi insanlar düzenliyor bende bankacılık uygulamaları kullanmıyorum sıkıntı olmasın diye yani güvenilir olduğunu sanmıyorum. Mesela dot OS official ROM'unu indirip kendi cihazıma uygun getirip kullanmayı planlıyordum hem güvenli olur :D

Offıcal ROM'u indirip kendi cihazın için uygun hale getirsen bile o ROM yine cihazın için unoffıcal durumuna geçecek. Offıcal romuda sen ben gibi insanlar düzenliyorlar ama onları onaylatıyorlar ve offıcal oluyor.

Önce cihazının kerneli ile aynı kernel bir ROM bulmalısın.
Sonra boot. İmg düzenleyip costum ROM'u boot etmen lazım.
Boot edebilirsen gerisi bug fix şeklinde ilerliyor /system/lib kütüphanesinden deniyorsun internet üzerinde birkaç kaynak var ben yapmıştım yardımcı olmaya çalışırım.
Cihazın için costum recovery yok ise recoveryde portlaman lazım.

Hocam o kaynakları atabilir misin benim telefonda şu an Custom ROM var ve TWRP de var ama rootsuz. Bir de stock ROM'u editleyebilir miyim şu an cihazıma en son Android 10 ve One UI 2.0 güncellemesi aldı One UI 2.0 bildirim panelini gidip de One UI 3.0 yapabilir miyim?
Offıcal ROM'u indirip kendi cihazın için uygun hale getirsen bile o ROM yine cihazın için unoffıcal durumuna geçecek. Offıcal romuda sen ben gibi insanlar düzenliyorlar ama onları onaylatıyorlar ve offıcal oluyor.

Hocam benim kullandığım ROM unofficial ve güvenli olup olmadığından emin değilim bankacılık uygulamaları kullanmaktan korkuyorum demek istediğim kendim düzenlersem hem içinde ne olduğunu bilirim, güvenli olur hem öğrenmiş olurum belki de ileride kendi ROM'u mu sıfırdan yaparım :D

Hocam o kaynakları atabilir misin benim telefonda şu an Custom ROM var ve TWRP de var ama rootsuz. Bir de stock ROM'u editleyebilir miyim şu an cihazıma en son Android 10 ve One UI 2.0 güncellemesi aldı One UI 2.0 bildirim panelini gidip de One UI 3.0 yapabilir miyim?

Bunu yapabilirsiniz sanırım ama hiç böyle bir şey denemediğim için nasıl olur bilmiyorum.

Android updater script kodları Link Link 2
Hata düzetlme (MTK için SD için kendiniz araştırsanız daha iyi olur) Link
Boot.İmg düzenleme Link

Bunların işinizi göreceğini düşünüyorum diğer sorunlar için araştırmanız daha iyi olacaktır.

Bunu yapabilirsiniz sanırım ama hiç böyle bir şey denemediğim için nasıl olur bilmiyorum.

Android updater script kodları Link Link 2
Hata düzetlme (MTK için SD için kendiniz araştırsanız daha iyi olur) Link
Boot. İmg düzenleme Link

Bunların işinizi göreceğini düşünüyorum diğer sorunlar için araştırmanız daha iyi olacaktır.

Çok teşekkürler her şey için iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam onları biliyorum ama official yok yani LineageOS'un özellikle J6+ için yaptığı ROM yok senin benim gibi insanlar düzenliyor bende bankacılık uygulamaları kullanmıyorum sıkıntı olmasın diye yani güvenilir olduğunu sanmıyorum. Mesela Dot OS official ROM'unu indirip kendi cihazıma uygun getirip kullanmayı planlıyordum hem güvenli olur :D

Hocam unofficial oldukları için bankacılık uygulamaları kullanmaktan korkuyorum ve görünüş olarak çoğu çirkin geliyor bildirim paneli falan. Official bir ROM indirip cihazıma uygun şekilde düzenleyip kullanmayı planlıyorum güvenli de olur
XDA'da paylaşılan ve ünlü olan romlarda öyle şeyler çıkmaz güvenebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı